Lód
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 4.01 / 5.00
liczba ocen: 5915
Ilość stron (szacowana): 1306
SMARTIDEAS#Google Analytics
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
44.90 złpremium: 26.94 zł
31.90 zł
35.02 zł
38.17 zł
44.90 zł
Pozostałe księgarnie
35.52 zł
35.52 zł
37.81 zł
38.10 zł
38.17 zł
38.17 zł
40.41 zł
40.41 zł
40.50 zł
44.90 zł
44.90 zł
Opis:

Książka XX-lecia rankingu "Polityki".

Długo oczekiwana powieść najlepszego polskiego pisarza S-F.

Akcja powieści Jacka Dukaja toczy się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie I wojna światowa nigdy nie wybuchła, jest rok 1924, a Królestwo Polskie wciąż zamrożone jest pod władzą cara i w Belle Epoque. Warszawę skuwa lód – w środku lata burze śnieżne zasypują drogi. Lute, nieziemskie anioły Mrozu, spacerują ulicami miast, zamrażając prawdę i fałsz… Benedykt Gierosławski, zdolny matematyk, ale i niepoprawny hazardzista, na zlecenie carskiego Ministerstwa Zimy zostaje wysłany Ekspresem Transsyberyjskim do skutego lodem Irkucka, skąd ma wyruszyć na poszukiwanie swojego ojca, podobno potrafiącego porozumiewać się z aniołami mrozu – lutymi. Tysiąc rubli gotówką wydobyłby Benedykta z długów, ale czy misja nie jest przypadkiem zbyt niebezpieczna? Szybko okazuje się, że dla Benedykta będzie to podróż, która odmieni jego życie…

Fabuła Lodu wprost skrzy się od zapierających dech w piersiach zwrotów akcji, intryg politycznych, miłosnych, kryminalnych i gospodarczych, naukowych i metafizycznych; wypełniona fascynującymi postaciami, z akcją rozpiętą między brudnymi oficynami carskiej Warszawy, luksusami Ekspresu Transsyberyjskiego na tle lodowej Azji, irkuckimi salonami bogatego mieszczaństwa polskiego, a także podniebnym pałacem generała-gubernatora – jest powieścią, na jaką czekali wszyscy miłośnicy prawdziwej przygody, inteligentnej, pobudzającej intelekt i wyobraźnię, zmieniającej nasz pogląd na rzeczywistość.

To opowieść o Historji, czyli o tym, co nie istnieje. To kolejny literacki majstersztyk Jacka Dukaja, dzięki któremu czytelnicy będą mogli poznać nie tylko fascynującą, mrożącą krew w żyłach "inną możliwą" historię świata, ale również będą mieli okazję wraz z bohaterem powieści odbyć niezwykłą podróż ekspresem transsyberyjskim i stanąć oko w oko z Innym.

Jacek Dukaj znowu udowadnia, że w fantastyce wciąż nie powiedziano ostatniego słowa.

Książka ukaże się w opracowaniu graficznym Tomka Bagińskiego - rysownika, zdobywcy wielu prestiżowych nagród na światowych przeglądach animacji komputerowych i reżysera, który na motywach opowiadania Jacka Dukaja Katedra przygotował film animowany nominowany do Oscara.

Przyg. A. Kasperek, P. Ciemniewski

Jacek Dukaj (ur. 1974) - jeden z najciekawszych współczesnych prozaików polskich. Premiery jego książek to każdorazowo wydarzenia literackie. Autor Xavrasa Wyżryna, Czarnych oceanów, Extensy, Córki łupieżcy, Innych pieśni, Perfekcyjnej niedoskonałości, Lodu, Wrońca, Króla Bólu oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomasza Bagińskiego Katedry - zgromadzonych m.in. w tomie W kraju niewiernych. Pomysłodawca antologii pt. PL+50. Historie przyszłości. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla (również za Lód), trzykrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, a w tym roku także do nagrody literackiej Nike, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009.

Powieść wyróżniona Nagrodą Kościelskich 2008 i nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.

CYTATY:
Prawda i fałsz nie istnieją na zewnątrz naszych głów.
Skoro nie wiesz, kim jesteś, przynajmniej miej pewność, kim nie jesteś.
Nie ma ucieczki od wstydu, jak tylko w inny wstyd.
To, czego się wstydzimy, i to, czego się nie wstydzimy - dzięki temu właśnie człowiek różni się od człowieka, że nie wszyscy wstydzą się tego samego, nie w tym samym stopniu, nie w tej samej sytuacji, nie wobec tych samych ludzi. On czyni mnie mną - mój wstyd.
Sami zawsze ostatni się dowiadujemy, jakiego idiotę zrobiliśmy z siebie w towarzystwie.
Prawdę można tylko powtarzać wiernie: po tym poznać kłamstwo, że kłamstwo się zmienia, że jest go więcej niż jedno.
Kto pragnie posiąść wiedzę o samym sobie, pragnie śmierci.
Kto pragnie posiąść wiedzę o świecie - ten pragnie życia.
Dobrą opowieść smakuje się jak dobry tytoń czy dobrą whisky, nie należy się spieszyć, nie należy popędzać opowiadającego, nie o to tu idzie, by dognać jak najprędzej do puenty, złapać za grzbiet fabułę, poznać losy, sensy i tajemnice, nie o to.
Komentarze dotyczące oferty:
 • Awatar

  Pozycja nie dla wszystkich. O ile 'Inne pieśni' czytało się doskonale - tutaj język i słowotwórstwo 'daję w kość'. Historia ciekawa, a kreowane światy przez Pana Jacka Dukaja to czyste mistrzostwo!

 • Awatar

  Nie wszystkim się spodoba, ale ja kompletnie zatopiłam się w świecie lodu, nowej fizyki, zimna i wielu niesamowitych rzeczy. Warte każdego grosza! Polecam.

 • Awatar

  Wygląda jak książka pisana w dłuuugiej podróży przez Syberię, pozornie nic się nie dzieje, ale książka nie pozostawia obojętną i daje duż do myślenia.
  Niektóre motywy przywodzą na myśl powieści typu Lalka, ale są też motywy filozofii arystotelesowskiej czy szkoły platońskiej. Dla koneserów.

Inne proponowane
Warto zerknąć