Duchy Bałtyku. Podróże wzdłuż niemieckiego wybrzeża
4.04 / 5.00 (liczba ocen: 73)

Duchy Bałtyku. Podróże wzdłuż niemieckiego wybrzeża
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 22.34
wciąż za drogo?
22.34 zł
35.91 złpremium: 23.94 zł Lub 23.94 zł
30.72 zł Lub 27.65 zł
39.90 zł
39.90 zł Lub 35.91 zł
27.93 zł
30.70 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Fascynujący dziennik podróży po niemieckim wybrzeżu, pełen literackich odniesień, brutalnej historii i nostalgii. Wędrówka Paula Scratona zaczyna się w muzeum, od spojrzenia na „Mnicha nad brzegiem morza” i „Opactwo w dębowym lesie”. Mrok obrazów Caspara Davida Friedricha pasuje do Bałtyku –„najbardziej złowieszczej i strasznej z wód Europy”. Ebook „Duchy Bałtyku” to fascynująca opowieść o kulturze, tożsamości, polityce i – czasem tragicznej – historii bałtyckiego wybrzeża Niemiec („The London Magazine”).

Miasta rozpadają się i giną w morzu. Bałtyk pozostaje.

Wędrowny esej Paula Scratona przywołuje fragmenty skomplikowanej historii Niemiec.
• Czy zbrodnia, choćby popełniona przed naszym urodzeniem, ale w kraju, którego paszport nosimy, wciąż nas w jakiś sposób naznacza?
• Czy nadal ponosimy odpowiedzialność za duchy na wybrzeżu?

Te pytania oraz losy zatopionych okrętów i statków, biografie wielkich pisarzy, skrawki życia w NRD i trudnych latach zjednoczenia wyznaczają tor pieszej wyprawy autora. Miejsce znajdą tu też historie wyparte i zapomniane, jak ta z Prory, miejscowości, w której na zlecenie Hitlera zbudowano ośrodek wypoczynkowy, mający zachęcić robotników do wstępowania w szeregi nazistowskiej armii. Dziś, zakłamując historię, reklamuje się ją jako modny kurort pełny nowoczesnych apartamentowców.

Rekomendacje e-booka Duchy Bałtyku. Podróże wzdłuż niemieckiego wybrzeża:

• „Duchy Bałtyku” to przejmująca opowieść o ludzkiej tragedii i jej następstwach, o „pysze ambicji terytorialnych” – nie tyle książka o krajobrazie, ile o zmieniających się ludziach i kulturze. – „Times Literary Supplement”

• Fascynująca opowieść o kulturze, tożsamości, polityce i – czasem tragicznej – historii bałtyckiego wybrzeża Niemiec. – „The London Magazine”

• To pięknie napisana książka, która napełnia niemal mitycznym życiem zapomniany zakątek Europy. Przeczytajcie ją i dajcie się ponieść tej błyskotliwej prozie. – Ian McMillan

• W „Duchach Bałtyku” Scraton stopniowo splata wydarzenia, postaci, teksty i miejsca, tworząc z nich mocny, choć subtelny wzór, który pozwala nam znaleźć drogę pośród wód i sypkich piasków wybrzeża. – „Glasgow Review of Books”

O e-booku Duchy Bałtyku. Podróże wzdłuż niemieckiego wybrzeża blogerzy napisali:

Ze Scratonem spaceruje się jak z kumplem. Można dłuższy czas iść w milczeniu kontemplując krajobraz. Od czasu do czasu wsłuchać się w historyczną opowieść. Poznać przemyślenia. Zastanowić się nad nimi. Podyskutować. Znakomita książka i wspaniale spędzony czas. - donos kulturalny - Krzysztof Komorek

Duchy Bałtyku. Podróże wzdłuż niemieckiego wybrzeża od Paul Scraton możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
„Odkryłem” Paula Scratona rok temu dzięki książce Dookoła opisującej jego wędrówkę wokół Berlina. I styl jego pisarstwa od razu przypadł mi do gustu. Ucieszyła mnie więc kolejna publikacja firmowana jego nazwiskiem.

Tym razem Scraton wędruje wybrzeżem Bałtyku na terenach dawnej Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Tam upłynęły lata dzieciństwa i młodości jego żony, stąd też w Duchach Bałtyku znajdziemy sporo osobistych refleksji: wspomnień, odniesień, porównań. Osobiste związki z niemieckim Pomorzem trwają dla Scratona i jego rodziny nadal – powracają i bywają w tych rejonach regularnie.

Podobnie do wędrówek wokół Betlina podróżujemy zarówno w przestrzeni jak i w czasie cofając się w przeszłość czasem kilkadziesiąt laty, a czasem kilka stuleci wstecz. Liczne są literackie nawiązania – ot chociażby z racji związków z tymi terenami Tomasza i Henryka Mannów.

Scraton często dotyka spraw trudnych – Duchy Bałtyku niejednokrotnie wpadają więc w mroczne tony. Jednak nigdy nie ma się wrażenia że autor „atakuje” nas swoimi poglądami. Ta książka jest relacją, a nie agitacją. Subiektywizm czy też stanowczość poglądów nie zaburzają tego wrażenia.

Ze Scratonem spaceruje się jak z kumplem. Można dłuższy czas iść w milczeniu kontemplując krajobraz. Od czasu do czasu wsłuchać się w historyczną opowieść. Poznać przemyślenia. Zastanowić się nad nimi. Podyskutować.

Znakomita książka i wspaniale spędzony czas. Czekam na kolejne spotkania z Paulem Scratonem.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć