Pamiętnikarze. Druga wojna światowa w Holandii słowami jej naocznych świadków
4.34 / 5.00 (liczba ocen: 395)

Pamiętnikarze. Druga wojna światowa w Holandii słowami jej naocznych świadków
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 44.27
wciąż za drogo?
48.59 złpremium: 32.39 zł Lub 32.39 zł
42.11 zł
44.27 zł Lub 39.84 zł
53.99 zł
43.16 zł
44.08 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Inne niż wszystkie, intrygujące spojrzenie na historię drugiej wojny światowej i Holokaustu przez pamiętniki mieszkańców Holandii – relacje z pierwszej ręki, zwykłych ludzi żyjących w niezwykle trudnych czasach.

Opierając się na wybranych tekstach z kolekcji ponad dwóch tysięcy holenderskich pamiętników pisanych podczas drugiej wojny światowej, a dziś znajdujących się pod opieką archiwistów, Pamiętnikarze rzucają nowe światło na tę tragiczną część historii. Pozwalają spojrzeć na nią w świeży sposób, oczami między innymi sympatyzującego z nazistami policjanta czy żydowskiego dziennikarza, dokumentującego codzienne życie w obozie tranzytowym.
Dziennikarka Nina Siegal – dorastająca w Stanach Zjednoczonych w rodzinie, która przeżyła Holokaust – zawsze się zastanawiała, jak drugiej wojny światowej doświadczali zwykli ludzie. Jako dziecko słyszała opowieści o wojnie i o dzienniku Anne Frank, ale były to albo lekcje moralności, albo historie z puentą. Aby odnalezienie się w amerykańskiej rzeczywistości było łatwiejsze, nigdy nie ujawniano jednak szczegółów przeszłości.

Kiedy dorosła już Siegal przeprowadziła się do Amsterdamu, pytania o historię powróciły, a wraz z nimi pojawiły się nowe: dlaczego w czasie wojny zginęło siedemdziesiąt pięć procent holenderskiej społeczności żydowskiej, podczas gdy w innych krajach Europy proporcje te były inne? Jak wpisuje się to w narrację o holenderskim ruchu oporu, o którym tak wiele słyszała, i jak odnosi się do słynnej tolerancji, o której ludzie w Holandii zawsze chętnie mówią? A w końcu, co być może najważniejsze, czy nie znając odpowiedzi na te pytania, mogłaby wychowywać w tym kraju żydowskie dziecko?

Wnikliwa i wyjątkowa książka Pamiętnikarze, będąca wynikiem analizy pamiętników zwykłych ludzi, pozwala zrozumieć naturę oporu, działanie pamięci oraz sposoby, w jakie rozpatrujemy i upamiętniamy przeszłość.

O e-booku Pamiętnikarze. Druga wojna światowa w Holandii słowami jej naocznych świadków blogerzy napisali:

To świadectwo II wojny światowej. Świadectwo, które warto poznać poprzez historie ukazane w pamiętnikach. Dziś dzięki Ninie Siegal możemy poznać ją i co ważne przekazać następnym pokoleniom. Autorka z dziennikarską starannością przelała wspomnienia ludzi, którzy żyjąc w czasie II wojny światowej, doświadczyli zła w najgorszej postaci. - Czyt-NIK - Tomasz Kosik

Książkę polecam dosłownie każdemu, nie trzeba interesować się historią, aby sięgnąć po Pamiętnikarzy, tym bardziej, iż całość napisano przystępnym językiem. Budzi się refleksja — minęło tyle dekad, a nadal słychać mroczny szept, dobiegający z przeszłości. Czyżby odległej? Jak możemy uniknąć powielania tych samych błędów?  - Majuskuła - Erna Eltzner

Pamiętnikarze. Druga wojna światowa w Holandii słowami jej naocznych świadków od Nina Siegal możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Pamiętniki są niezwykle ważnym nośnikiem przeżyć. Zwłaszcza te pisane w czasie wojen, gdy trudno być pewnym kolejnego dnia, mają w sobie nadzwyczajny ładunek emocjonalny. Kiedy analizujemy Niderlandy w kontekście Holocaustu, to na myśl przychodzi nam przede wszystkim postać Anny Frank, jej ponadczasowych słów, uniwersalnych bez względu na wiarę lub pochodzenie. Ale, oprócz Anny, mnóstwo innych ludzi także przelewało uczucia na papier, szukając jakiegokolwiek ujścia w próbie pojmowania niezrozumiałych wydarzeń.

Nad tematem holenderskich dzienników pochyliła się Nina Siegal, dziennikarka od wczesnego dzieciństwa mająca bezpośredni kontakt z kwestią obozów, eksterminacji. Jej rodzina przeszła przez to piekło, a Nina, już będąc dorosłą kobietą, postanowiła stworzyć książkę będącą formą autoterapii. Pamiętnikarze są lekturą dość wymagającą, zmuszającą do zadawania sobie trudnych pytań. Jak my postąpilibyśmy na miejscu przytoczonych w publikacji osób? Siegal przedstawia wpisy z notatników należących do dziewięciu twórców, nie każda z nich była Żydem. Czytamy o ludziach, których normalne życie zostało brutalnie przerwane przez bezsensowną nienawiść.

Autorka nie narzuca żadnego spojrzenia, wnioski przychodzą same, choć chwilami ciężko oceniać zachowanie ludności cywilnej niechętnej do pomocy. Równocześnie wiemy, iż żyli też Holendrzy o wielkich sercach, ryzykujący istnienie swoje oraz swoich rodzin. Głębokie ukłony dla Niny Siegal za ogrom pracy, jaki włożyła w napisanie tej książki, bo domyślam się, ile godzin musiała spędzić w archiwach, trzymając w dłoniach relikty szalenie bolesnej przeszłości. Jednocześnie cieszy mnie fakt, że tak dobrze skonstruowane pozycje są wydawane w Polsce, jako odtrutka na te wszystkie powieści romantyzujące wojenną rzeczywistość. Nie będę przytaczać konkretnych tytułów i autorów. Tutaj ze stron bije prawda, realna tragedia.

Książkę polecam dosłownie każdemu, nie trzeba interesować się historią, aby sięgnąć po Pamiętnikarzy, tym bardziej, iż całość napisano przystępnym językiem. Budzi się refleksja — minęło tyle dekad, a nadal słychać mroczny szept, dobiegający z przeszłości. Czyżby odległej? Jak możemy uniknąć powielania tych samych błędów? Wszyscy powinniśmy dogłębnie pomyśleć nad tym pytaniem, bez wysnuwania pochopnych wniosków. Dla nas, dla naszych dzieci, przyszłych pokoleń.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Majuskuła
Światowa i polska literatura wiele miejsca poświęca ukazaniu historii II wojny światowej. Dziennikarka Nina Siegal, dorastając w rodzinie, która przeżyła Holokaust, zawsze zastanawiała się jak II wojnę światową doświadczyli zwykli ludzie. Dziś na kartach swej książki Pamiętnikarze. Druga wojna światowa w Holandii słowami jej naocznych świadków ilustruje nam spojrzenie na wojenną rzeczywistość widzianą oczami mieszkańców Holandii, którzy poprzez pisane pamiętniki, pozwolili ocalić tę historię od zapomnienia.

Zdecydowanie ta książka jest nieco innym spojrzeniem na historię, jest relacją z pierwszej ręki. Nina Siegal posiadając ponad dwa tysiące pamiętników, na kartach swej książki ukazuje prawdę, jaka wyłania się z ludzkich losów kreślonych wojenną rzeczywistością. Nie ukrywam, że Pamiętnikarze. Druga wojna światowa w Holandii słowami jej naocznych świadków to jakże inne spojrzenie na tę historię, Spojrzenie oczami żydowskiego dziennikarza, który dokumentował codzienne życie w obozie. Oczami policjanta, któremu bliskie były „wartości” niesione nazistowską dyktaturą. To, co było dla mnie niedowierzaniem to informacja o tym, że podczas II wojny światowej zginęło aż siedemdziesiąt pięć procent holendrów.

Bez wątpienia Pamiętnikarze. Druga wojna światowa w Holandii słowami jej naocznych świadków to świadectwo II wojny światowej. Świadectwo, które warto poznać poprzez historie ukazane w pamiętnikach. Dziś dzięki Ninie Siegal możemy poznać ją i co ważne przekazać następnym pokoleniom. Autorka z dziennikarską starannością przelała wspomnienia ludzi, którzy żyjąc w czasie II wojny światowej, doświadczyli zła w najgorszej postaci.

Jestem przekonany, że Nina Siegal pisząc tę książkę, znalazła odpowiedzi na wiele pytań, których, będąc dzieckiem po prostu nie zadawała. A gdy już padały, to nie powinna oczekiwać żadnej odpowiedzi. Jednak pisząc książkę Pamiętnikarze. Druga wojna światowa w Holandii słowami jej naocznych świadków mogła uzyskać odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Lecz co ważne, nie tylko dziennikarka je znalazła, lecz myślę, że każdy, kto sięgnie po tę książkę, przeprowadzi w swej głowie wewnętrzną dyskusję na temat czarnych kart naszej historii.

Pragnę podkreślić, że książka Pamiętnikarze. Druga wojna światowa w Holandii słowami jej naocznych świadków jest ważnym tytułem, który warto zapisać na liście „do przeczytania”. Do przeczytania oraz spojrzenia na II wojnę światową oczami świadków tamtych czasów. Zdecydowanie polecam Wam lekturę tej książki. Książki, która jest nie tylko świadectwem, lecz również obrazem historii, która mam nadzieję – NIE POWRÓCI!

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć