Afryka to nie państwo. Pora przełamać stereotypy
3.93 / 5.00 (liczba ocen: 35)

Afryka to nie państwo. Pora przełamać stereotypy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 37.99
wciąż za drogo?
53.91 złpremium: 35.94 zł Lub 35.94 zł
-6% 37.99 zł
42.90 zł
46.71 zł Lub 42.04 zł
54.52 zł Lub 49.07 zł
46.71 zł
47.54 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Zmagania z dziedzictwem kolonialnym. Kręte drogi wiodące ku demokracji. Kompleks białego człowieka i szkody wyrządzone Afryce przez akcje charytatywne.

Ebooka „Afryka to nie państwo” naprawdę zaskakuje!

Faloyin z dowcipem i wdziękiem rozbraja szkodliwe wyobrażenia na temat Afryki. „Bieda albo safari” – zżyma się autor i dodaje: „Bez względu na to, jak bardzo staram się wyjaśnić, że dorastałem w rozbuchanej metropolii, zbyt wielu potrafi sobie tylko wyobrazić to, do czego zostali zaprogramowani. Nie potrafią sobie przedstawić szkoły podstawowej mojej mamy ze szczęśliwymi, dobrze odżywionymi dziećmi wbiegającymi przez bramę co rano, bo różne międzynarodowe organizacje dobroczynne przekonały ich, że młody człowiek w Afryce koniecznie musi być otoczony chmarą much”. Opowiada również o nadziei, jaką niosą organizowane przez młode pokolenie ruchy polityczne i społeczne definiujące Afrykę od nowa, na własnych warunkach.

Utrwalony w kulturze stereotypowy obraz Afryki domaga się natychmiastowej korekty, a „Afryka to nie państwo” jest idealną odpowiedzią na tę potrzebę.

Rekomendacje e-booka Afryka to nie państwo. Pora przełamać stereotypy:

• Przejrzysta, dobrze udokumentowana dekonstrukcja mocno nieprawdziwej konwencjonalnej wiedzy na temat Afryki. – „Kirkus Reviews”

• Faloyin jest inteligentnym, często kąśliwym i zabawnym pisarzem… Jego pełen wzburzenia tekst mówi o nadziei, o zmianie. – Bookpage

• Porywająca krytyka fałszywego zachodniego spojrzenia na Afrykę… Żywiołowa i pouczająca. – „Publishers Weekly”

• Niezbędna książka, obowiązkowa lektura dla każdego, kto szuka wprowadzenia do tego rozległego kontynentu. – Sally Hayden, „Irish Times”

O e-booku Afryka to nie państwo. Pora przełamać stereotypy blogerzy napisali:

Wbrew tytułowi stał się Dipo Faloyin głosem całej Afryki. Głosem wołającym o zrozumienie oraz zróżnicowanie optyki i podejścia. Nawet dla interesujących się tamtym regionem jego książka będzie odkrywcza i bez wątpliwości należy uznać, że pozwala on spojrzeć na pewne kwestie w zupełnie nowy, nieoczekiwany sposób. -  donos kulturalny - Krzysztof Komorek

Afryka to nie państwo. Pora przełamać stereotypy od Dipo Faloyin możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
W rzeczywistości Afryka jest bogatą mozaiką doświadczeń i historii różnorodnych społeczności, a nie pojedynczym monolitem, o z góry określonym przeznaczeniu.
„Nic nie wiecie o Afryce” – tak pokrótce można by podsumować przesłanie książki Dipo Faloyina. Choć w zasadzie, biorąc pod uwagę gniewny ton narracji, trzeba by napisać „gówno wiecie o Afryce” .

Przy czym nie czynię autorowi zarzutu z jego agresywnego nastawienia. Biorąc pod uwagę wszystkie przykłady przekłamań i uproszczeń funkcjonujących w świecie, które Faloyin przytacza, zrozumiałe jest, że mogło mu się – kolokwialnie mówiąc – ulać.

Pora przełamać stereotypy – głosi podtytuł książki. I na tym zadaniu skupia się Dipo Faloyin. Przy czym stereotypowe podejście odnajduje również w kwestiach których czytelnik raczej by się nie spodziewał. Bowiem jeden z rozdziałów poświęca autor krytyce działań charytatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem głośnych akcji w rodzaju Live Aid czy też USA for Africa.

Opisuje też wielką aferę, czy też jak sam to określa wojnę, o opublikowany przez Jamiego Olivera autorski przepis na ryż joloff . Konflikt, który – całkiem serio – zaangażował znaczną część świata. I który, pomimo przytoczonych racji, trudno uznać za poważny.

Książka zawiera również rozdziały, które będą cenne dla osób zupełnie nie zaznajomionych z tematem. Rozpoczyna publikację historyczny zarys wydarzeń, przypominający dlaczego kontynent afrykański – jeżeli chodzi o podział polityczny – ma taki, a nie inny kształt. W jednym z dalszych rozdziałów znajdziemy także spojrzenie na historię siedmiu wybranych państw.

Przy czym Dipo Faloyin w swojej opowieści skupia się raczej na detalach, przykładach, które pokazują złożoność realiów Afryki i poszczególnych jej regionów. Stara się unikać szerokiej perspektywy, która to często generuje stereotypy, z którymi autor pragnie się rozprawić.

Paradoksalnie, wbrew tytułowi, stał się Dipo Faloyin głosem całej Afryki. Głosem wołającym o zrozumienie oraz zróżnicowanie optyki i podejścia. Nawet dla interesujących się tamtym regionem jego książka będzie odkrywcza. Można polemizować niekiedy z poglądami autora. Jednakże bez wątpliwości należy też uznać, że wielokrotnie pozwala on spojrzeć na pewne kwestie w zupełnie nowy, nieoczekiwany sposób.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć