Młodszy księgowy. O książkach, czytaniu i pisaniu
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.76 / 5.00
liczba ocen: 424
Ilość stron (szacowana): 386
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
35.90 złpremium: 21.54 zł
30.52 zł
30.52 zł
35.90 zł
35.90 zł
Pozostałe księgarnie
26.38 zł
28.72 zł
30.50 zł
32.31 zł
32.50 zł
34.10 zł
35.90 zł
Opis:

Kiedy miałem lat sześć, nie chciałem być strażakiem ani żołnierzem, ale gdyby mnie kto spytał, czy chciałbym zostać krytykiem literackim, to z pewnością też bym zaprotestował - pisze Jacek Dehnel we wstępie do swej najnowszej książki. I w rzeczy samej, Młodszy księgowy nie jest tomem krytycznoliterackim, choć znalazło się tu kilka recenzji. To fascynująca opowieść o literaturze pojmowanej najszerzej jak tylko można; zbiór komentarzy, dygresji, anegdot i, last but not least, wyznań estetycznej wiary. Dehnela interesuje prawie wszystko - obyczaje poetów w podróży służbowej, grafomania, perły znalezione w stuletnich sztambuchach, korespondencja pisarzy wielkich i małych. Pisze głównie o innych, ale nie zapomina o sobie - czytelnik będzie mógł towarzyszyć mu w spotkaniach i wyprawach i podejrzeć go przy biurku. Błyskotliwość, rozległa wiedza i swoboda łączenia spraw, zdawałoby się, odległych, dystans do siebie i znakomite poczucie humoru - Dehnel jest równie dobrym felietonistą, jak prozaikiem i poetą.

 

Dotychczasowym dorobkiem Jacek Dehnel mógłby obdzielić kilku mniej pracowitych i mniej przez los obdarowanych kolegów.

Jan Zieliński, „Rzeczpospolita"

 

Młodszy księgowy. O książkach, czytaniu i pisaniu od Jacek Dehnel możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Recenzje blogerów
"Młodszy księgowy" nie straci na wartości nawet, gdy oceni się go po okładce, a właściwie po 'dedykacji' na niej: albo trafi jak piorun w samotnie stojące drzewo budząc czytelniczy zapał, albo ktoś zacznie się - w najlepszym wypadku - zastawiać, dlaczego akurat wątróbka? Jacek Dehnel pisze polszczyzną wręcz niewyobrażaną, a zrazem zabójczo naturalną jak na dzisiejsze czasy. Już pierwsze zdania budzą czytelnicze pożądanie, rzucają wyzwanie, równocześnie wprawiając w zakłopotanie. Albo czyta się i czuje, albo trafiło się pod zły adres.

W "Młodszym księgowym" felietony autora pogrupowane są na księgi, w których wszystko kręci się wokół książek, od znanych każdemu obytemu w kulturze do egzemplarzy tak kuriozalnych, że trafić na nie, co dopiero przekartkować graniczy z cudem. Jest miejsce na krytykę, konsumowanie i czyste rozkoszowanie się; wspomnienia z dzieciństwa i anegdoty z literackiego życia zawodowego; dywagacje na temat własnych natręctw, tendencji społecznych czy szeregu niewytłumaczalnych zbiegów okoliczności, z których śmieje się w duchu każdy, kto kocha książki - bo on też tak ma i życia sobie bez tego nie wyobraża. Znamienna jest ta identyfikacja, która na co dzień może uchodzić za snobizm czy elitarne hobby. Dehnel, mimo że niejeden na jego miejscu mierzyłby innych z góry, ani się nie wywyższa, ani nie moralizuje. Można nie zgadzać się z nim w stu procentach, ale jego wypowiedzi nigdy nie budzą negatywnych uczuć. Co najwyżej zazdrość o jego oczytanie, elokwencję i otwartość.

Kto lubi książki o książkach, "Młodszego księgowego" nie może sobie odpuścić - nawet, jeśli czytanie ciągnąć się będzie tygodniami, co rusz sięgnie się po słownik albo zmęczy wysokimi wymaganiami stawianymi przez autora między wierszami. Jacek Dehnel to twórca, któremu warto stawić czoła. Zadziwiające, ile fragmentów z jego różnorakich felietonów znajdzie odbicie w życiu czytelnika, a przynajmniej zrozumienie. Bo jeśli już trafi się na tą książkę i coś o niej czyta, to znak, że on napisał to dla Ciebie, mnie, nas. Nie muszę polecać. Sam/-a przeczytaj!

Ocena: 6/6
©paratexterka
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Rozczarowałam się tą książką. Miał być piękny zbiór esejów o książkach, a były po prostu felietoniki autora z Internetu o tematyce okołoksiążkowej. I jeszcze te wtręty ukazujące niektóre poglądy autora… brr… wolałabym ich nie poznać :/

Inne proponowane
Warto zerknąć