Drabina
4.23 / 5.00 (liczba ocen: 1930)

Drabina
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 27.27
Audiobook - najniższa cena: 22.04
wciąż za drogo?
27.27 zł
-25% 33.00 zł Lub 29.70 zł
38.90 zł
-8% 32.98 zł
40.00 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Książka Roku 2023 w Ukrainie. Eugenia Kuzniecowa – świeży, zaskakujący głos literatury ukraińskiej – z pazurem opowiada o zagmatwanych relacjach rodzinnych, nieoczywistych emocjach i życiu w cieniu wojny. Ebook „Drabina” to pełna humoru, urzekająca, wielowarstwowa opowieść o sile rodzinnych więzi, niespodziewanej miłości i o tym, że największe niespodzianki sprawiamy sami sobie.

Brawurowa opowieść o (nie)udanej ucieczce i (nie)spodziewanym powrocie

Eugenia Kuzniecowa to świeży, zaskakujący głos literatury ukraińskiej. Pisarka życie dzieli między ojczyznę, a Hiszpanię (gdzie pracuje na uniwersytecie i wraz z mężem wychowuje dzieci). Jej nowa powieść o próbie ucieczki przed rodziną, wojną i własnym niedostosowaniem wyrasta z życia na dwóch krańcach Europy.

Introwertyczny Tolik zawsze marzył o własnym domu w Hiszpanii. Kiedy jego marzenie się spełniło i usiadł w wygodnym fotelu, w Ukrainie wybuchła wojna. U progu pojawiła się matka z jego siostrą i jej przyjaciółką, wujem, cioteczną babką, dwoma kotami i hałaśliwym psem. Wyśniona oaza spokoju do złudzenia zaczęła przypominać jego dom rodzinny nieopodal Winnicy.

W fontannie, na tonie nawozu, cioteczna babka posadziła pomidory, wujek uzależnił się od flippera, matka nie przestaje dopytywać o narzeczoną. A Tolik, by nie oszaleć, wchodzi do swojego pokoju przez balkon, po drabinie. Taka sytuacja nie może trwać wiecznie…

O e-booku Drabina blogerzy napisali:

Eugenia Kuzniecowa jest świeżym odkryciem literackim. Drabina to druga powieść autorki, która zasługuje na uznanie. Historia zapisana na kartach tej książki, choć traktuje o trudnych czasach, opowiedziana została w niebywale lekki sposób. To również historia ukazująca wiele absurdów życia codziennego, a już na pewno życia w rodzinie Tolika. Koniecznie ją poznajcie. -  Czyt-NIK - Tomasz Kosik

Drabina od Eugenia Kuzniecowa możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Eugenia Kuzniecowa zadebiutowała powieścią Nim dojrzeją maliny. W ubiegłym roku miałem przyjemność przeczytać tę książkę i ją dla Was zrecenzować. W tym roku ponownie z czytelniczym zachwytem mogę pochylić się nad kolejną książką pisarski pochodzącej z Khomutyntsi, miejscowości leżącej w obwodzie winnickim w centralnej Ukrainie. I właśnie druga książka autorki pt. Drabina w 2023 roku, zyskała miano najlepszej w jej kraju. A Czyt-NIK po przeczytaniu tej powieści może dodać, że również w mojej opinii warto umieścić tę książkę na półce NIK – Najlepszych Interesujących Książek.

Drabina to wielowarstwowa opowieść o rodzinnych więzach w wojennej rzeczywistości. Myślę, że ta historia jest pewnego rodzaju wylaniem przez Eugenię Kuzniecową własnych emocji, przeżyć, doświadczeń względem wojny za naszą wschodnią granicą. Obecnie pisarka mieszka w Hiszpanii. To również w tym kraju rozgrywa się akcja jej najnowszej powieści. Tolik, bohater Drabiny od zawsze marzył o mieszkaniu w Hiszpanii. A co najważniejsze teraz mieszkał cztery tysiące kilometrów od jego rodzinnego domu. Zatem Tolik mógł w pełni cieszyć się swoim prywatnym królestwem. Niestety radość i szczęście nie trwały wiecznie, wręcz były tylko mgiełką chwili. Mężczyzna, pragnąc w wieku czterdziestu lat wyrwać się spod opieki matki, bardzo szybko, to on „musiał” zaopiekować się swą familią.

Gdy jego marzenie się spełniło, w jego ojczystym kraju doszło do wybuchu wojny. Spokój w jego „domowym zaciszu” zmąciło przybycie rodzinki, która uciekając przed wojenną rzeczywistością, chciała znaleźć schronienie u Tolika. Niestety gospodarz niechętnie przyjął rodzinkę pod swe strzechy. Mieszanka tylu charakterów w domu Tolika była dla niego nie do zniesienia. Matka, siostra z przyjaciółką, wujek z cioteczną babką, dwoma kotami i psem – z takiego połączenia nie może wyjść coś dobrego. Wręcz przeciwnie, nowa sytuacja w domu i życiu Tolika wywoła nie tylko ogromne zamieszanie, ale również wiele humorystycznych wydarzeń. Co ważne z tej historii wyłania się socjologiczny obraz rodzinnych relacji, jakie zawiązują się w obliczu tragedii. Tragedii, jaką bez wątpienia jest wojna. Eugenia Kuzniecowa z humorem i swobodą kreśli historię Tolika i jego „nietypowej” rodzinki.

Bez wątpienia Eugenia Kuzniecowa jest świeżym odkryciem literackim. Drabina to druga powieść autorki, która zasługuje na uznanie. Historia zapisana na kartach tej książki, choć traktuje o trudnych czasach, opowiedziana została w niebywale lekki sposób. To również historia ukazująca wiele absurdów życia codziennego, a już na pewno życia w rodzinie Tolika. Koniecznie ją poznajcie. Będziecie zadowoleni. Czyt-NIK Wam to gwarantuje.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć