Kolczaste łzy
4.1 / 5.00 (liczba ocen: 86435)

Kolczaste łzy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w tym miesiącu
E-book - najniższa cena: 20.00
Audiobook - najniższa cena: 22.50
wciąż za drogo?
-49% 20.00 zł Lub 18.00 zł
22.39 zł
34.90 zł
35.99 zł Lub 32.39 zł
33.57 zł
36.00 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Nominacja do Goodreads Choice Award. Jedna z rekomendacji książkowych Baracka Obamy. Bestseller według „New York Timesa”, „Washington Post” i „TIME Magazine”. Czarny ojciec, biały ojciec – obaj twardziele, którzy zawsze grali według reguł patriarchatu. Dwóch zamordowanych synów. Jedno wyjście na rozliczenie się z okrutnym losem. Ebook „Kolczaste łzy” to powieść jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich. S.A. Cosby w swojej prozie jak w soczewce pokazuje los jednostki wrzuconej w tryby historii i nierównych stosunków społecznych.

Ike’a Randolpha i Buddy’ego Lee wiele łączy. Choćby to, że obaj są byłymi skazańcami i twardymi facetami, którzy nie akceptują homoseksualnego związku swoich synów.
Równie dużo ich dzieli. Przede wszystkim to, że Buddy jest biały i wciąż obraca się w przestępczym półświatku, a Ike – czarny i odkąd wyszedł na wolność, nie dostał nawet mandatu za złe parkowanie.

Gdy pewnego dnia policja puka do drzwi Ike’a, ten podświadomie spodziewa się złych wiadomości. Jednak to, co słyszy, jest gorsze, niż mógłby sobie wyobrazić. Jego syn Isaiah został zamordowany. Sprawcy nie ujęto. Jest też druga ofiara – syn Buddy’ego Lee.

Ike’owi i Buddy’emu pozostaje tylko jedno: biblijna zemsta.
Co innego mogliby zrobić dwaj mężczyźni, którzy zawsze grali według reguł patriarchatu?

Ruszają na polowanie i jeśli będą musieli, zostawią za sobą pożogę.
Może w ten sposób okażą się lepszymi ojcami, niż byli za życia swoich dzieci?

O e-booku Kolczaste łzy blogerzy napisali:

Mimo pędzącej na łeb, na szyję akcji i bezkompromisowych postaci w opowieści Cosby’ego nie brakuje wzruszających momentów, a wymowne zakończenie pozostawia czytelnika z rozdartym sercem. - SieCzyta - Kasia Sosnowicz

S.A. Cosby porusza, skłania do myślenia. A już na pewno serwuje nam ostrą czytelniczą jazdę bez trzymanki. Autor bez zahamowań, mocnym stylem uderza w naszą psychikę, która po poznaniu tej historii pozostawi w naszej pamięci obraz, do którego często powracać będziemy we wspomnieniach. Takie książki aż chce się czytać. Zatem bierzcie i czytajcie! - Czyt-NIK - Tomasz Kosik

Kolczaste łzy od S.A. Cosby możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Kilka słów o fabule

Czarny ojciec. Biały ojciec. Dwóch zamordowanych synów. Jedynym wyjściem jest zemsta.

Do tego dołóżmy, że ojcowie są byłymi więźniami, z przeszłością, w której cieniu nikt nie chciałby nawet przycupnąć. Łączy ich również bardzo oschły stosunek, do synów po ujawnieniu ich homoseksualności. Powiedzieć, że nie akceptują ich orientacji seksualnej, to jak nic nie powiedzieć. Ten rodzicielski ostracyzm trwa do czasu. Brutalne morderstwo synów przemebluje ich rzeczywistość do tego stopnia, że działania nie pójdą w kierunku budowania na nowo, ale burzenia, do spodu, do gołej ziemi. Jako że są to mężczyźni, którzy w walce o życie swoje i najbliższych nie mają żadnych oporów, żeby sięgnąć po ostateczne środki perswazji, zwierają szyki i dążą do odnalezienia mordercy. Jedna iskra wznieci taką pożogę, że pochłonie wszystko i wszystkich w swoim zasięgu. Co zostanie na zgliszczach? Czy zemsta będzie słodka, a może zostawi smak popiołu? Czy uspokoją swoje sumienie, odkupią grzech ignorancji, nieokazywania wsparcia i akceptacji?

Kilka słów o wrażeniach

Nie często sięgam po takie powieści. Takie, czyli awanturnicze, z sensacyjnym pazurem, wpadające w ręce czytelnika i niezostawiające jeńców. Na samym początku włączył mi się analityczny umysł i zastanawiałam się, czy kontrasty pomiędzy głównymi bohaterami nie są zbyt jaskrawe. Jeden czarny, drugi biały. Co prawda obydwaj z kryminalną kartoteką (ten czarny z dziarami, które budzą wielki respekt wśród więziennej społeczności), jednak po odsiadce żyją inaczej. Jeden – czarny – prawy obywatel, żyje spokojnie, legalnie pracuje, drugi dalej próbuje „kręcić lody”. Czarny – mądry, wyważony, spokojny (okej, wszystko do czasu), biały – „głupkowaty”, człowiek gorączka. Szybciutko, po kilku kolejnych stronach, maksymalnie wciągnięta przez fabułę i rozwój wypadków, zamknęłam analityczne myślenie i bez reszty oddałam się akcji.

Z perspektywy czasu, już po lekturze, widzę kilka momentów, przy których można wywracać oczami, że są mało logiczne i „jak to tak może być”, ale niespodziewanie te fabularne kiksy kompletnie mi nie przeszkodziły czerpać przyjemności z czytania. Wiem, co sprawiło, że tak świetnie weszłam w Kolczaste łzy. To był język powieści, humor oraz barwni bohaterowie.

Słowem podsumowania

S.A. Cosby ma dar przyciągania czytelnika. Jego pisarskie sztuczki na mnie zadziałały i dałam się porwać w wir wydarzeń. Autor nie stroni od wyciąganiu na światło dzienne problemów rasizmu, czy nierówności społecznej, jednak to tylko dodatek – dodam, że bardzo dobrze wkomponowany – do wartkiej akcji. Zastanawiam się, czy Kolczaste łzy to powieść typu „zabili go i uciekł”. Nie wiem (nie znam się, zarobiona jestem ;-). Ja ją połknęłam, jak najsłodszy deser w czasie diety. Pyszna.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Na czytniku
Kolczaste łzy to książka, która swą historią mocno wbiła się do mej psychiki. S.A. Cosby stworzył historię mocną, wyrazistą, która odsłania mroczną naturę człowieka. Człowieka, który przekracza granice, lecz warto zastanowić się nad tym dlaczego? Czy zło jest wpisane w naszą naturę? Czy nie jesteśmy w stanie się od niego uwolnić?

Ike Randolph i Buddy Lee nie prowadzili kryształowego życia. Wręcz przeciwnie wkroczyli na drogę przestępstwa, która powiodła ich za więzienne mury. Teraz gdy otrzymali szanse na poprawę, wydarzyło się coś, co znów pchnęło ich na drogę zła. Mężczyźni z całą stanowczością nie akceptowali homoseksualnego związku ich synów. Buddy mimo więziennego doświadczenia nie zszedł z drogi przestępczego świata. Ike postanowił jednak wieść porządne życie. Niestety życie napisało dla nich całkiem inny scenariusz. Pewnego dnia mężczyźni dowiadują się o zamordowaniu ich synów. Niestety sprawca nie został schwytany. To sprawia, że Ike i Buddy zaprzysięgli zemstę. Chcąc pomścić śmierć swych synów gotowi są zrobić wszystko, nawet jeśli oznaczałoby to powrót na przestępczą ścieżkę.

W tej historii niczego nie brakuje. Akcji, która zapiera dech w piersiach. Mocnych charakterów, które gwarantują emocje na najwyższym poziomie. Wydarzeń, które nie tylko mocno Wami wstrząsną, lecz pozostawią wiele pytań, na które odpowiedzi nie są jednoznaczne. Lecz warto zastanowić się nad tym, jak każdy z nas postąpiłby na miejscu ojców owładniętych chęcią zadośćuczynienia. Pytanie tylko, czy ich postępowanie jest właściwe? Myślę, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie? Jestem przekonany, że każdy, kto sięgnie po Kolczaste łzy, wyrobi w sobie swoje własne zdanie.

Zdecydowanie S.A. Cosby dotyka w tej książce jakże ważnych tematów. Homofobia, rasizm czy różnice klasowe to kwestie nad którymi pochylimy się podczas lektury tej książki. Książki, która zapiera dech w piersiach, lecz także zmusza nas do refleksji, zaprasza do dyskusji na temat zemsty, jej zasadności oraz formie, którą wybrali bohaterowie tej powieści.

Bez wątpienia S.A. Cosby porusza, skłania do myślenia. A już na pewno serwuje nam ostrą czytelniczą jazdę bez trzymanki. Zatem weźcie do rąk tę książkę i dajcie porwać się historii zapisanej na kartach książki Kolczaste łzy. Autor bez zahamowań, mocnym stylem uderza w naszą psychikę, która po poznaniu tej historii pozostawi w naszej pamięci obraz, do którego często powracać będziemy we wspomnieniach. Takie książki aż chce się czytać. Zatem bierzcie i czytajcie!

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Czyt-NIK
Nie będę oryginalna, pisząc, że ta powieść jest prawdziwym zaskoczeniem. Brutalna, a jednocześnie subtelna, przypomina krzyk rozpaczy.

Kolczaste łzy S.A. Cosby’ego w tłumaczeniu Jana Kraśki to historia dwóch ojców, którzy postanowili sami wymierzyć sprawiedliwość po tragicznej śmierci synów. Sytuacji nie ułatwia fakt, że obaj panowie są byłymi więźniami, jeden z nich jest czarnoskóry, a ich synowie byli wzbudzającą kontrowersje parą gejów. Mieszanka wybuchowa, można by rzec.

Nie spodziewałam się, że ta powieść będzie mieć tak ogromną moc przyciągania. Na pierwszy rzut oka mogłabym stwierdzić, że to literatura, która mnie nie usatysfakcjonuje – dzieje się tu tak dużo, że nie ma czasu na oddech, niektóre sceny są przerysowane, a porywcze (delikatnie mówiąc) charaktery obu głównych bohaterów prowadzą do prawdziwej sieczki. Jednak styl autora – mocny, brutalny, ale też momentami subtelny – robi robotę, więc już po pierwszych kilku stronach wiedziałam, że to będzie udane spotkanie.

Cosby szaleje z ilością krwi i liczbą zbrodni popełnianych przez zrozpaczonych ojców próbujących dociec prawdy. Ta ich przestępcza nadpobudliwość ma jednak sensowne wytłumaczenie i w dużej mierze wynika z ogromnych wyrzutów sumienia. Dlatego w pewnym momencie czytelnik przestaje się dziwić, a zaczyna im wręcz kibicować. Co koniecznie trzeba podkreślić, powieść ma mocny społeczny wydźwięk, pokazuje bowiem, do czego prowadzą uprzedzenia, zwłaszcza na tle rasowym czy orientacji seksualnej. I jak druzgocącą cenę możemy zapłacić za brak tolerancji i miłości bezwarunkowej do własnych dzieci.

Mimo pędzącej na łeb, na szyję akcji i bezkompromisowych postaci w opowieści Cosby’ego nie brakuje wzruszających momentów, a wymowne zakończenie pozostawia czytelnika z rozdartym sercem.

Jestem na tak!

Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©SieCzyta
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć