Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn
3.93 / 5.00 (liczba ocen: 62)

Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 32.99
Audiobook - najniższa cena: 35.99
wciąż za drogo?
-29% 32.99 zł
35.99 zł Lub 32.39 zł
53.99 zł Lub 48.59 zł
59.99 zł
-7% 44.39 zł
52.21 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (1)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Wybitne i podziwiane, ale też nieodkryte i zapomniane. Artystki, bez których nie byłoby polskiej sztuki. Sylwia Zientek, autorka książek „Polki na Montparnassie” oraz „Lunia i Modigliani”, przedstawia losy 20 wybitnych polskich artystek, od oświecenia po wiek XX. Ebook „Tylko one” to opis barwnych życiorysów twórczyń i ich niebanalnego dorobku. Nieco zapomniane artystki, jak Anna Rajecka, nadal dobijające się do szerszej publiczności, jak Mela Muter, sąsiadują w książce z docenionymi już postaciami polskiej kultury, jak Magdalena Abakanowicz, Zofia Stryjeńska i Alina Szapocznikow.

Kobiety są przywódczyniami krajów, architektkami, pracują naukowo, prowadzą ciężarówki i latają w kosmos. Jednak ich dzieła stanowią ledwie ułamek zbiorów najważniejszych muzeów. Tymczasem kobiety zajmują się sztuką co najmniej od antyku. Od początku było ich znacznie mniej niż artystów mężczyzn, deprecjonowano ich działalność, prawo kazało im podporządkować się ojcu czy mężowi. Ale tworzyły równolegle z mężczyznami. Przełom nastąpił pod koniec XIX wieku, gdy kobietom dano dostęp do edukacji artystycznej. Do dziś każda musi utorować sobie drogę w zdominowanym przez mężczyzn świecie. Ich upór i wytrwałość mogą być inspiracją dla innych.

Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn od Sylwia Zientek możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć