ebook Rosja. Mocarstwo absurdu i nonsensu
3.66 / 5.00 (liczba ocen: 120)

Rosja. Mocarstwo absurdu i nonsensu
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 32.99
Audiobook - najniższa cena: 31.49
wciąż za drogo?
32.99 zł
39.60 zł Lub 35.64 zł
43.99 zł
33.87 zł
37.39 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Przeciętny Polak wie o Rosji tyle, że to bogate państwo, w którym za ropę kupuje się rakiety, a zwykli ludzie żyją gorzej niż my. Co to jednak znaczy „gorzej”? Czy można zrozumieć Rosję, nie wiedząc, jak wygląda codzienne życie jej mieszkańców?

Poznaj miejsce, w którym o majętności świadczy wysokość płotu, każdy przejazd drogą grozi śmiercią, demokracja jest mitem, za to swoją republikę zaczynają tworzyć bezdomne szariki. W tym chrześcijańskim państwie dziesiątki milionów rocznie wydaje się na konsultacje z szamanami, a najważniejsze kryterium wyboru partnera przez kobiety to „byle nie bił”.

Marcin Strzyżewski zabiera nas w podróż po kraju opartym w tej samej mierze na autorytarnej władzy Władimira Putina co na zabobonach i absurdach. Do mocarstwa, które potyka się o własne nogi, w którym w przydomowych ogródkach uprawia się ziemniaki na tony i gdzie pralki działają bez wody. Jak to możliwe? Takie rzeczy tylko w Rosji.

MARCIN STRZYŻEWSKI – dziennikarz, absolwent filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na swoim kanale na YouTubie relacjonuje i komentuje wydarzenia na Wschodzie dla 150 tysięcy fanów. O pisaniu marzył, odkąd nauczył się czytać. Uwielbia podróże, zwłaszcza pociągami i na Wschód, obowiązkowo z plecakiem i bez przewodnika.

Od lutego 2022 roku zadajemy sobie pytanie, czy rosyjska napaść na Ukrainę to wojna Putina czy wojna prowadzona przez Rosjan. I chociaż Marcin Strzyżewski nie postawił go wyraźnie na początku tej książki, to z historii, które opisuje, wiele można wywnioskować. Kto w Rosji bywał – i na przykład przebiegał przez siedmiopasmówkę w Moskwie w niedozwolonym, ale jedynym sensownym miejscu – potwierdzi, że nie ma w nich przesady. Kto nie bywał i autorowi nie dowierza, może sprawdzić, jak życie Rosjan wygląda w statystykach, którymi okraszony jest każdy rozdział. A odpowiedź na pytanie, czyja to wojna, każdy zapewne znajdzie sam. ANNA MARIA DYNER analityk w programie Bezpieczeństwo Międzynarodowe realizowanym przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

Bardzo dobrze, że powstała taka książka, ponieważ większość publikacji o Rosji, które ukazują się na rodzimym rynku wydawniczym, porusza sprawy mocno historyczne lub polityczne. Tutaj przeczytamy o sielance, jaką zapewnia własna dacza, wszechobecnych pożarach, problemach na rynku pracy czy kłopotach rodzinnych. Jak to jest, że w kraju ropą i gazem płynącym 1,5 miliona domostw nie ma prądu, 45 procent ludności nie ma dostępu (sic!) do gazu, a ponad 30 milionów Rosjan żyje bez bieżącej wody? Jeśli chcesz poczytać o drogowym dzikim wschodzie, kraju bezpańskich psów, wróżbitów i „babuszek”, ta pozycja jest zdecydowanie dla Ciebie! BARTŁOMIEJ WYPARTOWICZ założyciel „Raportu Wojennego”, redaktor portalu Defence24

Gdy czytałem tę książkę, obudziła się we mnie złość. Złość i zazdrość, że sam takiej nie napisałem. Świetna robota! Dużo danych i smaczków. Zdecydowanie polecam. Tak właśnie wygląda Rosja. MATEUSZ LECH redaktor portalu Ekonomia Rosji, współprowadzący kanał „Kremlinka Show”

O e-booku Rosja. Mocarstwo absurdu i nonsensu blogerzy napisali:

Książka Marcina Strzyżewskiego jest bardzo ciekawą próbą (udaną próbą) opowiedzenia o Rosji w sposób nietuzinkowy. Myślę, że każdy z nas ma wyobrażenie i zdanie o tym kraju, jakąś wiedzę (nieekspercką) i uważam, że książka i tak niejednego czytelnika zaskoczy. Polecam! -  Na czytniku - Katarzyna Denisiuk

Rosja. Mocarstwo absurdu i nonsensu od Marcin Strzyżewski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Po książkę Marcina Strzyżewskiego sięgnęłam ze względu na gatunek – reportaż – oraz tematykę – Rosja. Czytałam już kilka publikacji o tym kraju, ale zwabił mnie podtytuł Mocarstwo absurdu i nonsensu. Autor jest youtuberem i dziennikarzem. „O pisaniu marzył, odkąd nauczył się czytać. Uwielbia podróże, zwłaszcza pociągami i na Wschód, obowiązkowo z plecakiem i bez przewodnika”.

Moja intuicja podpowiadała mi (czytając krótki biogram autora), że ten reportaż będzie lekko i przystępnie napisany, daleki od powielania „encyklopedycznych” informacji, luźno (ale nadal) związany z polityką kraju i przede wszystkim bardzo ciekawy. Przez ciekawy rozumiem punkt wspólny czytelnika niespecjalisty, ale nastawionego na poznawanie świata oraz dziennikarza, który dużo widział, ma dobre oko, ucho, zmysł obserwacji oraz umiejętność wyciągania wniosków i jeszcze potrafi o tym dobrze napisać.

Chyba nikogo teraz nie zaskoczę, gdy napiszę, że Rosja. Mocarstwo absurdu i nonsensu jest tym, co odpowiedziało na moje oczekiwania.

Obserwując działania władz rosyjskich, rolę tego kraju na współczesnej arenie polityczno-społecznej, można być przepełnionym bardzo negatywnymi uczuciami. Sięgając po ten reportaż, zastanawiałam się przede wszystkim, o czym będzie pisał autor (przypuszczam, że o każdym kraju można pisać na wiele sposobów, biorąc na tapet różne obszary), również, jaką rolę odegrają emocje i osobiste sympatie/antypatie. Marcin Strzyżewski zachował „zimną głowę” i napisał o Rosji (w mojej ocenie) obiektywnie i bez subiektywnych „wycieczek”. Jego reportaż daje możliwość poznania różnych aspektów rosyjskiej codzienności. Nie zagłębiając się w streszczenie treści, przytoczę tytuły rozdziałów, które dadzą wskazówki, co w Rosji możemy znaleźć.

Prolog. Zacznijmy od głodu

Rozdział 1. Dlaczego Rosjanin marzy o wysokim płocie?

Rozdział 2. Po co Rosjaninowi dacza?

Rozdział 3. Dlaczego Rosjanie giną we własnych domach?

Rozdział 4. Osiem godzin dziennie pracują bogaci.

Rozdział 5. Najważniejsze, żeby nie bił.

Rozdział 6. Jak uruchomić pralkę bez wody w kranie?

Rozdział 7. Pies mnie ugryzł.

Rozdział 8. Uważaj, ta droga może cię zabić!

Rozdział 9. Boli, ale znam kogoś, kto to zaczaruje.

Rozdział 10. Śmieci to nie problem, to krajobraz.

Epilog. Co jest nie tak z Rosją?

Jak na reportaż przystało, książka ma bogatą bibliografię, dzięki czemu nie mamy poczucia, że autor fantazjuje.

Słowem podsumowania

Książka Marcina Strzyżewskiego jest bardzo ciekawą próbą (udaną próbą) opowiedzenia o Rosji w sposób nietuzinkowy. Myślę, że każdy z nas ma wyobrażenie i zdanie o tym kraju, jakąś wiedzę (nieekspercką) i uważam, że książka i tak niejednego czytelnika zaskoczy. Polecam!

PS Przyznacie, że podtytuł jest sugestywny. Myślę, że znajdziecie w tym reportażu wiele dowodów na obecny w Rosji absurd i nonsens.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć