Demon Copperhead
4.53 / 5.00 (liczba ocen: 234695)

Demon Copperhead
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
najlepsza cena! w ciągu miesiąca
E-book - polecana oferta: 41.94
Audiobook - najniższa cena: 32.95
wciąż za drogo?
53.91 złpremium: 35.94 zł Lub 35.94 zł
-6% 41.94 zł Lub 37.75 zł
44.93 zł
45.90 zł
71.91 zł Lub 64.72 zł
-6% 41.90 zł
52.13 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Nagroda Pulitzera 2023. Laureatka Women’s Prize for Fiction. Książka z gatunku: jedna na pokolenie, która łamie serce, a potem je naprawia w taki sposób, w jaki potrafią tylko najlepsze powieści. „«Demon Copperhead» na nowo opowiada historię stworzoną przez Dickensa, tym razem osadzoną na współczesnej amerykańskiej prowincji, borykającej się z biedą i uzależnieniem od opioidów. Kingsolver i Dickensa łączy wiele podobieństw: oboje piszą żywiołowe powieści społeczne z silnym przesłaniem politycznym” – „New York Times”

David Copperfield rodem z Appalachów

• „Nadzwyczajna powieść” – OPRAH WINFREY

• „[Autorka] zamierza nas uratować, opowiadając nam rozmaite historie… Udaje jej się to lepiej niż jakiejkolwiek innej znanej mi osobie”. – ANN PATCHETT

• „Książka o elektryzującej mocy… Każde zdanie tutaj iskrzy”. – DAILY MAIL

• „To książka wręcz EPICKA. Powodowana strasznym gniewem, GŁĘBOKO poruszająca i znakomicie napisana”. – MARIAN KEYES

„Demon Copperhead” to genialna powieść, która zachwyca, przykuwa uwagę i porusza do głębi, opisując niezwykłą podróż młodego bohatera ku dojrzałości.

Rozgrywająca się w południowych Appalachach powieść „Demon Copperhead”, to historia chłopca urodzonego przez nastoletnią samotną matkę w przyczepie mieszkalnej, który nie ma nic poza odziedziczonymi po zmarłym ojcu rudymi włosami i urodą, zjadliwym dowcipem i nieposkromionym darem przetrwania. Demon opisuje własnym, bezlitośnie szczerym głosem problemy współczesnego świata, doświadczenia opieki zastępczej, pracę dzieci, zaniedbane szkoły, sukcesy sportowe, uzależnienia, zgubne miłości i druzgocące straty. Jednocześnie musi zmierzyć się z tym, że sam pozostaje niewidzialny w kulturze popularnej, bo nawet superbohaterowie opuścili prowincję i wolą wielkie miasta.

Wiele pokoleń wstecz Charles Dickens przy pisaniu „Davida Copperfielda” posiłkował się własnym doświadczeniem, bo z pierwszej ręki znał zjawisko ubóstwa i jego szkodliwy wpływ na dzieci. Problemy nękające współczesne mu społeczeństwo po dziś dzień pozostają nierozwiązane.

Przenosząc wiktoriańską powieść w realia współczesnego amerykańskiego Południa, Barbara Kingsolver odwołuje się do gniewu i współczucia dziewiętnastowiecznego autora, a przede wszystkim do jego wiary w to, że dobra historia może odmienić rzeczywistość.

Ebook „Demon Copperhead” przemawia w imieniu nowego pokolenia zagubionych chłopców i tych wszystkich osób urodzonych w pięknych, choć przeklętych miejscach, których nie potrafią opuścić.

* Jedna z dziesięciu najlepszych książek 2022 roku według „New York Timesa”
* Poleca ją Klub Książki Oprah Winfrey
* Bestseller „New York Timesa”, „Wall Street Journal”, „Washington Post”

Rekomendacje e-booka Demon Copperhead:

• „Kingsolver zręcznie łączy powieść przygodową z oskarżeniem i przenikliwą diagnozą współczesnej Ameryki uzależnionej od leków. A w tle mamy Dickensa, który też przecież portretował nędzę swoich czasów. Demon ma „gadane”, co wydobywa błyskotliwy przekład Kai Gucio. Śmiech łączy się z grozą, a powieść do końca trzyma za gardło. Warto było zarwać noc”. – Justyna Sobolewska

• „Kingsolver umiejętnie gra z Dickensem, opisując świat bezwzględny i pełen rozczarowań, a zarazem – paradoksalnie lub nie – daje nadzieję. A jej bohater, współczesny Copperfield, zaprzyjaźnia się z czytelnikiem i budzi nawet te najgłębiej uśpione w nim pokłady empatii”. – Michał Nogaś

O e-booku Demon Copperhead blogerzy napisali:

Demon Copperhead to historia idealna dla czytelników ceniących sobie dobrze skonstruowane powieści, gdzie nie ma fabularnych niedomówień i otwartych tematów. Kompilacja powieści obyczajowej z literaturą piękną zadowoli entuzjastów różnych gatunków literackich. Z tą książką można spędzić bardzo dobry czas – ja bawiłam się świetnie! -  Na czytniku - Katarzyna Denisiuk

Współczesna amerykańska wersja dickensowskiej opowieści o sierocie tułającym się po świecie to kawał wciągającej literatury, choć zdaję sobie sprawę, że ze względu na charakterystyczny swobodny styl nie każdemu przypadnie do gustu. Polecam ją zwłaszcza tym czytelnikom, którzy mieli okazję poznać Davida Copperfielda Charlesa Dickensa. - SieCzyta - Kasia Sosnowicz

Demon Copperhead od Barbara Kingsolver możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Miasto to najdziwniejsza i najbardziej samotna rzecz na świecie.
Najbardziej samotny jest ktoś, kto zamyka się z tyranem w domu pełnym podłości.
Zadziwiające jest to, że można zacząć życie z niczym, skończyć z niczym, a pomiędzy jednym a drugim tak wiele stracić.
Współczesna amerykańska wersja dickensowskiej opowieści o sierocie tułającym się po świecie to kawał wciągającej literatury, choć zdaję sobie sprawę, że ze względu na charakterystyczny swobodny styl nie każdemu przypadnie do gustu.

Tytułowy Demon jest dzieckiem od początku ustawionym na straconej pozycji. Nieporadnie wychowywany przez matkę narkomankę codziennie walczy o rzeczy, które rówieśnikom z porządnych rodzin przychodzą bez wysiłku. Nastoletni okres również nie jest dla Copperheada łaskawy. Nie dość że zmaga się z burzą hormonów, to jeszcze jest przerzucany z jednej rodziny zastępczej do drugiej. W takich warunkach trudno zachować optymizm i być wdzięcznym za każdy kolejny dzień. A jednak – jak słusznie zauważa większość recenzentów – w swojej opowieści Demon wcale nie dramatyzuje, a wręcz nie stroni od żartów, bezpruderyjnych spostrzeżeń i soczystych przekleństw, co warto podkreślić w przypadku tych ostatnich – wykorzystywanych przez autorkę rozsądnie i wyłącznie w celu uwiarygodnienia postaci. To właśnie swobodny styl, dystans, a także narracja momentami przywodząca na myśl amerykański serial Cudowne lata (choć wydźwięk tamtego był zupełnie inny) są atutami tej powieści. Copperhead łyka gorzkie pigułki z pokorą i nadzieją, że co nas nie zabije, to nas wzmocni. Oczywiście podczas lektury nasuwają się smutne refleksje, chociażby o podłym losie sierot, nieodpowiedzialności opiekunów czy życiu w narkotycznym ciągu, wszystko to jednak odbywa się w warunkach dalekich od histerii czy patosu.

Świat widziany oczyma Demona to dżungla, w której wygrywa silniejszy i sprytniejszy. Pełna brudu, zarówno w znaczeniu dosłownym, jak i metaforycznym, twardych reguł i rozczarowań, szczególnie dotkliwych dla dorastającego młodzieńca. To jednak ta dżungla właśnie kształtuje charakter Copperheada, hartuje ducha, uczy prężyć muskuły i spadać na cztery łapy. Gdyby nie ona, Demon pewnie nigdy by nie dorósł. Czy uda mu się nie powielić losu matki narkomanki, czy jednak pewne skłonności ma trwale zapisane w genach?

Tułający się po świecie chłopak rozpaczliwie poszukuje miłości, akceptacji i fizycznej bliskości drugiego człowieka. Zwłaszcza ta ostatnia potrzeba rzuca go w wir młodzieńczych eksperymentów, cielesnych uniesień, prowadzących do bardzo szczerych i czasem jednoznacznych wniosków dotyczących kobiecej natury. Dużo w tych obserwacjach ironii, wręcz sarkazmu, ale też dojmującego smutku. Bo historia spisana przez Kingsolver, mimo literackich zabiegów usypiających naszą czujność i wrażliwość, jest w gruncie rzeczy tragiczną opowieścią o trudnym dorastaniu i permanentnej samotności.

Polecam ją zwłaszcza tym czytelnikom, którzy mieli okazję poznać Davida Copperfielda Charlesa Dickensa. Wyszukiwanie odniesień (niejednokrotnie bardzo subtelnych) do tej lektury sprawia ogromną frajdę.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©SieCzyta
Długie jesienno-zimowe wieczory sprzyjają czytaniu. Można zanurzać się w piękne lektury, które nie zawsze są ciepłe i otulające. Jednak ten emocjonalny dyskomfort potrafi uwieść i porwać w literacki świat.

Kilka słów o fabule

Barbara Kingsolver swoją nagrodzoną Pulitzerem epicką powieścią zatytułowaną Demon Copperhead otwiera przed czytelnikiem drzwi do świata tytułowego Demona Fieldsa nazywanego Copperhead dzięki czuprynie w kolorze miedzi. To świat, którego częścią nikt świadomie nie chciałby się stać. Dojmująca samotność, konieczność radzenia sobie z życiem bez wsparcia rodziców od najmłodszych lat, niekończąca się konieczność adaptacji do nowych warunków, walka o siebie, stawianie czoła demonom, które najchętniej pociągnęłyby człowieka na samo dno uzależnienia to coś, z czym chłopiec musi się mierzyć każdego dnia. Nie ma taryfy ulgowej, chociaż – na szczęście – pojawiają się w jego życiu jasne promienie w postaci przychylnych mu ludzi. Bez nich życie byłoby jeszcze większym piekłem.

Demon jest herosem. Kolejne ciosy przyjmuje tak, jak potrafi. Czasami upada, otrzepuje się i wstaje, innym razem powrót do normalności, którą zna i potrafi po swojemu zdefiniować, trwa dłużej. Jednak trwa, żyje i stara się patrzeć w przyszłość z podniesioną głową i pogodzony z tym, że to jemu trafiło się kiepskie rozdanie. Może ktoś inny dawno złożyłby broń i wywiesił białą flagę?

Kilka słów o wrażeniach

Na 600 stronach Barbara Kingsolver napisała powieść o współczesnym Davidzie Copperfieldzie, który nie wygrał losu na życiowej loterii. Pomimo grząskiego gruntu, który nie daje krzty życiowej stabilizacji, brnie do przodu. Demon jest bardzo ciekawą postacią, pełną wewnętrznej siły, humoru pomimo wszystko i łobuzerskiej zadziorności. Tego bohatera da się lubić, bo kto nie kibicuje skrzywdzonemu (przez rodzinę, obcych, otoczenie, los) dziecku, którego nikt nie chce? Wsiąkamy w tę historię, pragnąc dostrzec pozytywy i przede wszystkim widoki na dobrą przyszłość.

Demon Copperhead powstał jako inspiracja Davidem Copperfieldem Charlesa Dickensa. To nie tylko powieść o chłopcu, to również opowieść o biedzie, systemie opieki społecznej Stanów Zjednoczonych (Appalachy), szkolnictwie, relacjach rodzina-państwo w czasie kryzysu jednostki. Napisana z wielkim rozmachem, drobiazgowo, daje szeroki obraz amerykańskiego społeczeństwa Południa.

Autorka operuje bardzo przyjaznym stylem i językiem, dzięki czemu lektura książki jest bardzo przyjemna pomimo niewesołego życia głównego bohatera. Na tyle pochłonęła mnie ta historia, że posiłkowałam się również audiobookiem, którego świetnie się słucha. Jak widać, Barbara Kingsolver stworzyła dzieło idealne zarówno do czytania, jak i słuchania.

Słowem podsumowania

W moim odczuciu Demon Copperhead to powieść idealna dla czytelników ceniących sobie dobrze skonstruowane powieści, gdzie nie ma fabularnych niedomówień i otwartych tematów. Kompilacja powieści obyczajowej z literaturą piękną zadowoli entuzjastów różnych gatunków literackich. Z tą książką można spędzić bardzo dobry czas – ja bawiłam się świetnie!

Ocena: 5+/6 czytaj więcej
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć