Rowerem przez Polskę Ludową. Portret kraju z 1958 roku
3.73 / 5.00 (liczba ocen: 36)

Rowerem przez Polskę Ludową. Portret kraju z 1958 roku
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 25.19
Audiobook - najniższa cena: 27.08
wciąż za drogo?
25.19 zł
-25% 31.49 zł Lub 28.34 zł
41.99 zł
-12% 31.47 zł
38.00 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Wyjątkowa podróż w czasie. W 1958 roku Bernard Newman wsiada na rower i po raz ostatni wyrusza w Polskę, by odkryć jej nowe oblicze i poznać ludzi, którzy teraz w niej żyją. Przeżyj z angielskim podróżnikiem niezapomnianą przygodę i poznaj kraj, którego już nie ma.

Ruscy, won! – usłyszy Bernard Newman, kiedy dotrze do Polski w 1958 roku. Świat z uwagą spogląda na kraj, który po mrocznych latach stalinizmu usiłuje ustać na nogach, nie stracić resztek niezależności, a może nawet wyrwać się z sowieckich łap?

Angielski dżentelmen sięga po notatki z poprzednich podróży. Przypomina czytelnikom historię kraju nad Wisłą, doprawia ją swoimi najnowszymi spostrzeżeniami, a potem wsiada na siodełko, by jak poprzednio, lecz po raz ostatni, przejechać się po polskich drogach i bezdrożach. Kraj jest inny, niż był w 1934 czy 1945 roku. Zaskakuje i wzrusza.

Bernard spotka na swojej drodze chłopów i robotników fabrycznych, poetów, polityków, dziennikarzy, nauczycieli i wojskowych. Opowiedzą mu i pokażą inną Polskę. Taką, której próżno szukać w podręcznikach historii. Może jednym z jego rozmówców był ktoś z naszych bliskich? To by była niespodzianka!

O e-booku Rowerem przez Polskę Ludową. Portret kraju z 1958 roku blogerzy napisali:

Książki Newmana nie straciły swojej mocy mimo upływu czasu. Trzy podróże, trzy różne okresy i fascynujące spostrzeżenia brytyjskiego podróżnika. To jedne z najciekawszych pozycji o historii Polski jakie pojawiły się w ostatnich latach i chwała należy się Wydawcy za ich odszukanie i upublicznienie. -  donos kulturalny - Krzysztof Komorek

Rowerem przez Polskę Ludową. Portret kraju z 1958 roku od Bernard Newman możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Podróżą przez krzepnącą powoli Polskę Ludową (w roku 1958) zamyka się rowerowa trylogia Bernarda Newmana, poświęcona naszemu krajowi. Trzy podróże, trzy różne okresy i fascynujące spostrzeżenia brytyjskiego podróżnika.

Trzeba przyznać, że książki Newmana prezentują rzeczywiście unikalne spojrzenie. Nie tylko z racji braku ojczyźnianych związków autora z Polską. Na to wyjątkowość jego reportaży składa się wiele czynników.

W prywatnych rozmowach udało się Newmanowi uzyskać wiele odważnych opinii, których nie sposób było spotkać w oficjalnym obiegu. Umiejętność znalezienia się w odpowiednich miejscach i środowiskach, a przy tym pozyskania dość odważnych sformułowań stanowi jedną z zalet newmanowskich książek.

Sam Newman – co wspominałem przy okazji omawiania poprzednich tomów – był nie tylko (a może wręcz nie przede wszystkim) podróżnikiem. Współpracował z rodzimym wywiadem, a obok reportaży przygotowywał również wywiadowcze raporty i analizy ze swoich podróży. I to właśnie kolejny element książki wart pochwalenia. Znakomite umiejętności analityczne autora.

Newman kapitalnie zestawia fakty i znakomicie formułuje wnioski, co szczególnie docenić możemy dziś, weryfikując je z perspektywy dziesięcioleci minionej już historii. Dodatkową atrakcją są początkowe rozdziały poświęcone przypomnieniu historii Polski, gdzie autor skupia się na syntetycznym przedstawieniu uwarunkować i zależności w jakie uwikłane jest funkcjonowanie naszego kraju.

Książki Newmana nie straciły swojej mocy mimo upływu czasu. To jedne z najciekawszych pozycji o historii Polski jakie pojawiły się w ostatnich latach i chwała należy się Wydawcy za ich odszukanie i upublicznienie.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć