ebook Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy
3.74 / 5.00 (liczba ocen: 29)

Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - polecana oferta: 34.71
wciąż za drogo?
37.19 złpremium: 23.99 zł Lub 23.99 zł
34.71 zł Lub 31.24 zł
37.99 zł Lub 34.19 zł
39.99 zł
39.99 zł
34.61 zł
34.81 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

"Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy" to analiza zjawiska symetryzmu wraz z odpowiedziami na pytania, kim są tytułowi symetryści, w jaki sposób wspierali rząd Zjednoczonej Prawicy i czy ponownie przyczynią się do zwycięstwa PiS w nadchodzących wyborach.

Autorzy książki w 2016 roku, zaraz na początku rządów PiS, wprowadzili pojęcie symetryzmu do słownika języka politycznego. W ich ocenie PiS demolujący ład konstytucyjny, praworządność, media, system edukacyjny, prawa kobiet i prawa mniejszości nie mógł być traktowany na równi z innymi partiami politycznymi.

Symetryści zaś – dziennikarze, komentatorzy, eksperci i wyborcy – nie dostrzegają wyjątkowości obecnej władzy i, jak twierdzą, zachowują równy, właśnie symetryczny dystans do wszystkich sił polskiej sceny politycznej, w efekcie jednak taki sam do demokratów jak do autokratów. Zdaniem autorów pojęcia symetryzmu, przyczyniło się to do „unormalniania” systemu, który jawnie odchodzi od zasad liberalnej demokracji.

Książka „Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy” pokazuje dzieje symetryzmu w ostatnich siedmiu latach i jest również zbiorczą polemiką z adwersarzami. Zawiera premierowy, niepublikowany wcześniej materiał, uzupełniony o kilka artykułów z tygodnika POLITYKA.

O e-booku Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy blogerzy napisali:

To nie jest  podręcznik wyborcy. A na pewno nie w formie, jakiej byśmy mogli się spodziewać. Autorzy nie podpowiadają nikomu, jak i na kogo głosować. Bezlitośnie też odsłaniają słabości wszystkich ugrupowań na polskiej scenie politycznej. A jednocześnie mówią wprost, o co toczy się walka. - Autorski przewodnik kulturalny

Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy od Mariusz Janicki, Wiesław Władyka możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Książka Mariusza Janickiego i Wiesława Władyki ukazuje się w chwili, gdy trwa przedwyborcza walka. Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy to nie jest jednak podręcznik wyborcy. A na pewno nie w formie, jakiej byśmy mogli się spodziewać. Autorzy nie podpowiadają nikomu, jak i na kogo głosować. Bezlitośnie też odsłaniają słabości wszystkich ugrupowań na polskiej scenie politycznej. A jednocześnie mówią wprost, o co toczy się walka.

Trwa batalia o ustrój państwa, gdzie po jednej stronie jest cywilizowany, obywatelski system, a po drugiej coś, co coraz bardziej przypomina wschodnią satrapię.

Symetryści to ci, którzy nie dostrzegają, a raczej nie chcą dostrzec, że to nie jest konkurencja równorzędnych standardowych partii politycznych. Kaczyński chce zmienić Polskę na kształt Węgier, a jeszcze bardziej Turcji. Polska ma być krajem, w którym zwycięzca wyborów może wszystko, w tym zmienić ustrój państwa. Powodów symetryzmu jest wiele i autorzy dość szczegółowo je analizują, choć nie wymieniają nazwisk.

Do tej grupy należy też doliczyć rozmaitych „zawiedzionych”, czyli na przykład ekspertów od marketingowej i sondażowej działalności, którzy kiedyś współpracowali z Platformą za duże pieniądze, ale zostali tych zleceń pozbawieni. Dzisiaj „doradzają” niejako społecznie, czyli przewidują wyborczą klęskę swojego byłego pracodawcy.

Książka nie jest łagodna wobec partii opozycyjnych. Wylicza słabości wszystkich, od największych do najmniejszych. Wskazuje na krótkowzroczność części liderów, których bardziej interesuje walka z innymi partiami demokratycznymi niż z PiSem. Wskazuje na słabość i pewnego rodzaju paraliż, który nie pozwalał długo krytykować partii Kaczyńskiego w sposób skuteczny.

Animozja – łagodnie rzecz ujmując – pomiędzy nową lewicą a tzw. libkami mocno wpływa na sytuację opozycji. Oznacza przede wszystkim niezgodę na rządy, a nawet współrządy PO, która jest dominującą partią opozycyjną; Zandberg wręcz zapowiedział, że na Tuska jako premiera się nie zgodzi.

Jednocześnie książka udowadnia, że pozycja PiS nie jest stała. Że po protestach kobiet w 2020roku notowania tej partii poszły w dół o około 8 punktów procentowych i już nigdy się nie podniosły. Nawiasem mówiąc, książka pokazuje też, że zjawisko symetryzmu nie dotyczy tylko Polski. Że jest pewnego rodzaju ułomnością części dziennikarzy.

Autokraci wiedzą, że symetryści mają specyficzną zaćmę, nie dostrzegają punktów krytycznych.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć