ebook Doktor Jekyll i pan Hyde
3.82 / 5.00 (liczba ocen: 379500)

Doktor Jekyll i pan Hyde
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Wydawca:  SAGA Egmont
Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 11.54
Audiobook - najniższa cena: 16.43
13.94 złpremium: 8.99 zł Lub 8.99 zł
11.54 zł Lub 10.39 zł
12.74 zł
14.90 zł
14.90 zł Lub 13.41 zł
11.58 zł
11.66 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Pomiędzy uznanym lekarzem dr Henrym Jekyllem, a posępnym i nieprzystępnym Edwardem Hyde’em bez wątpienia istnieją pewne powiązania. Londyński prawnik Utterson uważa, że jeden jest zastraszany przez drugiego. Gdy z rąk Hyde'a ginie parlamentarzysta sir Andrew Carew, a znajomy Jekylla umiera z szoku po tym, jak dowiaduje się o nim pewnych rzeczy, policja i Utterson coraz bardziej interesują się postacią lekarza.

Robert Louis Stevenson (1850-1894) - pochodzący ze Szkocji prozaik, poeta i podróżnik, jego utwory spełniają kryteria gatunkowe neoromantyzmu. Od dziecka cierpiał na rozmaite schorzenia atakujące jego słabe płuca. Większość życia spędził na podróżach w poszukiwaniu łagodnego dla siebie klimatu. Wziął ślub w Kalifornii i odbył wielotygodniową podróż poślubną po nowym kontynencie. Swoje obserwacje z tego okresu zawarł w książce "The Amateur Emigrant". Autor słynnych powieści "Wyspa skarbów", "Porwany za młodu", "Doktor Jekyll i pan Hyde". Zmarł młodo, w wieku 44 lat w wyniku udaru spowodowanego nadużywaniem opium i laudanum.

O e-booku Doktor Jekyll i pan Hyde blogerzy napisali:

Doktor Jekyll i pan Hyde to krótka, lecz niezwykle barwna i interesująca historia, w której znajdziemy zarówno elementy grozy w jak i rozważania filozoficzne na temat dobra i zła. Z pewnością książka ta stanie się jedną z moich ulubionych! Polecam! - Łukasz Marciniak - Świat fantasy

To dość wyjątkowa książka pod względem zdolności do wywoływania różnego rodzaju emocji i sposobu, w jaki sprawia, że patrzysz w głąb siebie. - Paulina Kaleta - reading My Love

Doktor Jekyll i pan Hyde od Robert Louis Stevenson możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Kiedy londyński prawnik, John Gabriel Utterson, po raz pierwszy widzi Hyde'a, doświadcza dziwnego uczucia. Uważa, że niesławny człowiek jest tak godny ubolewania, jak głoszą plotki. I ma nadzieję, że już nigdy nie będzie musiał na niego patrzeć. Ale los ma inne plany. Dr Jekyll, szanowany człowiek i dobry przyjaciel Uttersona, odmawia podzielania wstrętu Uttersona do pana Hyde'a. W rzeczywistości wydaje się, że prawie przejmuje się tym dziwnym, nielubianym stworzeniem. W mieście zaczynają się dziać dziwne wydarzenia i Utterson zostaje w nie nieuchronnie wciągnięty. W sercu każdego z nich znajduje nieustanne wsparcie pana Hyde'a i dr Jekylla dla człowieka, na który poluje całe miasto. Gdy jest zmuszony do dalszych badań, znajduje się w samym środku koszmaru, w który wierzył, że jest niewyobrażalny, i rzeczywistości, która podważy wszystko, w co kiedykolwiek wierzył.

Doktor Jekyll i Pan Hyde znany jest z tego, że jest jedną z wcześniejszych prac na temat rozdwojonych osobowości. Ale książka jest w rzeczywistości czymś więcej.

Ma archaiczny styl pisania, ale przyjemnie się czyta. Proza nie sprawi, że poczujesz się przytłoczony.

Jako historia, nie jest to dokładnie to, czego się spodziewałam. Prawdopodobnie zmyliły mnie liczne adaptacje książki. Spodziewałam się więc książki, która zaczyna się od morderstwa i przechodzi do punktu widzenia rozdwojenia jaźni. Ta książka nie jest taka i to dobrze.

Szczerze mówiąc, trochę trudno jest wyjaśnić, jak niesamowita jest ta książka (ponieważ nieuchronnie prowadziłoby to do spoilerów). Więc zamiast tego skupię się na tym , dlaczego ta książka jest tak dobra. Głównym powodem jest to, że mamy mnóstwo emocji. Książka ma niesamowity sens, który pozostaje z tobą, gdy ją czytasz. Ale ma też ten piękny, głęboki smutek.

Porusza tematy takie jak dwoistość osobowości i pozostanie w myślach długo po tym, jak to się skończy. Mówi o sprzeczności, jaką wszyscy jesteśmy w sobie, i o naszej zdolności do wyboru bycia jednym nad drugim w różnym czasie. A w świecie, w którym wszyscy żonglujemy tak wieloma różnymi rzeczami, które wymagają od nas tak wielu różnych rzeczy, książka i związane z nią emocje uderzają dość mocno.

Potem są emocje, które czujesz do samych postaci. W książce tak krótkiej, Stevensonowi udaje się sprawić, by czytelnicy naprawdę kojarzyli się z ludźmi. Niezależnie od tego, czy pojawiają się w jednej scenie, czy niosą całą historię, czy też są dobre lub złe, czujesz coś do każdej postaci. Dzielisz ich niepokój, ich walkę (często wewnętrzną) i ich decyzje. W rezultacie możesz cieszyć się każdym aspektem książki, który naprawdę wciąga cię od samego początku.

Sama historia jest mieszanką opowieści i obecnych wydarzeń. Wiele z nich jest również pisanych w formie korespondencji. To na pewno nie jest linearna tajemnica morderstwa, jeśli tak jak ja tego się spodziewasz. I nie nazwałbym tego też horrorem. Ale na pewno jest to niepokojące pod pewnymi względami, a tym bardziej, że te kąty są trochę zbyt realne. Ogólnie rzecz biorąc, jest dość wyjątkowa pod względem zdolności do wywoływania różnego rodzaju emocji i sposobu, w jaki sprawia, że patrzysz w głąb siebie.

Ocena: 5/6
©Reading My Love
Najbardziej znaną i rozpoznawalną książką Roberta Louisa Stevensona jest z pewnością Wyspa Skarbów, która już od wielu pokoleń zabiera czytelników w wyprawę do dalekich krajów w poszukiwaniu ukrytego złota i kosztowności. Niemniej znanym dziełem autora, choć znacznie krótszym, jest powieść Doktor Jekyll i pan Hyde. To historia pewnego londyńskiego prawnika - Uttersona, który zaczyna prowadzić śledztwo odnośnie tajemniczej napaści niejakiego pana Hyde'a na małą dziewczynkę, którą ten niemalże zadeptał. Szybko okazuje się, że ta sprawa jest powiązana z przyjacielem prawnika - doktorem Jekyllem, szanowanym i znanym lekarzem. W swoim laboratorium odkrywa on bowiem sekret eliksiru pozwalającego zmieniać postać... niekoniecznie w taki sposób jaki planował.

Doktor Jekyll i pan Hyde jest nieco ponad stu stronicową książką, wydaną w ramach Arcydzieła Literatury Światowej przez Wydawnictwo Vesper. Jej lektura nie zajmuje zatem dużo czasu - godzinkę, może dwie, ale jest to historia, która przykuwa uwagę i nie sposób przejść obok niej obojętnie. Przede wszystkim za obecną grozę, ciemne i tajemnicze zaułki oraz eksperymenty z pogranicza chemii i alchemii. Nie mniejszą grozę budzą opisy pana Hyde'a a raczej szczątkowe informacje o nim, ponieważ żaden z bohaterów nie potrafi go dokładnie opisać. Wiadomo o nim jedynie tyle, że jest niskiego wzrostu, obmierzły oraz zdeformowany w sposób trudny do wyrażenia, czego nie da sie łatwo zapomnieć.

Jednak najważniejszą rzeczą według mnie jaką Stevenson porusza w swojej książce jest motyw eliksiru, pozwalającego zmieniać postać z dobrej (Jekyll) na złą (Hyde), co na zawsze wkroczyło nie tylko do historii literatury, ale również kinematografii. W ten sposób autor rozważa problem dwoistości natury ludzkiej, o tym co drzemie ukryte w człowieku i jak łatwo jest się zatracić będąc złą osobą. Z czasem bowiem Jekyll przestaje czuć jakiekolwiek wyrzuty sumienia, wie doskonale, że w każdej chwili może zmienić postać a nikt nie posądzi szanowanego lekarza o haniebne czyny. Może zatem zerwać z prawami moralnymi i czerpać w pełni radość z wyrządzanego zła. Analiza jakiej dokonuje Stevenson daje do myślenia, zmusza do zastanowienia się co sami byśmy zrobili na miejscu głównego bohatera i bynajmniej nie jest to wcale takie optymistyczne... Jestem pod ogromnym wrażeniem treści jakie zawarł autor w tak krótkiej książce!

Doktor Jekyll i pan Hyde to krótka, lecz niezwykle barwna i interesująca historia, w której znajdziemy zarówno elementy grozy w jak i rozważania filozoficzne na temat dobra i zła. Z pewnością książka ta stanie się jedną z moich ulubionych! Polecam!

Ocena: 5/6
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Chociaż powieść charakteryzowana jest zwykle jako "portret psychologiczny" jest też całkiem zwyczajną powieścią z udaną fabułą. Warto przeczytać.

Warto zerknąć