ebook Wyjęci spod prawa
4.06 / 5.00 (liczba ocen: 3993)

Wyjęci spod prawa
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 38.90
wciąż za drogo?
38.90 zł
44.99 zł
44.99 zł Lub 40.49 zł
38.88 zł
40.50 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (1)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Akcja! Fantazja! Suspens! Humor! Nowy brawurowy cykl książek autora adaptowanej przez Netflix bestsellerowej serii „Lockwood i Spółka”

Strzelaniny na porządku dziennym, czające się na odludziach zniekształcone zwierzęta i potwory, uzbrojeni po szyję prześladowcy i para uciekających wyrzutków – Scarlett McCain i Albert Browne. Oboje z ponurą przeszłością i kłopotami z prawem. Oboje z zadatkami na najbardziej zniesławionych odszczepieńców w krainie, która kiedyś była Brytanią.

Seria kataklizmów radykalnie zmieniła oblicze Anglii: duże miasta zniknęły, w miejscu Londynu powstała ogromna laguna. Niedobitki mieszkańców żyją w ufortyfikowanych miastach, pielęgnując tradycyjny styl życia, a po okolicznych dzikich terenach włóczą się dziwacznie przekształcone zwierzęta i bestie.

W tej krainie prawo jest surowo egzekwowane, a za naruszenie przepisów czekają surowe kary: jednych przestępców zabija się na miejscu, innych skazuje na banicję. Tylko nieliczni próbują stawiać opór, a dwoje spośród nich – Scarlett i Browne – swoją zuchwałością, talentem i odwagą przewyższają innych.

Kiedy razem uciekają przez dzicz, walcząc z potwornymi bestiami i unikając prześladowców, Scarlett zdaje sobie sprawę, że Albert Browne skrywa straszną tajemnicę. Czyżby to on miał być najniebezpieczniejszym zagrożeniem ze wszystkich…?

W błyskotliwej, pędzącej na złamanie karku i wciągającej jak wir fabule, Jonathan Stroud przedstawia nam przedziwną parę wyjętych spod prawa sojuszników, którzy wkrótce staną się najbardziej znanymi renegatami w wielkiej Brytanii.

O e-booku Wyjęci spod prawa blogerzy napisali:

Nawet nie wiem, kiedy tak naprawdę przewracałam kolejne strony, a samo zakończenie okazało się szalenie satysfakcjonujące. Historia Scarlett i Browne’a to fascynująca podróż po niebezpiecznej krainie, w której wręcz roi się od wszelkiego rodzaju bandziorów, przestępców i innych niepokojących ludzi. Kibicuję tym bohaterom i z niecierpliwością czekam na kolejne przygody tej dwójki. -  Inthefuturelondon - Natalia Świętonowska

Tu nie mam się do czego przyczepić! To jedna z najlepszych książek dla młodzieży, jakie w życiu czytałam! -  Zaczytana Majka - Martyna Pokrzywa, Joanna Maziarka-Glonek

Wyjęci spod prawa od Jonathan Stroud możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Propozycja zrecenzowania Wyjętych spod sprawa spadła mi wręcz z nieba, idealnie wpisując się w chęć na awanturniczą historię bez cienia romansu. Liczyłam co prawda na trochę starszych bohaterów, ale okazało się, że Scarlett i Browne doskonale odnaleźli się w powierzonych im rolach.

Na początku historia zapowiadała się na zwykłą przygodówkę, rozgrywającą się gdzieś w nieokreślonej przyszłości. Klasycznie ludzkość próbuje się odnaleźć po kataklizmie, który cofnął ziemską cywilizację do XIX wieku (istnieją samochody i pistolety), a jednocześnie największym zagrożeniem jest pozostawanie na zewnątrz po zmroku. Ale po delikatnych sugestiach autora, pozostawianych nieśmiało między wydarzeniami czuło się, że będzie to coś więcej. I tak z tych ziarenek wykiełkował obraz zrujnowanej Wielkiej Brytanii, gdzie jedyną bezpieczną przystanią są miasta (za wyjątkiem Londynu, Londyn został laguną). Natomiast Scarlett jest najbardziej zuchwałą przedstawicielką swojego zawodu, a Browne pod swoim ogromnym swetrem skrywa o wiele więcej niż wychudzone ciało. A to tylko początek! Końcówka wymiata — dosłownie i w przenośni.

W opisie okładkowym doskonale ujęto klimat książki (odsyłam do zapoznania się z nim np. na LubimyCzytać), który kojarzy mi się z nowoczesnym, z lekka zaprawionym fantastyką westernem. Mamy dwójkę banitów, a ten bardziej waleczny, sarkastyczny i pesymistyczny, ze względu na przewrotny chichot losu opiekuje się zagubionym w rzeczywistości naiwniakiem, który z niewiadomych przyczyn również umyka przed wymiarem błędnie pojmowanej wolności i sprawiedliwości. Oczywiście, że to wybuchowa mieszanka! A ze względu na relatywnie młody wiek bohaterów, ich przekomarzania czy emocjonalne i brawurowe decyzje nie wydawały mi się sztuczne i wymuszone. Jednak ten wiek ma swoje prawa, oczywiście takie na jakie dana rzeczywistość mu pozwala.

Szczerze przyznam, że nie mam się do czego przyczepić! To jedna z najlepszych książek dla młodzieży, jakie w życiu czytałam! Ewentualnie ostrzegam ludzi ze skłonnościami do wyobrażania sobie danych scen, niektóre z nich są mocno krwawe, gdy awantura zbyt mocno skręci w walkę o życie. Choć scena gdzie Browne wyciąga Scarlett spod niedźwiedzia była jednocześnie tak absurdalna, że do tej pory uśmiecham się, gdy sobie ją przypomnę. A humor to kolejna zaleta tej książki. Sarkastyczny, inteligentny, momentami absurdalny, świetnie wyważony i wkomponowany w pędzącą akcję w sposób mistrzowski.

Doceniam również to, że akcja mimo swojej prędkości i nagłych zwrotów wydarzeń, nie przytłacza czytelnika. Czuje się również to, że autor przemyślał i zaplanował historię, bo każda rzucona mimochodem uwaga czy wskazówka doczekała się wyjaśnienia lub rozwinięcia. Wydarzenia i konsekwencje są logiczne, wynikają z zasad świata czy umiejętności i pomysłowości bohaterów. Nie ma boskich objawień czy pradawnych zbawicieli lądujących na ziemi w ostatnim rozdziale, bo trzeba było jakoś skończyć książkę.

Czy moich zachwytach potrzebujecie jeszcze jakiś zachęt? Podejrzewam, że nie, ale zdradzę Wam ploteczkę — po sukcesie serialu opartego na wcześniej wydanych książkach autora (Lookwood) prawa do produkcji filmowej opartej na Wyjętych spod prawa wykupiło Amazon Studios planując w roli Scarlett obsadzić Phoebe Dynevor (tak, aktorkę grającą Daphne Bridgerton). Także nie ma wyjścia, trzeba przeczytać przed pojawieniem się produkcji i tropić nieścisłości.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Zaczytana Majka
Przyznaję się bez bicia - twórczość Jonathana Strouda była mi do tej pory dosyć obca. Nie miałam wcześniej okazji, by sięgnąć po którąś z jego powieści, jednak tym razem postanowiłam to zmienić. Z rosnącą ciekawością zabrałam się za lekturę pierwszego tomu najnowszego cyklu autora, czyli Wyjętych spod prawa. Czy pierwsze spotkanie z twórczością autora oraz czas spędzony ze Scarlett i Brownem były udane? No cóż, o tym poniżej.

Scarlett McCain i Albert Browne spotykają się po raz pierwszy w wyjątkowo niesprzyjających okolicznościach. Żadne z nich nie wie jednak, że jest tylko początek całej góry kłopotów, jakie ich jeszcze spotkają. Oboje są ścigani przez uzbrojonych po zęby przestępców i oboje stanowią łakomy kąsek dla tych, którzy pragną okiełznać wszystkich wyróżniających się mieszkańców niegdysiejszej Brytanii. W miejscu, w którym tej dwójce przyszło uciekać i ratować swoje życie, prawo jest surowo przestrzegane. Co więcej, okazuje się, że chłopak ukrywa przerażający sekret, który może przynieść nad ich głowy ogromne burzowe chmury. Czy Scarlett i Browne poradzą sobie z coraz szybszym pościgiem? Co takiego dokonał Albert i jak duży wpływ będzie miała ta informacja na życie tych dwojga?

Zaczynając lekturę tej książki, nastawiona byłam bardzo pozytywnie. Już pierwsze strony powieści pokazały mi, że zdecydowanie będzie to jedna z tego typu literackich przygód, które kocham – wszystko mówiło mi, że będzie całkiem lekko, na swój sposób zabawnie i absolutnie wciągająco. No cóż, nie pomyliłam się w ani jednym punkcie.

Główna bohaterka, Scarlett, bardzo przypadła mi do gustu. Jest to tego typu postać, która nie daje sobie wejść na głowę, jest pewna siebie i zdecydowanie lubi zaskakiwać swoich przeciwników - przyznam szczerze, że nie mam pojęcia, jak miałabym jej nie polubić. Jej kreacja bardzo mi odpowiadała, więc i z tego powodu cała książka dostaje ode mnie ogromnego plusa.

Zresztą, z samym Brownem sytuacja ma się podobnie. W jego przypadku jednak zachwyciłam się jego taką ciamajdowatością, która okazała się tak naprawdę zwykłym mydleniem oczu. Uwierzcie mi, byłam tym wielce zaskoczona i już nigdy nie spojrzę na tego bohatera inaczej. W każdym razie jego kreację również zaliczam do tych jak najbardziej udanych i szalenie cieszę się z tego, że autor stworzył swoich bohaterów w taki właśnie sposób. Zdecydowanie pozytywnie wpływa to na cały odbiór powieści.

Jonathan Stroud ma bardzo dobre i lekkie pióro, które w pewnym momencie zaczęło mnie prowadzić po wszystkich meandrach i innych zawiłościach wymyślonej przez autora historii. Nawet nie wiem, kiedy tak naprawdę przewracałam kolejne strony (przy samej końcówce zwłaszcza, rety, co tam się działo!), a samo zakończenie okazało się szalenie satysfakcjonujące, ale i tak czekam na jeszcze. Akcja jest tutaj dynamiczna i czuć od samego początku aż do ostatniej strony. W dodatku obecność pewnych dość tajemniczych postaci sprawia, że książka w pewnym momencie nabiera nieco mrocznego charakteru – nie wiem jak do Was, ale do mnie to bardzo przemawia.

Historia Scarlett i Browne’a to fascynująca podróż po niebezpiecznej krainie, w której wręcz roi się od wszelkiego rodzaju bandziorów, przestępców i innych niepokojących ludzi. Kibicuję tym bohaterom i z niecierpliwością czekam na kolejne przygody tej dwójki (i z ciekawością sięgnę po inne powieści autora). Jeśli i Wy lubicie akcję, pościgi i ciągłe wrażenie, że ktoś depcze ulubionym bohaterom po piętach, to koniecznie sięgnijcie po ten tytuł.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Inthefuturelondon
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć