ebook Ludowy antyklerykalizm. Nieopowiedziana historia
3.65 / 5.00 (liczba ocen: 4)

Ludowy antyklerykalizm. Nieopowiedziana historia
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 25.19
Audiobook - najniższa cena: 25.99
wciąż za drogo?
25.19 zł
-24% 30.00 zł Lub 27.00 zł
33.90 zł
34.90 zł
36.00 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Polska była przez wieki krajem wierzących antyklerykałów. Chłopi przeciwstawiali się księżom z powodu pańszczyzny, zamiast na mszę chodzili do karczmy. Chętnie obśmiewali przywary kleru: chciwość, pijaństwo, rozpustę. Praktyki religijne organizowali po swojemu, często na przekór hierarchii, choć nie wbrew wierze.

Dziś ludowy antyklerykalizm powrócił z nową siłą. Karnawałowy żart coraz częściej przeradza się jednak w wyraźny bunt wobec władzy Kościoła.

Z ludowych przyśpiewek, robotniczych wystąpień, transparentów na Strajku Kobiet i internetowych memów z papieżem wyłania się nieopowiedziana dotąd historia polskiego stosunku do Kościoła, biskupów i religii.

Michał Rauszer – kulturoznawca i antropolog, pracownik Zakładu Interdyscyplinarnych Badań nad Kulturą UW. Autor m.in.: „Bękartów pańszczyzny. Historia buntów chłopskich” (2020) oraz „Siły podporządkowanych” (2021) – książek cenionych za autentyczność, bogactwo źródeł, popularyzatorskie ujęcie. Współtwórca podkastu „Wszyscy jesteśmy ze wsi”.

Ludowy antyklerykalizm. Nieopowiedziana historia od Michał Rauszer możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć