ebook Historia na śmierć i życie
3.63 / 5.00 (liczba ocen: 443)

Historia na śmierć i życie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 17.45
Audiobook - najniższa cena: 22.80
wciąż za drogo?
23.94 złpremium: 14.36 zł Lub 14.36 zł
-29% 21.95 zł Lub 19.76 zł
29.90 zł
37.11 zł Lub 33.40 zł
39.90 zł
-43% 17.45 zł
21.95 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (8)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Reportaż z pogranicza true crime i dramatu psychologicznego. Wojciech Tochman, jeden z najlepszych polskich reporterów – autor takich głośnych tytułów non-fiction jak „Wsiekły pies”, „Schodów się nie pali” czy „Eli, Eli” – pisze o dziewczynie, która za swoją młodość, płeć i urodę zapłaciła wszystkim, co miała i co mogłaby mieć. Składa też hołd wybitnej reporterce Lidii Ostałowskiej, która jako pierwsza zaczęła dokumentować tę wyjątkowo tragiczną historię, która zaczyna się w połowie lat 90. na warszawskim Tarchominie i toczy przez ćwierć wieku zmieniającej się Polski aż do dzisiaj.

Zbrodnia, której nie można wybaczyć, i jej ofiara. Dramat rodziny, z którego nie da się podźwignąć. Skazana kobieta i jej krzywda bez kresu.

To była jedna z najgłośniejszych i najbrutalniejszych zbrodni w nowej Polsce.

Troje maturzystów – dwóch chłopaków i dziewczyna – w styczniu 1996 roku zabiło młodą kobietę. Miała na imię Jola. Zostali skazani na dożywocie, wśród nich – ona, Monika Osińska, rocznik 1977.

• Czy słusznie?
• Czy sprawiedliwie?
• Czy rzeczywiście wszyscy zabili?

W „Historii na śmierć i życie”, reportażu z pogranicza true crime i dramatu psychologicznego Wojciech Tochman przywraca pamięć zamordowanej oraz opowiada o dziewczynie, która za udział w zbrodni zapłaciła wszystkim, co miała i co mogłaby mieć. „Historia na śmierć i życie” zaczyna się w połowie lat 90. na warszawskim Tarchominie i toczy przez ćwierć wieku zmieniającej się Polski, aż do dzisiaj. To zapis przemocy, bólu, zemsty i poszukiwania sprawiedliwości.

Swoją książką Wojciech Tochman składa hołd wybitnej reporterce Lidii Ostałowskiej, która jako pierwsza zaczęła dokumentować tę tragedię. „Historia na śmierć i życie” jest ich wspólną opowieścią – o przemocy, strachu, zemście, tęsknocie i niesprawiedliwości.

O e-booku Historia na śmierć i życie blogerzy napisali:

To historia druzgocąca, porażająca, ale przede wszystkim zmieniająca sposób myślenia o więźniach. I choć pewnie zdarzy Wam się kłócić z poglądami Tochmana, na końcu i tak przyznacie, że sporo w nich racji. - SieCzyta - Kasia Sosnowicz

Historia na śmierć i życie od Wojciech Tochman możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Mam ogromną słabość do pióra Wojciecha Tochmana. To on przed laty na podyplomówce z dziennikarstwa nauczył mnie patrzeć na tematy reporterskie z zachłanną ciekawością i czułością dla bohaterów. Jego teksty zawsze charakteryzowały się bezkompromisowością, wnikliwością i świetną polszczyzną. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej książki.

Bo bestie takie jak ja muszą dostać w****dol.

Historia na śmierć i życie to ważny głos w dyskusji o karze dożywocia. Tochman wziął na tapet bardzo medialną swego czasu sprawę zabójstwa Jolanty Brzozowskiej (1996 r.) i rolę w nim Moniki Osińskiej – pierwszej w Polsce dożywotki. Książka jest nie tylko wołaniem o sprawiedliwość (w polskich sądach i w głowach społeczeństwa), lecz także hołdem złożonym kobiecej sile, determinacji i wrażliwości. Bo to kobieta właśnie, nieżyjąca już reporterka Lidia Ostałowska, jako pierwsza pochyliła się nad losem młodej dziewczyny, która popełniła najgorszy w swoim nastoletnim życiu błąd, a której nikt nie dał później szansy udowodnienia, że nie jest potworem.

Książka Tochmana nie usprawiedliwia zbrodni ani nie wybiela skazanej, bo przecież śmierć poniosła niewinna młoda kobieta. Osińska zasłużyła na karę i czytelnik co do tego nie ma wątpliwości. Problemem jest sposób, w jaki została osądzona, nagonka wokół tej sprawy, a także medialny udział w niej człowieka, który sam nie był kryształowy. Tochman, podobnie jak wcześniej Ostałowska, pyta o sens i cel kary dożywocia w przypadku nastoletnich sprawców, porównuje sytuację Osińskiej z innymi skazanymi i otwiera nam oczy – na zawziętość wymiaru sprawiedliwości, a także brak jakiejkolwiek logiki procesu resocjalizacji. To historia druzgocąca, porażająca, ale przede wszystkim zmieniająca sposób myślenia o więźniach. I choć pewnie zdarzy Wam się kłócić z poglądami Tochmana, na końcu i tak przyznacie, że sporo w nich racji.

Historia na śmierć i życie to opowieść o straconych szansach, stłamszonych marzeniach i beznadziei. O wielkiej tragedii, która dotknęła nie tylko rodzinę zamordowanej Joli, lecz także dziewczynę, która nie zdołała powstrzymać zła.

Wstrząsająca lektura!

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©SieCzyta
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Bardzo ważna książka, zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji w Polsce.
    Książka teoretycznie o bardzo głośnym wiele lat temu zabójstwie Jolanty Brzozowskiej, a naprawdę o hipokryzji, chęci dorobienia i wylansowania się na cudzym nieszczęściu, a przede wszystkim książka o uleganiu manipulacji i podatności na manipulację medialną. Mimo że wydarzenia opisane w reportażu miały miejsce prawie 30 lat temu, zachowania i reakcje ludzkie w nim opisane, to nadal nasza teraźniejszość i to właśnie jest największa tragedia Polaków. Nie uczymy się na błędach, nie wyciągamy wniosków, nie zmieniamy swojego zachowania. Ani jednostkowo, ani tym bardziej zbiorowo.
    Reportażu nie można ocenić na zasadzie podoba się/nie podoba się, można jedynie docenić ważność tematu i poziom refleksji jaki wywoła. Tutaj i temat i wydarzenia są wyjątkowo ważne. Niestety sprawdza się też zdanie, które powtarzam przy każdej tego typu lekturze. W moim odczuciu książka nie dotrze do osób, do których w pierwszej kolejności dotrzeć powinna, a nawet jeśli zostanie przez te osoby przeczytana, to nie zostanie zrozumiana, a prawidłowe wnioski nie zostaną wyciągnięte. Widać to już choćby po niektórych opiniach napisanych w tym miejscu. To co szokuje mnie w takich razach najbardziej, to fakt, że ludzie, którzy czytają sporo, nie potrafią tego robić ze zrozumieniem.
    Polecam otwartym, myślącym, empatycznym osobom. Nie polecam zatwardziałym malkontentom bez wiedzy i umiejętności wyważenia i dostosowania kary do faktycznej, a nie wymyślonej i/lub wmówionej opinii publicznej przez media i różnych hipokrytów-lanserów, winy.

  • Awatar

    Wydawało mi się, że po tej książce polubię reportaż. Wydawało mi się, że ten gatunek powinien charakteryzować się rzetelnością i bezstronnością. Kiedy słuchałem tego audiobooka, okazało się jednak, że moje wyobrażenie o reportażu jest mylne. W Histori na śmierć i życie otrzymałem bardzo stronnicze postrzeganie sprawy i nieustanne peany na cześć podejrzanej a nastepnej skazanej Moniki Osińskiej.

    Niedopuszczalne dla mnie także jest ukazywanie poglądów politycznych autora, one mnie nie interesują. Interesuje mnie sprawa, kótra według mnie jest ukazana stronniczo i nierzetelnie.

Warto zerknąć