ebook Dania. Tu mieszka spokój
4.5 / 5.00 (liczba ocen: 2)

Dania. Tu mieszka spokój
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 26.34
wciąż za drogo?
26.34 zł Lub 23.71 zł
27.30 zł
44.55 złpremium: 28.74 zł Lub 28.74 zł
37.90 zł
38.32 zł Lub 34.49 zł
37.88 zł
38.32 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (6)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Pierwsza tak wieloaspektowa książka, której autorka, od 30 lat związana z Danią, zabiera nas w podróż po meandrach kraju uchodzącego powszechnie za skandynawski raj. Sylwia Izabela Schab opisuje mieszkańców, zaprasza do duńskiej kuchni i w dzikie niedostępne miejsca oraz zachęca, aby samemu przekonać się, jak wygląda to małe, ale wyjątkowe państwo po drugiej stronie Bałtyku. „Skarbnica aktualnej wiedzy o Danii. Pozwala lepiej zrozumieć Duńczyków i ich kulturę oraz historię” – Agata Lubowicka, skandynawistka i tłumaczka literatury duńskiej

• Jak żyje się w kraju, którego mieszkańcy chcą być fucking flink – „zajebiście życzliwi”?
• Dlaczego Kopenhaga nazywana jest miastem przyszłości?
• Co wspólnego ma Władca Pierścieni z duńskim „bogactwem naturalnym”, czyli zaufaniem?

W rankingach poziomu szczęścia Dania od lat nie schodzi z podium, tutaj powstało pierwsze ministerstwo środowiska, a pierwszą ministrą w Europie została Dunka. Znana z designu i architektury, niewymuszonego stylu życia, fascynującej Kopenhagi czy rowerowych autostrad, Dania kojarzona jest jako skandynawski raj. I słusznie! Ważne są tu relacje z innymi ludźmi, liczy się jakość życia, a ideałem jest wielokulturowe społeczeństwo dobrobytu. Jednak ojczyzna Andersena ma też ciemniejsze karty w swojej historii.

Rekomendacje e-booka Dania.T u mieszka spokój:

• Może i Danii nie jest potrzebna reklama, za to nam potrzebna jest taka książka. Z Sylwią Izabelą Schab wybieramy się w podróż do Danii, tam i z powrotem, z duńską architekturą oraz architekturą duńskości w tle. To wieloaspektowa, wielogłosowa opowieść o bezpretensjonalności i wspólnotowości. Interesująca i bardzo inspirująca lektura, niuansująca obraz Skandynawii i Skandynawów.
– Natalia Kołaczek, autorka Szwecjobloga i książki I cóż, że o Szwecji

• To książka, jakiej brakowało: skarbnica aktualnej wiedzy o Danii. Pozwala lepiej zrozumieć Duńczyków i ich kulturę oraz historię. Parafrazując cytowany w książce gruk Pieta Heina: „Ta książka jest tak bogata w treści, że się to w głowie nie mieści”. – Agata Lubowicka, skandynawistka i tłumaczka literatury duńskiej

• Wspaniale czyta się książki powstałe z niedosytu. Autorka poświęciła całe zawodowe życie Danii i dzieli się z nami pasją do tego małego kraju o wielkich ambicjach. Po lekturze mamy ochotę już na zawsze przesiąść się na rower, zwolnić tempo życia, zaangażować w wolontariat i łaskawszym okiem spojrzeć na hot dogi. – Ilona Wiśniewska

O e-booku Dania. Tu mieszka spokój blogerzy napisali: 

Czy ta książka zachęca do odwiedzin Danii? Zdecydowanie! Świetnie się bawiłam podczas lektury reportażu. Bardzo polecam zwłaszcza tym, którzy chcą dowiedzieć się więcej o Danii, albo pogłębić swoją wiedzę. - Na czytniku - Katarzyna Denisiuk

Dania. Tu mieszka spokój od Sylwia Izabela Schab możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Z czym kojarzy mi się Dania? (Zawsze, gdy sięgam po książkę o jakimś kraju, regionie, to zadaję sobie to pytanie.) Z cieśninami (Kattegat i Skagerrak — to jeszcze ze szkoły), piłką ręczną, kosmicznie niezrozumiałym językiem (jak wszystkie z północy Europy) oraz faktem permanentnego istnienia wśród najszczęśliwszych państw, gdzie ludziom żyje się dobrze. Szału nie ma, dlatego z wielkim zainteresowaniem sięgnęłam po reportaż Sylwii Izabeli Schab.

Państwa wchodzące w skład wspólnoty nordyckiej przedstawia się często przy użyciu metafory rodziny. Dania jest rozkosznym i nonszalanckim młodszym bratem, któremu więcej wolno, Szwecja — przemądrzałym starszym bratem, stanowicielem zasad i porządku, Norwegia — zdystansowaną, bogatą i niemieszającą się w konflikty między braćmi siostrą, Finlandia — dziwnym, dalekim i ubogim kuzynem, nie całkiem ucywilizowanym, a Islandia — jeszcze dalszym członkiem rodziny, z którym pozostaje się w kontakcie, jedynie wymieniając kartki świąteczne.

Świetne prawda?

Sylwia Izabela schab mieszka w Danii i z tym krajem związana jest od 30 lat. Kapitalnie opisuje, z czym Danię „się je”, co można, czego nie, co jest w dobrym tonie, czego absolutnie należy unikać. Jak to jest z tym językiem duńskim, dlaczego Duńczykom tak dobrze żyje się w ich niewielkim kraju i co dla nich znaczy hygge. Porusza wiele tematów, o których nie miałam pojęcia.

[…] pierwszą kobietą ministrem w Europie została Dunka. A w każdym razie pierwszą w rządzie utworzonym po demokratycznych wyborach. […] Wspomniałabym też o otwartości i tolerancji, którą Duńczycy lubią demonstrować. W 1969 roku zorganizowali pierwsze na świecie targi pornograficzne w Kopenhadze, a w 1989 roku jako pierwsi uznali związki partnerskie.

Czy ta książka zachęca do odwiedzin Danii? Zdecydowanie! Świetnie się bawiłam podczas lektury reportażu. Bardzo polecam zwłaszcza tym, którzy chcą dowiedzieć się więcej o Danii, albo pogłębić swoją wiedzę.

Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć