Berliński szach-mat
4.43 / 5.00 (liczba ocen: 918)

Berliński szach-mat
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ciągu miesiąca
E-book - najniższa cena: 24.20
wciąż za drogo?
-31% 24.20 zł Lub 21.78 zł
39.60 złpremium: 26.40 zł Lub 26.40 zł
35.90 zł
40.92 zł Lub 36.83 zł
44.00 zł
-31% 24.20 zł
34.76 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Rozgrywki w powojennym Berlinie, opowiedziane jak nigdy dotąd przez mistrza powieści historycznej.

Na konferencji w Jałcie Berlin został podzielony. Na papierze rozwiązanie to wydawało się pragmatyczne – Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Związek Sowiecki miały sprawować nadzór nad wyznaczonymi sektorami. Jednak kiedy nie było już wspólnego wroga w postaci hitlerowskich Niemiec, odżyły dawne animozje, podejrzliwość i wrogość. Rywalizujące ustroje, ideologie i osobowości sprawiły, że Berlin stał się nowym polem bitwy.

Milton w fascynujący sposób opisuje charyzmatyczne postacie rządzące czterema berlińskimi sektorami. Spotkania polityków, agenci, podstępne wybiegi, rywalizacja, osobiste dramaty – to wszystko jest esencją tej książki. Milton perfekcyjnie przedstawia rozgrywki, które miały nadać kształt i przypieczętować rozkład sił we współczesnym świecie. Przewidywanie następnych posunięć przeciwników przypomina mistrzowską partię szachów, a skutki tych działań są odczuwalne do dziś.

O e-booku Berliński szach mat blogerzy napisali: 

Pierwsze lata powojennego Berlina w znakomicie skonstruowanej, z dogłębnie przedstawionym tematem i pełnej intrygujących szczegółów książce. Zdecydowanie warte polecenia. - donos kulturalny - Krzysztof Komorek

Berliński szach-mat od Giles Milton możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Na konferencji w Jałcie Berlin, podobnie jak całe Niemcy, został podzielony. Mocarstwa szczegółowo ustaliły zasady funkcjonowania i zarządzania miastem. Ale to co ładnie wyglądało na papierze, w praktyce niemal w ogóle nie zadziałało.

Dziś rozbieżności między politycznymi deklaracjami, a rzeczywistością mało kogo już dziwią. Sytuacja z Berlinem była jednak szczególna z jeszcze innego powodu. Miasto stało się szybko poligonem doświadczalnym zimnej wojny. Szczególnie dla Związku Sowieckiego, który testował w Berlinie granice wytrzymałości i cierpliwości zachodnich aliantów.

Milton rozpoczyna książkę właśnie od konferencji jałtańskiej, a kończy (nie licząc podsumowującego epilogu) na zakończeniu blokady Berlina. Blokada zachodnich sektorów jest punktem kulminacyjnym tej historii. Jej finał stał się jednocześnie początkiem trwałego, kilkudziesięcioletniego podziału Berlina i całych Niemiec.

Milton skonstruował narrację poprzez przedstawienie losów głównych postaci rządzących ze strony aliantów Berlinem. Prowadząc ją w charakterystyczny dla siebie, quasi-powieściowy sposób. Wydarzeń nie obserwujemy jednak wyłącznie z pozycji gabinetów politycznych liderów, ale bezpośrednio z linii frontu – (to dość daleko posunięte porównanie pasuje tu idealnie).

Mamy więc okazję popatrzeć z jednej strony na działania zarządzających miastem, a z drugiej – co nadaje całej opowieści, wyjątkowy, osobisty wymiar – stykamy się z historiami zwykłych ludzi, próbujących radzić sobie w okolicznościach zdecydowanie nadzwyczajnych.

Wielką zaletą publikacji są źródła, z których autor korzystał– tu szczególną uwagę należy zwrócić na nieznane wcześniej dzienniki z tamtego czasu. Znakomicie skonstruowana, z dogłębnie przedstawionym tematem i pełna intrygujących szczegółów książka, zdecydowanie warta jest uwagi.

Ocena: 4/6 czytaj więcej
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć