Solaris
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.98 / 5.00
liczba ocen: 53708
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
19.90 złpremium: 11.94 zł
-35% 12.90 zł
15.92 zł
16.92 zł
16.92 zł
Pozostałe księgarnie
16.55 zł
16.56 zł
17.51 zł
17.54 zł
17.71 zł
17.91 zł
17.91 zł
18.67 zł
19.90 zł
19.90 zł
Opis:

“Solaris” to najsłynniejsza powieść Lema, należąca do kanonu literatury XX wieku, przetłumaczona na 40 języków i wydana w łącznym nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy. Pomimo dwóch nakręconych z rozmachem filmowych adaptacji pozostaje książką nieustannie odkrywaną na nowo przez kolejne pokolenia czytelników. Przejmująca historia kontaktu z obcą inteligencją stanowi tło dla rozważań o ograniczeniach naszego umysłu i specyfice ludzkiego poznania. Dla jednych historia miłosna, dla innych traktat filozoficzny – arcydzieło Lema wymyka się wszelkim ostatecznym interpretacjom.

CYTATY:
Człowiek wyruszył na spotkanie innych światów, innych cywilizacji, nie poznawszy do końca własnych zakamarków, ślepych dróg, studni, zabarykadowanych, ciemnych drzwi.
Recenzje blogerów
Solaris nie jest łatwą książka - długie i bogate w szczegóły opisy potrafią chwilami spowodować znużenie, zaś problematyka jaką powieść porusza nie od razu jest w pełni zrozumiała. Z tego też powodu mam wrażenie, że nie każdy będzie czerpał przyjemność z tej lektury. Warto się jednak nad nią pochylić i postarać się ją zrozumieć, ponieważ przedstawia niesłychanie ciekawe zagadnienie jakim jest Kontakt z obcą cywilizacją. Jest on jednak zupełnie inny od tego, jakiego byśmy oczekiwali. Przez dziesiątki lat naukowcy próbowali porozumieć się z oceanem na setki sposób, lecz ten, poza naśladowaniem form, wydaje się być zupełnie niezainteresowany ludźmi. Skoro tak, to kim i czym jest Harey? I skąd się wzięła na statku? Czy jest to wytwór Solaris i upragniona próba porozumienia się z człowiekiem? Pozostawię te pytania bez odpowiedzi, ponieważ ich odkrywanie oraz to, czym jest ten Kontakt z obcą cywilizacją, stanowią jedne z najciekawszych elementów tej książki, a ujawnienie tego byłoby bardzo niewskazane.

Solaris jest wymagającą i chwilami trudną w zrozumieniu książką, ale poruszającą motyw pierwszego Kontaktu z obcą formą życia. Nie od razu zrozumiałem, co autor chciał w niej przekazać, lecz w tym właśnie tkwi jej urok - każdy może interpretować ją na wiele sposobów i z czasem odkrywać kolejne jej sensy. Polecam!

Ocena: 5/6
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Książki Lema są dla mnie osobiście niestrawne, brak polotu, poczucia humoru, ogólnie nuuuda

  • Awatar

    Chyba najbardziej znana powiesc Lema, ale wg mnie nie najlepsza. Co wcale nie znaczy, ze jest zla.

  • Awatar

    Spośród wszystkich książek Lema które dotąd przeczytałem, ta najbardziej zapadła mi w pamięć. Jest to po prostu genialna fantastyka: technologia, psychologia, kosmologia i wszystko inne, co powinno tu być, zmieszane w odpowiednich proporcjach i idealnie wypieczone w plasku gwiazd. Wracam do niej co jakiś czas, kiedy trafię na jakiś wyjątkowo słaby kawałek SF - pomaga odzyskać wiarę w ten gatunek ;)

Inne proponowane
Warto zerknąć