Solaris
3.99 / 5.00 (liczba ocen: 50607)

Solaris
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 10.00
-49% 10.00 zł Lub 9.00 zł
17.91 złpremium: 11.94 zł Lub 11.94 zł
14.44 zł Lub 13.00 zł
14.90 zł
15.52 zł
14.43 zł
16.14 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (1)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane
Powieść science fiction, która weszła do klasyki światowej literatury i doczekała się aż trzech ekranizacji: autorstwa Nikołaja Nirenburga, Andrieja Tarkowskiego i Stevena Soderbergha.
 

Jedna z najgłośniejszych powieści Stanisława Lema, zaliczana do klasyki gatunku science fiction. Kosmonauta Kris Kelvin ląduje na stacji badawczej zawieszonej nad powierzchnią planety Solaris, którą oblewa galaretowaty ocean – jedyna tamtejsza „istota” żyjącą na swój sposób i zdolna do myślenia. O wielkiej wodzie wiadomo tylko tyle, że jest inną formą inteligencji. Nie jest tak jak ludzie rozszczepiona na mniejsze struktury, nie jest zbiorowiskiem autonomicznych jednostek połączonych ze sobą społecznymi więzami. Jest wewnętrznie spójna, niepodzielona, podczas gdy ludzie wchodzą w różne role (np. przyjaciel, kochanek), realizują się na różnych poziomach i pochłonięci emocjami wewnętrznie rozpraszają. Powstają więc pytania: czy są też w stanie przekroczyć swoje bariery i zrozumieć tę obcą materię? Co właściwie czyni ocean, podsyłając im „twory F”, czyli tajemniczych gości, którzy są powiązani z członkami załogi bardziej, niż przypuszczali? I kolejna sprawa – jeśli człowiek decyduje się na poznawanie obcego obszaru, np. przestrzeni kosmosu, czy oznacza to, że wychodzi naprzeciw z gotowością wchłonięcia tej nowej przestrzeni do swego kręgu, czy po prostu chce ten właśnie kosmos poszerzyć o nowe miejsce dla siebie? Przecież Sam Snaut, jeden z bohaterów, mówi: „Wcale nie chcemy zdobywać kosmosu, chcemy tylko rozszerzyć Ziemię do jego granic”.

Solaris od Stanisław Lem możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Człowiek wyruszył na spotkanie innych światów, innych cywilizacji, nie poznawszy do końca własnych zakamarków, ślepych dróg, studni, zabarykadowanych, ciemnych drzwi.
Solaris nie jest łatwą książka - długie i bogate w szczegóły opisy potrafią chwilami spowodować znużenie, zaś problematyka jaką powieść porusza nie od razu jest w pełni zrozumiała. Z tego też powodu mam wrażenie, że nie każdy będzie czerpał przyjemność z tej lektury. Warto się jednak nad nią pochylić i postarać się ją zrozumieć, ponieważ przedstawia niesłychanie ciekawe zagadnienie jakim jest Kontakt z obcą cywilizacją. Jest on jednak zupełnie inny od tego, jakiego byśmy oczekiwali. Przez dziesiątki lat naukowcy próbowali porozumieć się z oceanem na setki sposób, lecz ten, poza naśladowaniem form, wydaje się być zupełnie niezainteresowany ludźmi. Skoro tak, to kim i czym jest Harey? I skąd się wzięła na statku? Czy jest to wytwór Solaris i upragniona próba porozumienia się z człowiekiem? Pozostawię te pytania bez odpowiedzi, ponieważ ich odkrywanie oraz to, czym jest ten Kontakt z obcą cywilizacją, stanowią jedne z najciekawszych elementów tej książki, a ujawnienie tego byłoby bardzo niewskazane.

Solaris jest wymagającą i chwilami trudną w zrozumieniu książką, ale poruszającą motyw pierwszego Kontaktu z obcą formą życia. Nie od razu zrozumiałem, co autor chciał w niej przekazać, lecz w tym właśnie tkwi jej urok - każdy może interpretować ją na wiele sposobów i z czasem odkrywać kolejne jej sensy. Polecam!

Ocena: 5/6
czytaj więcej
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
 • Awatar

  wizjoner Lem pokazuje czytelnikowi jak bardzo mało wiemy o kosmosie i jak wiele może nas tam zaskoczyć. większość pisarzy Sci-Fi przenosi jedynie swoje książki 200, 300 czy 1000 lat do przodu i mało który potrafi przedstawić coś tak innego jak Lem, który sprawia, że przestajemy mierzyć te światy swoją miarą.

 • Awatar

  Książki Lema są dla mnie osobiście niestrawne, brak polotu, poczucia humoru, ogólnie nuuuda

 • Awatar

  Chyba najbardziej znana powiesc Lema, ale wg mnie nie najlepsza. Co wcale nie znaczy, ze jest zla.

 • Awatar

  Spośród wszystkich książek Lema które dotąd przeczytałem, ta najbardziej zapadła mi w pamięć. Jest to po prostu genialna fantastyka: technologia, psychologia, kosmologia i wszystko inne, co powinno tu być, zmieszane w odpowiednich proporcjach i idealnie wypieczone w plasku gwiazd. Wracam do niej co jakiś czas, kiedy trafię na jakiś wyjątkowo słaby kawałek SF - pomaga odzyskać wiarę w ten gatunek ;)

Warto zerknąć