Solaris
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

średnia ocena: 3.94 / 5.00
liczba ocen: 36140
Rekomendowane przez UpolujEbooka.pl
19.90 zł
16.92 zł
16.92 zł
17.54 zł
18.67 zł
Pozostałe księgarnie
17.31 zł
17.91 zł
17.91 zł
17.91 zł
17.91 zł
18.91 zł
19.49 zł
19.90 zł
19.90 zł
19.90 zł
19.90 zł
19.90 zł
Opis:

“Solaris” to najsłynniejsza powieść Lema, należąca do kanonu literatury XX wieku, przetłumaczona na 40 języków i wydana w łącznym nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy. Pomimo dwóch nakręconych z rozmachem filmowych adaptacji pozostaje książką nieustannie odkrywaną na nowo przez kolejne pokolenia czytelników. Przejmująca historia kontaktu z obcą inteligencją stanowi tło dla rozważań o ograniczeniach naszego umysłu i specyfice ludzkiego poznania. Dla jednych historia miłosna, dla innych traktat filozoficzny – arcydzieło Lema wymyka się wszelkim ostatecznym interpretacjom.

CYTATY:
Człowiek wyruszył na spotkanie innych światów, innych cywilizacji, nie poznawszy do końca własnych zakamarków, ślepych dróg, studni, zabarykadowanych, ciemnych drzwi.
Recenzje blogerów
Solaris nie jest łatwą książka - długie i bogate w szczegóły opisy potrafią chwilami spowodować znużenie, zaś problematyka jaką powieść porusza nie od razu jest w pełni zrozumiała. Z tego też powodu mam wrażenie, że nie każdy będzie czerpał przyjemność z tej lektury. Warto się jednak nad nią pochylić i postarać się ją zrozumieć, ponieważ przedstawia niesłychanie ciekawe zagadnienie jakim jest Kontakt z obcą cywilizacją. Jest on jednak zupełnie inny od tego, jakiego byśmy oczekiwali. Przez dziesiątki lat naukowcy próbowali porozumieć się z oceanem na setki sposób, lecz ten, poza naśladowaniem form, wydaje się być zupełnie niezainteresowany ludźmi. Skoro tak, to kim i czym jest Harey? I skąd się wzięła na statku? Czy jest to wytwór Solaris i upragniona próba porozumienia się z człowiekiem? Pozostawię te pytania bez odpowiedzi, ponieważ ich odkrywanie oraz to, czym jest ten Kontakt z obcą cywilizacją, stanowią jedne z najciekawszych elementów tej książki, a ujawnienie tego byłoby bardzo niewskazane.

Solaris jest wymagającą i chwilami trudną w zrozumieniu książką, ale poruszającą motyw pierwszego Kontaktu z obcą formą życia. Nie od razu zrozumiałem, co autor chciał w niej przekazać, lecz w tym właśnie tkwi jej urok - każdy może interpretować ją na wiele sposobów i z czasem odkrywać kolejne jej sensy. Polecam!

Ocena: 5/6
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Książki Lema są dla mnie osobiście niestrawne, brak polotu, poczucia humoru, ogólnie nuuuda

  • Awatar

    Chyba najbardziej znana powiesc Lema, ale wg mnie nie najlepsza. Co wcale nie znaczy, ze jest zla.

  • Awatar

    Spośród wszystkich książek Lema które dotąd przeczytałem, ta najbardziej zapadła mi w pamięć. Jest to po prostu genialna fantastyka: technologia, psychologia, kosmologia i wszystko inne, co powinno tu być, zmieszane w odpowiednich proporcjach i idealnie wypieczone w plasku gwiazd. Wracam do niej co jakiś czas, kiedy trafię na jakiś wyjątkowo słaby kawałek SF - pomaga odzyskać wiarę w ten gatunek ;)

Inne proponowane
Warto zerknąć