ebook Kult
4 / 5.00 (liczba ocen: 1257)

Kult
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 26.99
Audiobook - najniższa cena: 37.79
wciąż za drogo?
-35% 26.99 złpremium: 16.19 zł Lub 16.19 zł
-29% 26.99 zł
31.90 zł
33.75 zł Lub 30.38 zł
34.64 zł Lub 31.18 zł
36.21 zł
36.86 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Słynny mentalista powraca! W Sztokholmie porwano pięcioletniego Ossiana. Mina Dabiri rozpoczyna śledztwo. Ze wstępnych ustaleń wynika, że to kolejny element makabrycznego planu psychopaty, którego nie udało się schwytać policji. Czas nagli coraz bardziej. Do gry z mrocznym umysłem seryjnego zabójcy dołącza Vincent Walder. Czy inspektor Dabiri i znawca psychologii uprzedzą następny ruch mordercy na szachownicy śmierci?

Druga część trylogii autorskiego duetu Läckberg & Fexeus.
Thriller, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony!

W sztokholmskiej dzielnicy Södermalm uprowadzony zostaje pięcioletni Ossian. Natychmiast rusza dochodzenie. Do policyjnego zespołu Miny Dabiri dołącza negocjator Adam Blom, który dostrzega podobieństwa do wcześniejszej sprawy – niestety o tragicznym finale. Wszystko wskazuje na to, że i tym razem porwań będzie więcej. Mina Dabiri prosi o pomoc Vincenta Waldera – mentalistę, z którym nie miała kontaktu od niemal dwóch lat. Znawca psychologii, który przez wielu uważany jest za zdolnego do czytania w myślach, od razu dostrzega analogie do sprawy sprzed kilku lat. Wzajemna relacja Miny i Vincenta ma bardzo szczególny charakter. Mur, którym każde z nich oddzieliło się przed swoją przeszłością, zaczyna pękać, gdy spotykają się po raz kolejny.

Policja rozpoczyna wyścig z czasem i bezwzględnym mordercą działającym według logicznego i rytualnego schematu.

Kto wygra tę nierówną grę?

Ebook „Kult” to doskonale udany eksperyment, to książka, która wyznacza nowe standardy kryminalnego thrillera.
/Gabriella Genisi TUTTOLIBRI – LA STAMPA/

O e-booku Kult blogerzy napisali: 

Camilla Lackberg i Henrik Fexeus zarysowali mocną historię. Doskonale poprowadzili jej wątki, a budowane przez nich napięcie sprawia, że czytamy tę książkę z zapartym tchem. - Czyt-NIK - Tomasz Kosik

Znakomita próba rytualnego kryminału! Powieść dopracowana w każdym fabularnym akcie – zakorzeniona głęboko w gestach ludzkiej wrażliwości, tajemnicza, zawiesista i ekscytująca! Camilla Läckberg i Henrik Fexeus ponownie inicjują wyśmienity duet śledczy, aby w twistach natrętnie upominających się lęków, zarzucić sieć bezwzględnej intrygi. - Mozaika Literacka - Miłka Kołakowska

Kult od Henrik Fexeus, Camilla Läckberg możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Od momentu skończenia przeze mnie Mentalisty, czyli pierwszej części przygód Miny Dabiri i Vincenta Waldera do sięgnięcia po kontynuację nie minęło za dużo czasu. Tak naprawdę, po Kult postanowiłam sięgnąć już następnego dnia, bo tak bardzo nie mogłam doczekać się powrotu do tych bohaterów. Jednak czy kolejna sprawa okazała się tak samo mocno angażująca, co poprzednia? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tej recenzji.

Vincent i Mina nie rozmawiali ze sobą od przeszło dwóch lat. W ciągu tego czasu dość sporo się zmieniło, choć jedno pozostało takie samo – niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku, a źli ludzie nie spoczną, dopóki nie popełnią kolejnych czynów surowo karanych. Pewnego dnia z jednego z miejskich przedszkoli znika kilkuletni chłopiec. Po upływie kilku dni zostają odnalezione jego zwłoki. Policjanci szybko dochodzą do wniosku, że sprawa może mieć coś wspólnego z poprzednimi zdarzeniami, gdy śmierć poniosły inne dzieci. Czy to tylko przypadek, czy też może robota seryjnego zabójcy? Mina ponownie zwraca się o pomoc do słynnego mentalisty. Jednak w najśmielszych wyobrażeniach nie pomyśleliby, że to, co odkryją, może całkowicie zmienić ich życie.

Kiedy zaczęłam lekturę tej pozycji, moje myśli wciąż uparcie skręcały w stronę poprzedniej części. No nie potrafiłam zapomnieć o tamtej sprawie i zaczęłam obawiać się tego, że w końcu nie będę mogła wciągnąć się w nową historię. Moje obawy były uzasadnione, ponieważ sam początek Kultu nie do końca mnie zaciekawił i zdecydowanie nie zaangażował mnie na tyle, bym również nie mogła o nim zapomnieć. Na całe szczęście jednak z czasem moje myśli zaczęły krążyć wokół nowej sprawy, a ja całkowicie skupiłam się właśnie na niej.

O głównych bohaterach za dużo nie napiszę, ponieważ nie zmienili się oni za bardzo od akcji z pierwszego tomu. Jedynie Mina mam wrażenie, że stała się odważniejsza i śmielej opowiadała o swoim życiu, co muszę docenić. Na uwagę zasługuje również jeden z bohaterów pobocznych, Ruben, który naprawdę mnie zaskoczył. Przekonana byłam, że ta postać się w ogóle nie zmieni i już cały czas będzie kreowana na macho, który zaliczył nie wiadomo ile kobiet i który jednocześnie nie bardzo ma do nich szacunek. W tej książce zobaczyłam w nim innego człowieka, choć nie wszystkie wady udało się z niego, że tak powiem, wyplenić. Doceniam chęć jego zmiany i mam nadzieję, że w kolejnej części będzie jeszcze lepiej.

Tematyka dziecięca - w kontekście ich porwania, śmierci czy też rzeczy równie strasznych zawsze mnie porusza i choć jednocześnie ciężko czyta mi się takie książki, to z drugiej strony zawsze mam nadzieję na sprawiedliwość względem tej strasznej osoby, która dopuściła się tych strasznych rzeczy. Czytanie Kultu było dla mnie niezwykle ciekawym doświadczeniem, ale gdzieś z tyłu głowy miałam taki smutek, który spowodowany był właśnie cierpieniem najmłodszych. W tej pozycji autorzy postanowili wpleść także tematykę sekt (nie tylko religijnych), co dodało tej powieści tylko takiej powagi – podczas poznawania kolejnych sytuacji wiedziałam, że cała sprawa jest okrutnie poważna i w żadnym wypadku nie mogę przegapić żadnego fragmentu.

Autorzy mają bardzo dobre pióro, a obecność Henrika Fexeusa przy pisaniu zarówno tej, jak i poprzedniej książki zdecydowanie była nieoceniona. W końcu mężczyzna ten sam jest mentalistą, więc doskonale wie, o czym pisze w kontekście Vincenta. Camillą zachwycałam się ostatnio, więc tym razem przyda się mała chwila chwały i dla drugiego autora, prawda?

Kult to bardzo dobra kontynuacja, która również dostarczyła mi ogromnej satysfakcji z czytanej treści. Zakończenie okazało się słodko-gorzkie, co zazwyczaj bardzo lubię w powieściach (w końcu samo życie też takie jest), tutaj jednak uderzyło mnie ono w sposób dość szczególny. Uważam jednak, że zdecydowanie warto poznać obie te książki i dać się porwać Minie, Vincentowi i kolejnym niepokojącym sprawom kryminalnym. Jeśli lubicie tego typu powieści, to koniecznie zainteresujcie się Mentalistą i Kultem.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Inthefuturelondon
Uprowadzenie dziecka to niewątpliwie jeden z najbardziej elastycznych motywów literackich. Bo przecież niewinność łatwo wykorzystać do niecnych działań, jeszcze łatwiej omamić, umyślnie szkicując w głowie niebezpieczne wzorce. Camilla Läckberg i Henrik Fexeus eksplorują właśnie jedną z wymienionych wyżej możliwości – świadomie przedzierają się przez emocje związane z kidnapingiem, aby w jego tragicznych konsekwencjach, poszukać miejsca dla rytualnych gestów. Kult zdaje się być odczuwalnie jeszcze bardziej mroczny i bezwzględny, niż rozpoczynający serię Mentalista.

A wszystko w przestrzeni wizualnie dużej, zauważalnie naładowanej obszerną treścią kryminalną – ten tytuł to bowiem prawie siedemset stron tajemniczej i z pewnością mocno zawiłej intrygi. Duet szwedzkich autorów stawia na narrację mieszaną, eksponując naprzemiennie perspektywę różnych bohaterów zaangażowanych w zagadkową sprawę, niektórym nawet świadomie oddając głos. Czytelnik przyjmuje taką formę z żywym entuzjazmem, zaaferowany doskonale wie, że pozwoli mu ona zbudować kompletny obraz detalicznego w zarysie śledztwa. Tu od początku wymagana jest pełna koncentracja, przydatna jest także czujność oraz umiejętność szybkiego łączenia faktów, pomocna może okazać się również znajomość samych bohaterów – nadal intensywnie zanurzonych w swoistych niecodziennych natręctwach. Mina każdego dnia ściera się z obsesyjną potrzebą czystości i zdaje się być w tej panicznej walce życiowo przegrana, ale strach o córkę zmusza kobietę do nagięcia własnej strefy komfortu. Vincent natomiast permanentnie zagubiony jest w świecie własnych myśli, nieprzerwanie szuka ukojenia w liczbowych kompilacjach, niezmiennie walczy też z fobią przed zamkniętymi pomieszczeniami. Tu zbrodnia celowo ograbiona jest z przypadkowości, każde morderstwo ma swoje unikalne miejsce, każde ma swój wyznaczony czas i przypisaną sobie motywację – każde staje się elementem rytualnego obrzędu. To właśnie w ten sposób działa sekta i w ten sposób fabularnie przedstawiona zostaje naiwność człowieka – często osłabiona przykrościami dnia, złapana w scenie głuchej bezradności, szukająca wsparcia tam, gdzie ukradkiem czai się moralna ciemność.

Znakomita próba rytualnego kryminału! Powieść dopracowana w każdym fabularnym akcie – zakorzeniona głęboko w gestach ludzkiej wrażliwości, tajemnicza, zawiesista i ekscytująca! Camilla Läckberg i Henrik Fexeus ponownie inicjują wyśmienity duet śledczy, aby w twistach natrętnie upominających się lęków, zarzucić sieć bezwzględnej intrygi – tu dziecięca naiwność nieuchronnie wpada w sidła zaślepionego zła, a czas okazuje się znamiennym wrogiem. Kult to nie tylko mroczna kontynuacja mistrzowskiego Mentalisty, to także szaleństwo przerażąjących doznań – historia w każdej scenie zagadkowa, obsesyjna i nieobliczalna.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Mozaika Literacka
Po Mentaliście przyszła pora na Kult, drugą książkę fenomenalnego duetu Lackberg i Fexeus. Autorzy elektryzują swą pomysłowością w tworzeniu nietuzinkowych historii. Ponownie serwują nam ekstremalne doznania podczas czytania. Mocna dawka emocji gwarantowana. Kult to thriller, który mocno zapisze się w historii tego gatunku, a historia stworzona przez autorów jeszcze długo rozbrzmiewać będzie w Waszej psychice i pamięci. To, co jesteście gotowi na czytelniczą ucztę? To pytanie, na które odpowiedź jest oczywista dla każdego czytelnika poszukującego mocnych wrażeń.

Camilla Lackberg i Henrik Fexeus już od pierwszych stron rzucają nas na głęboką wodę. W jeden z najpiękniejszych dni lata Fredrik udaje się na plac zabaw, aby z przedszkola odebrać swojego syna. Ten dzień zapowiada się doskonale bowiem ma dla niego niespodziankę, wymarzone klocki lego. Niestety jak się okazuje ten dzień, będzie najtragiczniejszym dla pięcioletniego Ossiana oraz jego rodziców – Fredrika i Josefin.

Gdy w sztokholmskiej dzielnicy Sodermalm dochodzi do uprowadzenia pięcioletniego Ossiana, policja zostaje postawiona na nogi. Do sprawy włącza się Miny Dabiri, której pomaga negocjator Adam Blom. Mężczyzna uświadamia sobie, że porwanie ma wiele wspólnego z wcześniejszą sprawą, którą prowadził. Sprawą, która niestety zakończyła się tragicznie. Czy tak samo będzie tym razem? Czas nie jest ich sprzymierzeńcem. Tutaj każda minuta jest na wagę życia. Dlatego też Miny zwraca się o pomoc do mentalisty – Vincenta Waldera. Mężczyzna znajduje wiele elementów stycznych związanych z wcześniejszą sprawą. Czy znalezienie wspólnego mianownika pozwoli uchronić porwanego Ossiana? Czy dojdzie do kolejnych porwań?

Camilla Lackberg i Henrik Fexeus zarysowali mocną historię. Doskonale poprowadzili jej wątki, a budowane przez nich napięcie sprawia, że czytamy tę książkę z zapartym tchem. Nie ukrywam, że twórczość Lackberg jest mi bardzo dobrze znana. Co ważniejsze, znajduje moje ogromne czytelnicze uznanie. Cykl Saga o Fjallbace jest wręcz kultowa, a najnowsza seria Mentalista potwierdza wyjątkowy talent autorki w kreśleniu mocnych kryminałów. A łącząc go z pomysłowością Henrika Fexeusa, możemy być pewni, że książki tego duetu to prawdziwe perły kryminału. To książki, które dumnie umieścić można na półce NIK – Najlepszych Interesujących Książek. Dodam więcej, jeśli w swej domowej biblioteczce macie miejsce na Kult to jesteście szanującymi się, wytrawnymi miłośnikami kryminałów z górnej półki.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć