ebook Kiedy kobiety były smokami
3.96 / 5.00 (liczba ocen: 16001)

Kiedy kobiety były smokami
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  /
najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
E-book - polecana oferta: 35.14
wciąż za drogo?
39.90 złpremium: 25.74 zł Lub 25.74 zł
35.14 zł Lub 31.63 zł
39.90 zł Lub 35.91 zł
42.90 zł
42.90 zł
35.12 zł
35.31 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Droga czytelniczko, jeśli wydaje ci się, że górujesz nad otoczeniem, a twoje ciało wypełnia ogień, to najpewniej zaledwie krok dzieli cię od przemiany w smoczycę! Nowa książka autorki bestsellerowej Dziewczynki, która wypiła księżyc to opowieść o kobiecym gniewie, zmowie milczenia i godzeniu się z losem, mocny feministyczny manifest w fantastycznym przebraniu.

Alex miała zaledwie kilka lat, kiedy jej świat po raz drugi stanął na głowie. Pewnego dnia jej ukochana ciotka Marla zniknęła, pozostawiając za sobą płonący dom i maleńką Beatrice, którą od teraz dziewczynka miała nazywać siostrą. Wszyscy wokół rodzice, sąsiedzi, nauczyciele, dziennikarze, politycy zdawali się wierzyć, że rzeczywistość wyglądała tak od zawsze. Z czasem uwierzyła w to sama Alex.

A jednak czuła, że coś jest nie w porządku wstyd zaciska usta ludziom, otacza ją zakłamanie. Z czasem zaczęła dochodzić do trudniej prawdy, z którą amerykańskie społeczeństwo nie umiało się pogodzić przez lata

Dwudziestego piątego kwietnia 1955 roku pomiędzy godziną 11.45 a 14.30 czasu centralnego 642 987 Amerykanek żon i matek przeistoczyło się w smoki. Jednocześnie. Masowe przesmoczenie. Największe w dziejach. Wśród kobiet, które przemieniły się tego dnia, nie było mojej matki. Była za to ciotka Marla wyznaje na kartach książki dorosła już Alex.

O e-booku Kiedy kobiety były smokami blogerzy napisali: 

Naprawdę pochłonęłam tę powieść z niewiarygodną wręcz przyjemnością, doszukując się w niej wielu znaczeń. Być może na wyrost, ale po to właśnie jest literatura – aby każdy interpretował ją we własny sposób. -  Spadło mi z regała - Ania

Kiedy kobiety były smokami od Kelly Barnhill możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Gniew to osobliwe uczucie. I jeśli trzymamy go w środku, sprawia, że dzieją się z nami dziwne rzeczy.
Właściwie to przemiana w smoka przychodzi mi bardzo łatwo. Możecie zapytać mojego męża. Z łagodnej i potulnej żony potrafię w mgnieniu oka przemienić się w smoczycę, która jest w stanie zmieść z powierzchni ziemi wszystko i wszystkich, którzy zagrażają mnie albo moim bliskim. Pewnie, gdybyście go o to zapytali, powiedziałby, że zdarza się to nieczęsto, ale prawda jest taka, że nauczyłam się hamować „przesmoczenie” w odpowiednim czasie. Więc najpierw przemieniają się oczy, potem czuję wyrastające pazury, a na koniec, gdy już powoli moja skóra oblepia się łuskami – stopuję przemianę.

Kiedy kobiety były smokami, najnowsza powieść Kelly Barnhill, to jedna wielka, niezwykle trafna metafora. Pisarka za punkt wyjścia swojej historii wzięła wielkie przesmoczenie ponad sześciuset tysięcy kobiet w 1955 roku, które było konsekwencją ich dotychczasowego „niebycia”. W centrum tych wydarzeń autorka stawia małą Alex, która na naszych oczach przemienia się z dziecka w młodą kobietę borykającą się ze zrzuconą na nią codziennością i odpowiedzialnością. Oddając siebie w całości młodszej siostrze, próbuje znaleźć swoją drogę w świecie, w którym ewidentnie coś jest nie tak i któremu ewidentnie wstyd zamknął usta.

To moje pierwsze spotkanie z Kelly Barnhill. Przyznam, że ta powieść nieco mnie oszołomiła. Najpierw zastanawiałam się, czy aby na pewno dobrze sklasyfikowałam tę książkę w swojej głowie. Strona po stronie, zdanie po zdaniu wyłaniała się przede mną historia, która była tak nieprawdopodobna, że aż.. absolutnie prawdziwa. Opowieść o młodej dziewczynie, na której barki zrzucono cały świat, jej potrzeba bycia „kimś”, cichy i nieustający szmer w głowie, wskazujący na to, że czuje coś nadprzyrodzonego – to mogła być opowieść o wielu z nas. Barnhill zastosowała przepiękną metaforę, pokazującą kobiety jako te, które musiały się zbuntować, by zacząć żyć po swojemu, czuć się wolnymi i wartymi uwagi.

Świat Alex to świat, w którym kobiety są dodatkiem do życia mężczyzny. Ważnym dodatkiem, bo ogarniają całą sferę domową, o której oni nie mają żadnego pojęcia. Mają prawo się uczyć, ale nie mają prawa do zdobywania wysokich tytułów i pracy w zawodach zarezerwowanych dla mężczyzn – mogą sięgnąć po stanowisko asystenckie, ale na pewno nie mogą być na pierwszym planie. Nie są do tego stworzone. Właściwie w prezentowanym świecie absurdem byłoby inne podejście.

Barnhill pięknie pokazuje zakłamanie społeczeństwa (tutaj akurat amerykańskiego) i manipulację, którą uprawia. Fakty nie są faktami, jeśli nie wpisują się w konkretną wizję społeczeństwa. Kobieta nie jest prawdziwą kobietą, jeśli ma aspiracje bycia kimś. Naprawdę pochłonęłam tę powieść z niewiarygodną wręcz przyjemnością, doszukując się w niej wielu znaczeń. Być może na wyrost, ale po to właśnie jest literatura – aby każdy interpretował ją we własny sposób.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Spadło mi z regała
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć