ebook Bajki robotów
3.78 / 5.00 (liczba ocen: 2508)

Bajki robotów
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 10.95
Audiobook - najniższa cena: 21.83
18.51 złpremium: 11.94 zł Lub 11.94 zł
14.32 zł Lub 12.89 zł
14.44 zł Lub 13.00 zł
16.99 zł
-44% 10.95 zł
-29% 11.90 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Inne proponowane

Jeśli uważamy, że księżniczki żyją tylko w zamkach, a ich miłosne przygody rozgrywają się jedynie za górami i za lasami – sięgnijmy po „Bajki robotów”! Ta książka naprawdę nas zaskoczy...

Roboty wyemancypowały się spod władzy ludzi i nikt nie mógł zabronić im kultywowania średniowiecznych obyczajów. Niemożliwe? Nie u Stanisława Lema!
Cybernetyczną rzeczywistość z przyszłości pisarz połączył z baśniowym światem dawnych stuleci. Rycerzami były więc zmechanizowane, dobrze naoliwione roboty, a rolę czarnoksiężników przejęli uczeni konstruktorzy, którzy potrafili dużo więcej niż inni. W baśniowym świecie walczyli za pomocą czarów i różdżek – tu ich orężem były technika i rozum. Leśne i polne drogi natychmiast zamienili na kosmiczną przestrzeń, a piękne rumaki na nowoczesne kosmoloty.
Stanisław Lem podobno bardzo szybko - jak na siebie - napisał ten zbiór krótkich opowieści, podporządkowanych wspólnemu zamysłowi. W doskonałym zestawieniu baśni i science fiction odwołał się do języka Sienkiewicza i do pamiętników Paska oraz stworzył język zwany starobocim. „Bajki robotów” zapoczątkowały cykl nazwany potem „Cyberiadą”.

Bajki robotów od Stanisław Lem możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Żyć to znaczy mieć przyszłość, która zamienia się w teraźniejszość.
Do twórczości Stanisława Lema, najbardziej znanego i zasłużonego polskiego pisarza Science-Fiction długo się zabierałem, zawsze była kolejna nowość, kolejna książka ulubionego autora i tak się złożyło że niestety(!) dopiero niedawno sięgnąłem po jego książki. Choć w planach miałem je od dawna. Być może dlatego, że z gruntu preferuje fantasy, a zdecydowanie mniej Science-Fiction.

Bajki robotów to zbiór kilku bajek, dosyć krótkich, jedne bardziej podobały mi się, drugie mniej. Jednak nie mam zamiaru opisywać każdej bajki z osobna, ponieważ zabrałoby to zbyt wiele czasu. Ograniczę się więc jedynie do samych moich wrażeń z lektur. Powiem krótko: Jestem zachwycony! Historie opowiadane przez Lema są niesamowite, niezwykle niekiedy absurdalne, ale i z mądrym przesłaniem jak przystało na bajki. Pokazują one też ogromną wiedzę, jaką musiał mieć autor, kiedy je pisał i przez to bardzo dobrze mi się je czytało bo z zawodu jestem ścisłowcem a dokładniej chemikiem. Przykładowo w Bajka o maszynie cyfrowej co walczyła ze smokiem Lem prowadzi grę językową, gdzie przez przejęzyczenie, zamiast elektrosmoka powstaje elektrosmoła. Doskonale bawiłem się z takich "smaczków" językowych jak i naukowych.

Bajki dla robotów to bardzo interesująca i udana książka dla starszego czytelnika, ale także dla młodszych osób. To także zarazem moje pierwsze i na pewno nie ostatnie spotkanie z twórczością Stanisława Lema. Na pewno w najbliższym czasie będę chciał przeczytać jeszcze jakieś jego książki!

Ocena: 5/6
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Wszystko podsumowane w tytule. Z tym, ze sa to bajki dla doroslych 'robotow', chociaz momentami i mniejsze 'roboty' moga dobrze sie bawic podczas lektury.

  • Awatar

    Książka jest niezłym pokazem wyobraźni Lema. I choć język (adekwatny do tytułu) sprawia wrażenie, że czytamy opowieści typowo dla dzieci, to drugie dno ukazuje wiele ciekawych cech ludzkich. Daje sporo do zastanowienia.

Warto zerknąć