ebook Bajki robotów
3.78 / 5.00 (liczba ocen: 2479)

Bajki robotów
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 10.95
Audiobook - najniższa cena: 23.32
19.90 złpremium: 11.94 zł Lub 11.94 zł
13.93 zł Lub 12.54 zł
14.32 zł Lub 12.89 zł
19.90 zł
10.95 zł
14.27 zł
14.44 zł
15.01 zł
16.70 zł
19.90 zł
19.90 zł
19.90 zł
21.56 zł
Inne proponowane

Jeśli uważamy, że księżniczki żyją tylko w zamkach, a ich miłosne przygody rozgrywają się jedynie za górami i za lasami – sięgnijmy po „Bajki robotów”! Ta książka naprawdę nas zaskoczy...

Roboty wyemancypowały się spod władzy ludzi i nikt nie mógł zabronić im kultywowania średniowiecznych obyczajów. Niemożliwe? Nie u Stanisława Lema!
Cybernetyczną rzeczywistość z przyszłości pisarz połączył z baśniowym światem dawnych stuleci. Rycerzami były więc zmechanizowane, dobrze naoliwione roboty, a rolę czarnoksiężników przejęli uczeni konstruktorzy, którzy potrafili dużo więcej niż inni. W baśniowym świecie walczyli za pomocą czarów i różdżek – tu ich orężem były technika i rozum. Leśne i polne drogi natychmiast zamienili na kosmiczną przestrzeń, a piękne rumaki na nowoczesne kosmoloty.
Stanisław Lem podobno bardzo szybko - jak na siebie - napisał ten zbiór krótkich opowieści, podporządkowanych wspólnemu zamysłowi. W doskonałym zestawieniu baśni i science fiction odwołał się do języka Sienkiewicza i do pamiętników Paska oraz stworzył język zwany starobocim. „Bajki robotów” zapoczątkowały cykl nazwany potem „Cyberiadą”.

Bajki robotów od Stanisław Lem możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Żyć to znaczy mieć przyszłość, która zamienia się w teraźniejszość.
Do twórczości Stanisława Lema, najbardziej znanego i zasłużonego polskiego pisarza Science-Fiction długo się zabierałem, zawsze była kolejna nowość, kolejna książka ulubionego autora i tak się złożyło że niestety(!) dopiero niedawno sięgnąłem po jego książki. Choć w planach miałem je od dawna. Być może dlatego, że z gruntu preferuje fantasy, a zdecydowanie mniej Science-Fiction.

Bajki robotów to zbiór kilku bajek, dosyć krótkich, jedne bardziej podobały mi się, drugie mniej. Jednak nie mam zamiaru opisywać każdej bajki z osobna, ponieważ zabrałoby to zbyt wiele czasu. Ograniczę się więc jedynie do samych moich wrażeń z lektur. Powiem krótko: Jestem zachwycony! Historie opowiadane przez Lema są niesamowite, niezwykle niekiedy absurdalne, ale i z mądrym przesłaniem jak przystało na bajki. Pokazują one też ogromną wiedzę, jaką musiał mieć autor, kiedy je pisał i przez to bardzo dobrze mi się je czytało bo z zawodu jestem ścisłowcem a dokładniej chemikiem. Przykładowo w Bajka o maszynie cyfrowej co walczyła ze smokiem Lem prowadzi grę językową, gdzie przez przejęzyczenie, zamiast elektrosmoka powstaje elektrosmoła. Doskonale bawiłem się z takich "smaczków" językowych jak i naukowych.

Bajki dla robotów to bardzo interesująca i udana książka dla starszego czytelnika, ale także dla młodszych osób. To także zarazem moje pierwsze i na pewno nie ostatnie spotkanie z twórczością Stanisława Lema. Na pewno w najbliższym czasie będę chciał przeczytać jeszcze jakieś jego książki!

Ocena: 5/6
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Wszystko podsumowane w tytule. Z tym, ze sa to bajki dla doroslych 'robotow', chociaz momentami i mniejsze 'roboty' moga dobrze sie bawic podczas lektury.

  • Awatar

    Książka jest niezłym pokazem wyobraźni Lema. I choć język (adekwatny do tytułu) sprawia wrażenie, że czytamy opowieści typowo dla dzieci, to drugie dno ukazuje wiele ciekawych cech ludzkich. Daje sporo do zastanowienia.

Warto zerknąć