ebook Kongres futurologiczny
4.19 / 5.00 (liczba ocen: 1792)

Kongres futurologiczny
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 10.95
19.90 złpremium: 11.94 zł Lub 11.94 zł
14.00 zł
14.44 zł Lub 13.00 zł
15.21 zł Lub 13.69 zł
10.95 zł
14.32 zł
14.39 zł
14.44 zł
16.14 zł
16.70 zł
17.51 zł
19.90 zł
19.90 zł
19.90 zł
21.56 zł
Inne proponowane

Ijon Tichy w jednej ze swych najbardziej porywających i karkołomnych wypraw przedziera się przez kolejne warstwy halucynacji w poszukiwaniu prawdziwej istoty rzeczy. Pesymistyczna wizja przyszłości pozostaje straszna i zarazem niewymownie zabawna. Intrygująca książka Lema bywa często wskazywana jako pierwowzór Matrixa braci Wachowskich.

Kongres futurologiczny od Stanisław Lem możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Science fiction jest gatunkiem w literaturze, po który sięgam bardzo rzadko. Jeśli już się na niego decyduję, to robię to bardzo świadomie i czytam polecanych i „znanych w środowisku” pisarzy.

Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF. Jego książki przetłumaczono na ponad czterdzieści języków, osiągnęły łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy. /Wikipedia/

Mowa oczywiście o Stanisławie Lemie, który będąc pisarzem science fiction, filozofem oraz futurologiem kreśli w swoich powieściach wizje przyszłości. Nie inaczej jest w Kongresie futurologicznym, który powstał w 1970 roku. I tak naprawdę właśnie ta informacja poraziła mnie swoim wydźwiękiem najmocniej.

Bohaterem powieści jest Ijon Tichy, który uczestniczy w kongresie futurologicznym w jednym z miast Ameryki. Już na początku historii odczuwamy inność otoczenia, w którym żyją i poruszają się ówcześni ludzie, a z drugiej strony niebezpiecznie i wyraźnie dotykamy bolączek czasów nam współczesnych. W mieście wybuchają zamieszki, które władze państwa neutralizują bronią chemiczną, mającą skutki uboczne w postaci między innymi halucynacji. Tichy również staje się ich „zakładnikiem”, a my razem z nim. Co jest prawdą, a co omamem?

Lem zadziwił mnie kreacją przyszłości. To w jaki sposób opisał problem przeludnienia, ingerencji chemii i farmakologii w życie człowieka przyprawia o dreszcze i wywołuje przerażenie. Z każdą, jedną stroną moje zadziwienie rosło niczym napełniany helem balon. Myśli błądziły w innym wymiarze, a umysł próbował ogarnąć literacką fikcję.

To o czym napisał Lem nie jest optymistyczne, ani kolorowe. Ma smutny wymiar, a momentami wręcz dojmujący. Jednak sposób w jaki to uczynił, daje czytelnikowi niewysłowioną przyjemność przemierzania z bohaterem czasu i przestrzeni. A to za sprawą gry słów i ironii, a to poprzez szyderczy i piekielnie inteligentny humor. Całość tworzy powieść, która zmusza do myślenia i równocześnie dostarcza kapitalnej rozrywki.

Przyznam, że obcowanie z prozą Lema jest niecodziennym doznaniem i czymś osobliwym. Podczas czytania myśli niejednokrotnie fikają skomplikowane salta, aby nadążyć za tokiem rozumowania autora i chęcią uchwycenia wszystkiego tego co chce przekazać. Jestem pełna podziwu dla autora i myślę, że kiedyś wrócę do innych jego dzieł w momencie kiedy będę chciała popłynąć na fali wizjonerskiej fantastyki.

Ocena: 6/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące oferty:
  • Awatar

    Wizje przyszlosci z literaturze rzadko kiedy sa optymistyczne. Ale tutaj jest zabawnie i w odpowiednim tempie. Warto przeczytac.

  • Awatar

    Ta opowieść jest bardziej pokręcona niż scenariusz "dwunastu małp" - zgubicie się, nawet jeśli będziecie czytać bardzo uważnie. Malownicza i humorystyczna wycieczka przez kolejne zwidy - nie oznacza to jednak, że wszystko skończy się dobrze. Choć zaczyna się niewinnie.

Warto zerknąć