ebook Myszy i ludzie
3.85 / 5.00 (liczba ocen: 1586304)

Myszy i ludzie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 15.40
Audiobook - najniższa cena: 20.94
wciąż za drogo?
18.60 złpremium: 12.00 zł Lub 12.00 zł
-23% 15.40 zł Lub 13.86 zł
20.00 zł Lub 18.00 zł
20.00 zł
15.39 zł
17.63 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Inne proponowane

Jedna z najbardziej znanych powieści laureata Nagrody Nobla. Piękna historia o bezwarunkowej przyjaźni, ludzkich tęsknotach i marzeniach, a także o Stanach pogrążonych w wielkim kryzysie.

George Milton i Lennie Small to niezwykły tandem przyjaciół. George jest silnym mężczyzną, a podążający w ślad za nim Lennie – upośledzonym gigantem o umysłowości małego dziecka. Niezdarny i nieświadomy własnej siły fizycznej nie potrafi dostosować się do społecznych norm i co chwila sprowadza na siebie i George’a mniejsze lub większe nieszczęścia. Nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca, przyjaciele przemierzają pogrążone w wielkim kryzysie Stany w poszukiwaniu zarobku i akceptacji. Ich marzeniem i celem, do którego dążą, jest własna farma, na której mogliby wspólnie hodować króliki.
„Myszy i ludzie” to jedno z najznakomitszych dzieł literackich Steinbecka. Powieść tak złożona, że wymyka się wszelkim jednoznacznym interpretacjom. Przede wszystkim jest piękną historią wspaniałej przyjaźni i poświęcenia, opowieścią o skomplikowanych relacjach, ludzkich tęsknotach i marzeniach. Ale także parabolą losu człowieka, rodzajem współczesnej baśni dla dorosłych.

„Prostota, bezpośredniość i siła oddziaływania tej historii nadają powieści niesamowitej mocy, którą trudno dokładnie zdefiniować. Steinbeck jest geniuszem!”. - „Kirkus Reviews”

„Ta objętościowo skromna powieść opowiada wspaniałą i wzruszającą historię dwóch włóczęgów, których połączyła niezwykła więź, zniszczona w końcu przez ludzkie słabości – nienawiść, zazdrość i samotność. Genialne!” - „Magill Book Reviews”

 

Myszy i ludzie od John Steinbeck możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Książki - to na nic się nie zda. Człowiek musi mieć kogoś... kogoś bliskiego. Wszystko jedno kogo, byle to był ktoś bliski
Lektury dwóch powieści Johna Steinbecka (Grona gniewu i Na wschód od Edenu) przykleiły autorowi, w moim prywatnym rankingu, wizytówkę „ulubiony”. Dlatego też co jakiś czas będę wracała do jego twórczości. Tym razem przeczytałam minipowieść, bo liczącą zaledwie 120 stron, Myszy i ludzie. W ocenach czytelników można zauważyć dysonans, dlatego tym bardziej byłam ciekawa mojego odbioru.

W znajomych z powieści „Na wschód od Edenu” okolicach Soledad i rzeki Salinas spotykamy Georga Miltona i Lenniego Smalla. Osobliwa para mężczyzn, w której motorem napędowym i mózgiem jest George, zaś jego cieniem olbrzymi Lennie, przemierza Stany w poszukiwaniu pracy. Ich wymarzonym celem jest zarobienie takiej ilości pieniędzy, żeby stać ich było na kupno własnej ziemi i hodowlę królików. Sytuacja gospodarcza kraju jednak temu marzeniu nie sprzyja (lata 30. XX wieku), dlatego też wędrują od farmy do farmy szukając pracy sezonowej. Zaradność Georga i nieprzeciętna siła Lenniego są znaczącymi zaletami duetu, jednak ograniczenia umysłowe Lenniego permanentnie wpędzają mężczyzn w kłopoty.

Pomimo krótkiej formy, historia Steinbecka poraża emocjami. Myszy i ludzie, to historia o męskiej przyjaźni, o uzależnieniu jednej osoby od drugiej, o odpowiedzialności jednego człowieka za drugiego.

– Bo ja mam ciebie, a…
– … a ja ciebie! Mamy siebie (…)

Poza tym w poruszający sposób mówi o samotności, izolacji oraz o niespełnionych marzeniach. Niemal każdy z bohaterów tej powieści ma coś ważnego do powiedzenia, co sprawia, że całość staje się wielowarstwową i złożoną historią.

John Steinbeck czaruje gawędziarskim stylem i tworzonym klimatem. Sposób w jaki zaprasza czytelnika do swojego literackiego świata, a następnie traktuje go z wielkim szacunkiem i atencją niezmiennie robi na mnie wielkie wrażenie.

Po raz kolejny nie zawiodłam się na prozie amerykańskiego pisarza i dołączam do grona entuzjastów tej krótkiej, a jakże emocjonalnie soczystej powieści. Już wiem, którą książkę autora jako kolejną przeczytam. Jeśli nie znacie pióra Johna Steinbecka, to namawiam do sięgnięcia. Jest genialny!

Ocena: 5+/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    To jedna az tych książek, przy któych mam wielką ochotę wrzasnąć MUSICIE to przeczytać.
    To opowieść o dwóch przyjaciołach i towarzyszach niedoli, którzy wędrują z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pracy i spełnienia marzeń. Problem polega na tym, że Lenny nie jest najlepszym myślicielem i często pakuje obu z nich w kłopoty.
    Czytelnik musi sobie postawić pytanie - gdzie są granice, ile razy można znieść te same błędy, ile warta jest przyjaźń, a ile można poświęcić dla marzeń.
    To nie jest wesoła powieść, ale MUSICIE ją przeczytać.

Warto zerknąć