ebook Półmistrz
4.75 / 5.00 (liczba ocen: 4)

Półmistrz
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 21.59
Audiobook - najniższa cena: 25.99
wciąż za drogo?
22.31 zł
-14% 30.60 zł Lub 27.54 zł
30.90 zł
21.59 zł
31.90 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

W tej rozgrywce każdy zły ruch będzie śmiertelny

W przededniu drugiej wojny światowej z Gdyni do Buenos Aires polska reprezentacja wyrusza na olimpiadę szachową na pokładzie transatlantyku „Przyszłość”. Wkrótce na statku dochodzi do wyjątkowo brutalnej zbrodni, a w oczodole ofiary morderca umieszcza szachowy pion.

Śledztwo w tej nietypowej sprawie prowadzi tajemniczy pasażer, Edward Abramowski. I ma powody, aby przypuszczać, że za morderstwem kryje się coś więcej.

Wśród znakomitych pasażerów znajdują się między innymi: ekscentryczny literat Witold Gombrowicz, genialni szachiści Savielly Tartakower i Mieczysław Najdorf, a także strzegąca swych sekretów Nina, która do stracenia ma niemal tak wiele jak sam Abramowski.

W luksusowych wnętrzach statku rozpoczyna się gra o najwyższą stawkę.

O e-booku Półmistrz blogerzy napisali: 

Półmistrz Mariusza Czubaja to świetny kryminał w klimacie retro, w którym pojawią się mnóstwo nawiązań do wydarzeń i postaci historycznych. Bądźcie przygotowani, że to angażujący, ale też ostatecznie bardziej wymagający kryminał. Zdecydowanie warto sprawdzić. - Rude recenzuje - Paula Sieczko

Półmistrz od Mariusz Czubaj możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Bo jak coś zaczynać, to z przytupem!

Choć o Mariuszu Czubaju mówi się wiele (a chyba jeszcze więcej pisze), nie było nam ze sobą po drodze przez wszystkie lata mojej czytelniczej aktywności. Ale skoro Wydawnictwo Znak postanowiło skupić swoją uwagę wokół kryminałów, tworząc imprint Znak Crime i wybierając właśnie tego autora jako pierwszego do pokazania światu pod tym szyldem, postanowiłam rozpocząć tę przygodę wraz z nimi.

Półmistrz to historia, którą trudno mi porównać do jakiejkolwiek innej. Podobnie z piórem autora – nie znajduję powiązania z innymi polskimi pisarzami. Ba, gdybym nie wiedziała, kto jest autorem, w ciemno stwierdziłabym, że to w ogóle nie jest literatura polska (i gdyby bohaterowie nie byli Polakami). Czy to zaleta? Dla jednych tak, dla innych nie. Dla mnie to coś zaskakującego, całkowicie nowego i z pewnością godnego uwagi.

Mariusz Czubaj osadza fabułę swojej najnowszej książki na transatlantyku „Przyszłość”, który przemierza tysiące kilometrów z Gdyni do Buenos Aires, goszcząc na pokładzie znakomite osobistości ze świata szachowego, naukowców, biznesmenów i… pisarzy. Taki trochę „Titanic”, tylko zamiast Leonardo di Caprio mamy tutaj na przykład… Witolda Gombrowicza. Różnica polega również na tym, że w Półmistrzu to nie romans jest punktem centralnym, tylko przedziwne osobowości, które stanowią prawdziwą mozaikę bohaterów. Na pierwszy plan wysuwa się wśród nich Edward Abramowski, który obserwuje całe towarzystwo, poszukując… Ach, bez spoilerów!

Najnowsza powieść Czubaja nie jest żadną knigą. To lekko ponad trzysta stron bardzo mądrej rozrywki, jednak przeczytanie jej w jeden wieczór stało się dla mnie wyzwaniem. Nie dlatego, że mnie nie ciekawiła – co to, to nie! Po prostu regularnie odsyłała do kolegi Google’a, który dopowiadał mi historie poszczególnych bohaterów. Tak, większość pasażerów „Przyszłości” to postaci autentyczne. Ich życiorysy można zgłębiać, klikając w kolejno wyszukiwane strony. Podczas lektury miałam wrażenie, że autor uszył płaszcz, pod którym znajduje się znacznie więcej niż widać na pierwszy rzut oka. Poza bohaterami mamy też tutaj wiele wydarzeń historycznych, które Czubaj wplata w rozmowy bohaterów. Mamy tu na tacy między innymi ich poglądy na temat Hitlera oraz kwestię żydowską. A że akcja dzieje się tuż przed wybuchem wojny, to wszystko przybiera dodatkowy wymiar.

Nie wspomniałam o najważniejszym! Morderstwo! Jakże mogłoby obyć się bez niego! Powiedziałabym – spektakularne, teatralne, wręcz nieco groteskowe. Takie, na które nie każdy autor kryminałów by się zdecydował. Ale tutaj wszystko do siebie pasuje. I może właśnie dlatego tak bardzo polecam lekturę Półmistrza szczególnie tym, którzy jeszcze nie znają twórczości Mariusza Czubaja. Jestem pewna, że tych, którzy mają to za sobą, nie muszę przekonywać.

Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©Spadło mi z regała
Półmistrz Mariusza Czubaja to świetny kryminał w klimacie retro, w którym pojawią się mnóstwo nawiązań do wydarzeń i postaci historycznych. Nie przyznam się, ile razy sprawdziłam w internecie wydarzenia, nazwiska czy daty. To opowieść o płynącym transatlantyku pełnym dziwaków, na którym dzieją się niepokojace rzeczy i umierają ludzie. Atmosfera jest gęsta, pasażerowie zaczynają wpadać w panikę, snują własne podejrzenia, co ostatecznie wywołuje spory między nimi i na pewno nie poprawia sytuacji. Jest zdecydowanie poważnie i melancholijnie.

Bądźcie przygotowani, że to angażujący, ale też ostatecznie bardziej wymagający kryminał. Zdecydowanie warto sprawdzić.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Rude recenzuje
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Świetna powieść szpiegowska, tekst mknie na złamanie karku, nie ma miejsca na nudę, dłużyzny i brak logiki. Czubaj w swojej najlepszej formie.

  • Awatar

    Tą niesamowitą zabawą szpiegowską w formie powieści Mariusz Czubaj przypieczętował swoją pozycję i wielkość na scenie kryminałów w Polsce, a przynajmniej stało się tak w moich osobistych, własnych oczach. Uwielbiam zabiegi, które tu zastosował - triki zamkniętego pola , zabiegi rodem z powieści kryminalnych Christie i ten dreszczyk emocji, że w każdej chwili ktoś może wylecieć za burtę. Rzadko miewam aż tak wielką frajdę z czytania, jaką miałam dzięki ,,Półmistrzowi". No i motyw szachów, które uwielbiam - powieść szybko stała się moją ulubioną.

Warto zerknąć