ebook Krzyżacy. Czarno-biała legenda
3.5 / 5.00 (liczba ocen: 1)

Krzyżacy. Czarno-biała legenda
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 29.18
wciąż za drogo?
41.76 złpremium: 26.94 zł Lub 26.94 zł
29.18 zł Lub 26.26 zł
35.02 zł Lub 31.52 zł
44.90 zł
44.90 zł
26.94 zł
40.50 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Krzyżacy – brutalni, zdeterminowani i niezwykle skuteczni. Czy jednak w pełni zasługują na swoją czarną legendę, znaną z powieści Henryka Sienkiewicza i słynnego filmu Aleksandra Forda? Sławomir Leśniewski, autor takich historycznych bestsellerów jak „Potop”, „Drapieżny ród Piastów” czy „Chmielnicki. Burzliwe losy Kozaków”, łączy literacki polot z historyczną rzetelnością i ukazuje Krzyżaków z wielu perspektyw: od szerokiej panoramy średniowiecznej polityki po zbliżenia na intrygujące detale.

Z wiarą na sztandarach i mieczem w ręku – opowieść o budowie potęgi państwa zakonnego i jego upadku.

• Jak to możliwe, że garstka rycerzy-zakonników w ciągu kilkudziesięciu lat stworzyła nad Bałtykiem regionalne mocarstwo?
• Byli religijnymi fanatykami, czy raczej cynicznie wykorzystywali wiarę jako pretekst do bezwzględnych podbojów?
• Na czym polegał ich organizacyjny geniusz i z czego wynikały militarne sukcesy?
• I w końcu dlaczego tak świetnie funkcjonująca machina zacięła się i na początku XVI wieku na dobre przestała istnieć?

W ebooku Sławomira Leśniewskiego widzimy rycerzy zakonu, kiedy bronią Akki przed mamelukami, krwawo pacyfikują powstania Prusów, walczą pod Płowcami z królem Łokietkiem, przygotowują się do bitwy pod Grunwaldem i toczą boje w morderczej trzynastoletniej wojnie na wyczerpanie z Kazimierzem Jagiellończykiem.

Ebook „Krzyżacy. Czarno-biała legenda” to fascynująca, nierozerwalnie związana z historią Polski opowieść o najpotężniejszym zakonie rycerskim średniowiecza.

O e-booku Krzyżacy. Czarno-biała legenda blogerzy napisali: 

Burzliwe dzieje Zakonu Krzyżackiego ujął Sławomir Leśniewski w opowieść, która trzyma w napięciu niczym powieść samego Umberto Eco. Krzyżacy. Czarno-biała legenda to książka znakomita literacko, a przy tym cenna jako wywód stricte historyczny. -  donos kulturalny - Krzysztof Komorek

Krzyżacy. Czarno-biała legenda od Sławomir Leśniewski możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Popularna wiedza o Zakonie Krzyżackim zamyka się w kilku znanych ze szkoły, oklepanych faktach. I niewiele osób zdaje sobie zapewne sprawę, że Zakon istnieje (choć w zmienionej formule) do dzisiaj. Sławomir Leśniewski z historii Krzyżaków skonstruował emocjonującą historię prowadzącą czytelnika od czasów wypraw krzyżowych, aż do współczesności.

Krzyżacy byli zakonem rycerskim. Stąd też ich wojenne dzieje zajmują w sposób oczywisty znaczącą część narracji. Należy przy tej okazji wyróżnić świetne opisanie bitew. Z analizami ich przebiegu idącymi często w poprzek legendom i hurrapatriotycznemu nurtowi rodzimej historiografii. Leśniewski ciekawie odnosi się do sztandarowych publikacji dotyczących n.p. historii Polski, nie bojąc się przy tym korygowania oczywistych błędów, wchodzenia w polemikę i rozprawiania się z mitami.

Historia zmagań bitewnych obudowana jest rozdziałami poświęconymi kwestiom dyplomatycznym oraz obszernym przedstawienie historycznego tła poszczególnych wydarzeń. Ogromną zaletą książki są rozdziały opisujące organizację zakonu, jego strukturę, najważniejsze stanowisko i zasady elekcji, a także takie ciekawostki jak sposoby (a może wręcz nawet cała filozofia) konstrukcji zamków.

Historia Krzyżaków pełna jest nagłych zwrotów akcji, zaskoczeń, zdrad i wojen. Burzliwe dzieje Zakonu Krzyżackiego ujął Sławomir Leśniewski w opowieść, która trzyma w napięciu niczym powieść samego Umberto Eco. Krzyżacy. Czarno-biała legenda to książka znakomita literacko, a przy tym cenna jako wywód stricte historyczny.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć