ebook Rowerem przez Polskę w ruinie
0 / 5.00 (liczba ocen: 0)

Rowerem przez Polskę w ruinie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 23.56
wciąż za drogo?
23.56 zł
34.20 zł Lub 30.78 zł
38.00 zł
34.50 zł
38.00 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Już nie II RP, jeszcze nie PRL. Niezwykły reportaż o Polsce z 1945 roku

Kiedy angielski dżentelmen odwiedzał nasz kraj w 1934 roku, pisał:

W Anglii zaskakująco mało wie się o Polsce, a przecież to kraj, który za chwilę może być uznany za mocarstwo (…) – to nie zwykły parweniusz, lecz naród z historią i z przyszłością (…), liczy ponad 30 000 000 osób, ma energicznych i ambitnych przywódców [a jego] możliwości są niemal nieskończone. (…) W gruncie rzeczy sporo polskich problemów rozwiąże się samoistnie, gdy Polska zyska to, czego potrzebuje najbardziej – dwadzieścia lat pokoju.

Gdy w 1939 roku Bernard Newman kończył kolejną ze swoich rowerowych wypraw, jego słowa niosły złowieszcze przesłanie:

Próbuję przewidzieć losy Polski – jestem pewien, że ten mężny kraj przetrwa, ale o ile pewne znaki nie są szalenie mylące, to nadchodzą dla niego czasy cierpienia, a może i rozpaczy. Polacy jednak to twardy naród: przez sto pięćdziesiąt lat dławiły ich Rosja, Niemcy i Austria, a oni pozostali Polakami. Hitler nie przywiązuje wagi do historii, ja zaś tak. Niewykluczone, że kiedy ta książka się ukaże, Polska będzie toczyć walkę na śmierć i życie – i przetrwa, bo jej duch jest niezniszczalny.

Nadchodzi rok 1945. Warszawskie zgliszcza dopalają się na jego oczach, a on, brytyjski szpieg, rowerzysta i pisarz, znów stawia stopy na polskiej ziemi…

O e-booku Rowerem przez Polskę w ruinie blogerzy napisali: 

Newman daje czytelnikowi szansę na spojrzenie na Polskę okiem zewnętrznego obserwatora, z natury nieco bardziej obiektywnym. Mimo trudnego tematu książkę czyta się znakomicie w czym pomaga lekkość pióra autora. -  donos kulturalny - Krzysztof Komorek

Rowerem przez Polskę w ruinie od Bernard Newman możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Wydawnictwo Znak kontynuuje wydawanie podróżniczych raportów brytyjskiego pisarza i podróżnika Bernarda Newmana z wyjazdów do Polski. Po wyprawie i książce Rowerem przez II RP, Newman tuż po zakończeniu II wojny światowej wyprawia się Rowerem przez Polskę w ruinie.

O poprzedniej książce Newmana opowiadaliśmy w audycji Literackiego Biura Podróży. Trzeba przypomnieć, że autor, poza podróżniczą i pisarską pasją był także współpracownikiem brytyjskiego wywiadu i był uważany był też za szpiegowski autorytet. Odwiedził ponad 60 krajów, które przemierzał zwykle na rowerze. Z tych podróży pisał znakomite, pełne charakterystycznego humoru reportaże. Jeździł z odczytami. Był autorem 150 książek, w tym także poważnych analiz na temat wydarzeń w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie.

Newman powrócił do Polski w roku 1945. Tym razem w swojej publikacji skupił się nie tylko (a może wręcz: nie przede wszystkim) na przybliżeniu czytelnikom realiów ówczesnej polskiej teraźniejszości, ale zagłębił się w sprawy i uwarunkowania historyczne, geograficzne i społeczne. W kontraście do dość lekkiej książki o II RP możemy więc zapoznać się ze zdecydowanie poważniejszą reportersko-publicystyczną relacją.

Książka Newmana jest fascynującym wykładem o historii naszego kraju, o polskim społeczeństwie , geopolitycznych niuansach trwania Polski oraz o perspektywach na jej przyszłość. Oczywiście pod uwagę należy wziąć tu czas pisania książki oraz pochodzenie autora. Już sama czasowa perspektywa zmieniła powszechne poglądy na pewne wydarzenia. Podobnie do poprzedniej publikacji książka zawiera obszerny wstęp oraz liczne przypisy, autorstwa tłumaczki Ewy Kochanowskiej. Umożliwiają one lepsze zrozumienie subiektywnego puntu widzenia autora oraz wyjaśniają pewne nieścisłości jakie mu się przydarzyły.

Rowerem przez Polskę w ruinie mimo trudnego tematu czyta się znakomicie. Pomaga tu lekkość pióra autora. Newman daje czytelnikowi szansę na spojrzenie na Polskę okiem zewnętrznego obserwatora, z natury nieco bardziej obiektywnym. To niezwykle cenne doświadczenie. A wszystkich których zafascynowały kolejne reportaże brytyjskiego szpiega i podróżnika z naszego kraju ucieszy wiadomość, że nie jest to ostatnie słowo Bernarda Newmana o Polsce.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć