ebook Ruchome święto
4.03 / 5.00 (liczba ocen: 137499)

Ruchome święto
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 30.73
wciąż za drogo?
40.83 złpremium: 26.34 zł Lub 26.34 zł
35.00 zł
35.12 zł Lub 31.61 zł
43.90 zł
43.90 zł
30.73 zł
35.10 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Ebook „Ruchome święto” to literackie – nigdy nieukończone – wspomnienia Ernesta Hemingwaya z Paryża lat 20. minionego wieku. Z zapisków autora słynnej powieści „Komu bije dzwon” wyłania się niezwykle sugestywny obraz epoki i hartowania się Hemingwaya jako pisarza. Wydanie ebooka wierne zamysłowi autora, zawiera zdjęcia m.in. jego rękopisów.

„Ruchome święto” oznacza doświadczenie, które staje się częścią człowieka i które niesie on dalej przez życie. Takim ruchomym świętem była dla Hemingwaya młodość spędzona w stolicy Francji. W latach 1921–1926 wiódł tam życie ekspatrianta wraz z innymi przedstawicielami „straconego pokolenia” i szlifował warsztat pisarski pod okiem Gertrude Stein. Gdy po trzech dekadach wrócił do Paryża, w hotelu Ritz otrzymał dwa kufry, które oddał do przechowalni bagażu w marcu 1928 roku. W skrzyniach znajdowały się maszynopisy tekstów literackich, materiały do powieści „Zaś słońce wschodzi”, książki, wycinki z gazet, notatki. Znalezisko zainspirowało pisarza do odtworzenia scen życia artystycznego tamtych lat.

Hemingway opisał między innymi swoją relację z żoną Hadley, znajomość z Ezrą Poundem, problemy F. Scotta Fitzgeralda z alkoholem i zazdrość jego żony Zeldy, działalność Sylvii Beach w księgarni Shakespeare and Company, kawiarniane i wyścigi konne oraz rzucił światło na proces pisania

Na podstawie maszynopisu z odręcznymi notatkami wnuk pisarza przywraca ten klasyczny tekst w takim kształcie, jaki nadał mu autor przed samobójczą śmiercią w 1961 roku.

O e-booku Ruchome święto blogerzy napisali: 

Czytając czułam się, jakbym cofnęła się w czasie i dlatego tak bardzo chcę zobaczyć ten Paryż – Paryż Hemingwaya. Wszystkim osobom, które lubią obcować z literaturą z “wyższej półki” z czystym sumieniem polecam tę pozycję. Ja się zachwyciłam. - Jej Wysokość Literatura - Katarzyna Milner

Ruchome święto od Ernest Hemingway możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Ruchome święto – zapragnęłam zwiedzić Paryż dzięki tej książce. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że Paryż Hemingwaya nijak ma się do tego współczesnego, ale to nie zmienia faktu, że zdołał rozkochać mnie w tym mieście. Czytałam już wcześniej Zaś słońce wschodzi, jednak Ruchome święto dopiero mnie urzekło. Proza Hemingwaya ma w sobie pewną magię, dzięki której pisanie o najzwyklejszych rzeczach wywołuje ciepło na sercu.

Ruchome święto jest bardzo osobistą książką autora – opowiada o pierwszych latach pobytu w Paryżu i rozstaniu z żoną.

Ruchome święto – Ernest Heminway o pobycie w Paryżu

Ernest Hemingway nigdy nie ukończył “Ruchomego święta” – książki, stanowiącej zbiór jego wspomnień z Paryża lat ’20. Gdy po trzech dekadach powrócił do tego miasta, otrzymał swoje kufry, w których znajdowały się maszynopisy i materiały do napisania wspomnień z tamtego czasu. Nowe wydanie, którym możemy się cieszyć dzięki Wydawnictwu Marginesy, jest najbliższe oryginałowi. To wspaniałe, że po tak wielu latach, wnuk pisarza, oddaje do rąk czytelników te niezwykłe opowiadania.

Tytułowym “ruchomym świętem” – doświadczeniem, które niesie człowieka przez życie – była dla Hemingwaya właśnie młodość spędzona w Paryżu. Z jednej strony można by rzec, że autor miał ogromne szczęście, móc spędzić tam część swojego życia. Z drugiej zaś tylko czytelnicy tej książki będą w stanie zobaczyć ten okres bardziej oczami autora – jako czas rozkwitu kariery i wspaniałych przygód, nawiązywania nowych znajomości, ale również osobistych porażek, rozstania i biedy.

Będąc o jednej cafe creme w ulubionej kawiarni Hemingway pisze. Jak sam twierdzi – najlepiej się tworzy o głodzie, wtedy wszystko wydaje się o wiele bardziej wyraźne, a lunch jest solidną nagrodą. W Ruchomym święcie przeczytamy jednak nie tylko o procesie pisania, ale również o bardziej osobistych sprawach autora – jak relacje z żoną Hadley, czy przyjaźń z Ezrą Poundem. Hemingway w bezkompromisowy sposób sięga również do swojej znajomości z Francisem Scottem Fitzgeraldem, opowiadając o jego słabości do alkoholu i pogarszających się relacjach z żoną. Na kartach tej książki odzyskują życie również inne postaci. Życie opisywane przez Hemingwaya jest proste i trudne, a jednak zawiera w sobie ogromną dawkę słodyczy.

Ruchome święto – opowiadania, dzięki którym lepiej poznasz Hemingwaya

Jestem w stanie zaryzykować to stwierdzenie, że dzięki tej książce można lepiej poznać samego autora. Wydaje się on bardziej ludzki i bliski, a dodatkowo porusza tematy, które i nam nie są obce. I choć nie jestem fanką opowiadań, tu chylę czoła. Ale Ruchome święto to nie tylko zapis osobistych wspomnień z tego okresu życia pisarza, ale również swoista charakterystyka epoki i miasta. Czytając czułam się, jakbym cofnęła się w czasie i to dlatego tak bardzo chcę zobaczyć ten Paryż – Paryż Hemingwaya. Wszystkim osobom, które lubią obcować z literaturą z “wyższej półki” z czystym sumieniem polecam tę pozycję. Ja się zachwyciłam.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Jej Wysokość Literatura
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć