ebook Czas wyboru
0 / 5.00 (liczba ocen: 0)

Czas wyboru
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich kilku dniach
E-book - najniższa cena: 28.90
Audiobook - najniższa cena: 37.26
wciąż za drogo?
34.40 złpremium: 22.19 zł Lub 22.19 zł
28.90 zł Lub 26.01 zł
36.99 zł
36.99 zł
36.99 zł Lub 33.29 zł
29.00 zł
29.36 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Drugi tom porywającej sagi historycznej porównywanej do „Stulecia winnych”. Helena z cenzurką małej matury w dłoni wkracza w dorosłe życie. Feliks ukończył studia medyczne i podejmuje pracę w pleszewskiej Dzielnicy. Czy odnajdą szczęście, zanim w ich życie wkroczy wojna?

Dalsze losy bohaterów porywającej sagi i mieszkańców niewielkiej kamienicy na tle dwudziestolecia międzywojennego.

Helena wkracza w dorosłe życie, podejmuje pierwszą pracę, rozpoczyna pierwszy poważny związek i żegna przyjaciółkę Ryfkę Gellert, która wyjeżdża na studia do Poznania. Losy dziewczyny nierozerwalnie splecione są z pozostałymi mieszkańcami: Feliksem i jego rodzicami, Żydem ateistą Fridmanem, ciotką Stefanią, która jest szanowaną nauczycielką języka polskiego w Koedukacyjnej Szkole Powszechnej.

W Pleszewie, mimo światowego kryzysu oraz problemów, z którymi borykała się ówczesna Druga Rzeczpospolita, życie toczy się swoim rytmem. Helena spotyka się ze zdolnym i przystojnym cieślą Józkiem Biadałą. Stefania przyjaźni się z Aleksandrem, który po latach stał się uznanym i zamożnym adwokatem. Adela nadal prasuje, mimo sprzeciwów Heleny, która uważa, że to czas najwyższy, by babcia już odpoczęła od pracy.

Spokojne życie mieszkańców kamienicy przy Piłsudskiego 10, niegdyś Gnieźnieńskiej, zostaje zburzone, gdy po pięciu latach studiów do domu powraca Feliks, starszy syn państwa Szewczyńskich, obecnie zdolny i ambitny lekarz. Do mieszkania po Aleksandrze Millerze wprowadza się natomiast lwowski muzyk i niedoszły inżynier, niejaki Eugeniusz Fridman.

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy okazuje się, Stefania zapada na tajemniczą, ciężką chorobę.

Dagmara Leszkowicz-Zaluska opisuje losy zwykłych ludzi. Ich problemy i trudności są niezwykle bliskie współczesnemu czytelnikowi. Autorka pokazuje, że szczęścia i miłości nie zawsze trzeba szukać daleko. Czasem jest w tej samej kamienicy.

W powieści nie brakuje trudnych tematów – bohaterowie zetkną się z antysemityzmem i nazizmem. Nie wszyscy potrafią znaleźć się w nowej rzeczywistości, w której dozwolona jest aborcja, zniesiono penalizację homoseksualizmu, a dziewczęta ośmielają się studiować. A mimo to „Dziewczyna z kamienicy” jest pełna ciepła i miłości. Drobne, codzienne radości i wielkie, narodowe sprawy, tego właśnie czytelnik może oczekiwać.

O e-booku Czas wyboru blogerzy napisali: 

Czas wyboru to wspaniała kontynuacja, która przedstawia życie bohaterów, ale również pokazuje ówczesny świat i zagadnienia, które były ważne dla tamtych lat. To Idealna lektura dla każdego miłośnika historii, XX-lecia międzywojennego i dobrej lektury. - Książkowe Wyliczanki - Magda Barwińska

Dagmara Leszkowicz-Zaluska stworzyła wyjątkową fabułę. W pięknym stylu przeniosła ją na papier. Papier, skrywający historię, która wnika do naszego serca, poruszając nasze emocje. - Czyt-NIK - Tomasz Kosik

Czas wyboru od Dagmara Leszkowicz-Zaluska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Po przeczytaniu pierwszej części Dziewczyny z kamienicy pt. Czas nadziei bez chwili wahania sięgnąłem po drugą część pt. Czas wyboru. Dagmara Leszkowicz-Zaluska tak bardzo skupiła moją czytelniczą uwagę na losach bohaterów, że nie mogło być inaczej. Teraz gdy już skończyłem tę lekturę, mogę dodać, że to był mój właściwy wybór. Takie powieści chce się czytać. Takimi historiami żyje się jeszcze długo po zakończeniu lektury. Jestem przekonany, że bohaterowie tej sagi pozostaną w mym sercu już na zawsze.

Kontynuacja losów mieszkańców kamienicy przy ulicy Gnieźnieńskiej 10 porwała mnie bez reszty. Dziewczyna z kamienicy. Czas wyboru to powieść, którą Dagmara Leszkowicz-Zaluska udowodniła, że potrafi tworzyć doskonałe powieści historyczne. Miłośnicy gatunku będą zafascynowani i oczarowani stylem autorki.

Na kartach tej powieści jesteśmy świadkami jak córka Ireny Kałuży – Helena wkracza w dorosłe życie. Pierwsza praca i pierwsze dylematy dorosłego życia. Dziewczyna nawiązuje relacje z cieślą Józkiem Biadałą. Babcia Heleny – Adela nadal jako uznana prasowaczka bielizny poświęca się swej pracy. Z kolei między Stefanią i Aleksandrem tworzy się nić przyjaźni. Natomiast przyjaciółka Heleny – Ryfka Gellert wyjeżdża na studia do Poznania. Trzeba przyznać, że wiele dzieje się w życiu bohaterów tej powieści. Nie zamierzam zdradzać Wam za wiele, aby nie zepsuć przyjemności z lektury.

Dagmara Leszkowicz-Zaluska stworzyła wyjątkową fabułę. W pięknym stylu przeniosła ją na papier. Papier, skrywający historię, która wnika do naszego serca, poruszając nasze emocje. Sagi historyczne to powieści cieszące się uznaniem. Jednak napisać sagę historyczną nie jest łatwo. Tu nie tylko fabuła ma znaczenie. Przede wszystkim tło historyczne oraz nadanie klimatu odpowiedniego do danej epoki jest kluczowe. I to Pani Dagmarze w pełni się udało.

Myślę, że autorka cyklem Dziewczyna z kamienicy i jej częściami Czas nadziei i Czas wyboru mocno „wkomponowała” się w czołówkę polskich pisarek tego gatunku. I tak jak po przeczytaniu debiutanckiej powieści, tak samo po lekturze drugiej książki autorki, jestem przekonany, że polska literatura wiele zyskała.

Dziewczyna z kamienicy to saga, którą powinien przeczytać każdy. Nie tylko miłośnik powieści historycznych. Myślę, że po ten cykl powinien sięgnąć ktoś ze świata filmu. Dlaczego? Dlatego, że po lekturze dojdzie do wniosku, że twórczość Pani Dagmary Leszkowicz-Zaluskiej zasługuje na ekranizację. Chętnie poznałbym filmową adaptację tej historii. Historii, która już na zawsze pozostanie w mym sercu. Pani Dagmaro z całego serca dziękuję za tę historię oraz za emocje. Czytanie takich książek to prawdziwa przyjemność. A ich recenzowanie to zaszczyt.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Czyt-NIK
Bardzo cieszyłam się na powrót do Pleszewa, żeby podglądać życie mieszkańców kamienicy przy ulicy Gnieźnieńskiej. Mnogość wątków, a także przygotowanie autorki sprawiły, że ani na chwilę nie nudziłam się podczas lektury pierwszego tomu i z wielkim zainteresowaniem poznawałam losy poszczególnych postaci i rodzin. Drugi tom przenosi nas na początek lat '30, kiedy dzieci z kamienicy stały się młodymi osobami wkraczającymi w dorosły świat.

Helena zdaje małą maturę, dzięki której rozwijają się przed nią znacznie większe możliwości zawodowe. Dziewczyna chce odciążyć babcię, która nadal zajmuje się prasowaniem. Pierwszy, poważny związek, w który wchodzi jest dla niej etapem poznawania świata, choć babcia widzi już w osobie jej chłopaka, przyszłego męża. Jej najlepsza przyjaciółka, Ryfka, wyjeżdża na studia do Poznania. Nie wszyscy są zadowoleni z żydowskich studentów, czego dziewczyna doświadcza na własnego skórze. Do kamienicy, po studiach, wraca Feliks, który kończąc medycynę, ma nieograniczone możliwości. A jednak chłopak decyduje się na pracę w Kasie Chorych, państwowym i słabo opłacalnym miejscu. Stefania, od lat ucząca w Szkole Powszechnej, zmaga się z własnymi problemami. Coraz poważniejsze objawy zdrowotne kierują ją do lekarza, a diagnoza może okazać się niezwykle trudna do akceptacji. Do kamienicy wprowadza się lwowski muzyk, który wywróci świat niektórych mieszkańców. Wszystko na tle potężnego kryzysu ekonomicznego lat '30, który zapoczątkowany na świecie, dociera również do małego miasta.

To był wspaniały powrót do świata sprzed lat. Przesunięcie akcji do lat '30, kiedy młodzi bohaterowie dorośli i zaczęli wybierać własne ścieżki życiowe, z jednej strony mnie zasmuciło, z drugiej pozwoliło oddać im głos w tej historii. Polska, która kilka lat wcześniej odzyskała niepodległość, dopiero podnosiła się z kolan wieloletniej niewoli. Powstawały podwaliny państwa i organizacji na każdym szczeblu. Widać ogrom pracy, który autorka włożyła w poszukiwanie informacji, aby odtworzyć ten okres jak najbardziej wiarygodnie.

Organizacja i rozwój polskiej służby zdrowia, która jeszcze kilka lat wcześniej była zdominowana przez zaborców, nie był łatwy. Brak pieniędzy, ogrom ludzi, małe stawki wynagrodzeń, to powodowało pośpiech, niezadowolenie i nie raz brak skupienia na pacjencie. Jednocześnie to okres rozwoju medycyny na skalę światową, odkrywanie nowych sposobów leczenia, rozwój radiologii, powstawanie nowych ośrodków medycznych oraz wprowadzenie nowoczesnych zagadnień medycznych w nauce uniwersyteckiej, to wszystko jest bardzo widoczne na kartach powieści. Feliks to przykład młodego, dobrze wyedukowanego człowieka, który ma na uwadze zdrowie swoich pacjentów. Autorka przeciwstawia mu starszych kolegów po fachu, którzy często bagatelizują problemy i brak im empatii. Jednocześnie wśród fikcyjnych bohaterów pojawiają się nazwiska i postacie osób, które żyły w tamtych czasach i miały wyraźny wpływ na rozwój medyczny.

Również edukacja tamtych czasów jest ważnym wątkiem w powieści. Pojawia się tzw. "mała matura", czyli egzamin zdawany po gimnazjum, który otwierał drogę do wielu zawodów. Edukacja studencka kobiet, którą reprezentuje Ryfka, ale również coraz poważniejsze fale antyżydowskie, które pojawiały się na coraz liczniejszych uniwersytetach i które prowadziły do wielu represji wobec żydowskich studentów.

Nie zabrakło również bliższej okolicy kamienicy. W tej historii pojawiają się restauracje, kawiarnie i wieczorki taneczne młodych ludzi, które odbywały się w nieodległych lokalach i które bardzo wyraźnie zaznaczyły się w historii tamtych czasów. Autorka pokazuje w jaki sposób ludzie spędzali czas wolny i jakie były tendencje towarzyskie. Postać lwowskiego muzyka, który ma trochę za uszami, przybliża muzykę tamtych lat, wprowadza wszechobecny jazz, ale również polską klasykę muzyczną. Sposób życia Eugeniusza Fridmana też w jakiś sposób pokazuje ówczesny świat.

Bardzo wyraźnie widać, że świat biegnie do przodu, zmiana pokoleniowa daje możliwość na odkrycie nowych sposobów na życie. Emancypacja kobiet, dążenie do własnego szczęścia, inne spojrzenie na mężczyzn, dostępność legalnej aborcji, to wszystko można znaleźć w powieści. Zderzenie feminizmu Stefanii z pierwszego tomu, z nową bohaterką, która ma o wiele bardziej radykalne poglądy i których starsza bohaterka nie jest w stanie zrozumieć.

Wątki można mnożyć, ale przyjemność ich samodzielnego odkrycia to również radość z lektury. Co najważniejsze, nie przytaczają one samej lektury i bohaterów, a raczej pozwalają osadzić ich w ówczesnym świecie i sprawiają, że jest to bardzo rzeczywiste miejsce.

Czas wyboru to wspaniała kontynuacja, która przedstawia życie bohaterów, ale również pokazuje ówczesny świat i zagadnienia, które były ważne dla tamtych lat. Trudna droga Polski do samodzielności, odbudowa struktur państwowych, nowe odkrycia, rozwój motoryzacji, ruchy społeczne, a także otwarte spojrzenie na świat młodego pokolenia. Wszystko świetnie się komponuje, a historia pozwala na chwilę przenieść się w czasie 90 lat wstecz. Idealna lektura dla każdego miłośnika historii, XX-lecia międzywojennego i dobrej lektury.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Książkowe Wyliczanki
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć