ebook Powróceni
3.85 / 5.00 (liczba ocen: 2972)

Powróceni
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 24.45
Audiobook - najniższa cena: 32.94
wciąż za drogo?
24.02 zł
24.45 zł Lub 22.01 zł
39.90 złpremium: 25.74 zł Lub 25.74 zł
34.32 zł Lub 30.89 zł
37.00 zł
34.30 zł
39.00 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Powieść laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wielopokoleniowa saga o stracie, miłości i niepamięci osadzona w Afryce Wschodniej, na początku XX wieku.

Ilyas jako dziecko uciekł z domu, a następnie został porwany przez żołnierza z Schutztruppe i stracił kontakt z bliskimi.

Po latach wraca, ale rodzice już dawno nie żyją – udaje mu się jedynie odnaleźć siostrę. Afiya, wychowywana przez przybranych krewnych, doświadczyła przemocy i nie sądziła, że kiedykolwiek będzie zdolna do miłości. Khalifa tylko pozornie miał wpływ na swój los: zarówno praca, jak i żona zostały dla niego wybrane. Hamza, oddany w zastaw za długi, trafił do oddziału askarysów, ale ocalał z wojny, która naznaczyła go na zawsze. Teraz wraca i próbuje ułożyć sobie życie.

Gurnah splata losy tej czwórki w porywającą opowieść o młodych ludziach, o ich codzienności, pragnieniach, ale także trudnych wyborach moralnych, których dokonują. Chociaż są ofiarami przemocy, bywają też jej sprawcami, gdyż ich życie toczy się w cieniu wielkiej historii i nadciągającej wojny.

Rekomendacje e-booka Powróceni:

Gurnah opowiada o złu wyrządzonym Afryce przez białego człowieka. Oddaje głos ludziom, którzy na dekady zostali wymazani z historii, pozbawieni prawa do opowiedzenia własnego losu. To książka przywracająca pamięć, a dla wielu zapewne pierwsze spotkanie z dziejami Afryki Wschodniej z początków XX wieku i rolą Niemców w zawłaszczaniu tej części świata. To także hołd złożony tym wszystkim, którzy odważyli się walczyć. - Michał Nogaś

Abdulrazak Gurnah pokazuje, jak skomplikowane i dramatyczne były losy ludzi wrzuconych w kocioł historii. Powróceni to książka, która otwiera oczy – porzuca europejską perspektywę, pokazując tragizm Afryki. Pozwala też zrozumieć, że wiele zjawisk dziejących się tam również dzisiaj to konsekwencje wielopokoleniowych traum. - Aleksandra Łojek

W swojej dziesiątej powieści Abdulrazak Gurnah opisuje osobliwy stan, z którym mamy do czynienia, gdy upada pewien świat, a wraz z nim określona forma życia, narzucona lub wybrana. Noblista podąża za śladami przeszłości, szuka jej w pamięci ocalałych i tam, gdzie inni już od dawna nie zaglądają. Wydziera pojedyncze historie z pracującej nieustannie kolonialnej niszczarki dziejów. - Grzegorz Jankowicz

O e-booku Powróceni blogerzy napisali: 

Gurnah był intrygującym wyborem Komitetu Noblowskiego. Dość egzotycznym. Ale trzeba przyznać że wyjątkowo trafnym. Powróceni dają kapitalny obraz rzeczywistości dzisiejszej Tanzanii z początków XX wieku. Poruszający i znakomicie nakreślony. Nie ma żadnych wątpliwości, że to wybitna literatura. -  donos kulturalny - Krzysztof Komorek

Powróceni od Abdulrazak Gurnah możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Wielkie nagrody przyciągają. Prestiżowe wyróżnienia sprawiają, że chce się lepiej poznać laureatów, poczuć ich styl, zobaczyć, co im w duszy gra.

Abdulrazak Gurnah to laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2021. Urodzony na Zanzibarze od 1968 roku mieszka i tworzy w Wielkiej Brytanii. Jego twórczość to przede wszystkim opowieść o emigracji oraz wpływie kolonializmu na kulturę Afryki. Pisze o życiu emigrantów, których pozbawiono lub odsunięto od kultury, dążących do przywrócenia swojej tożsamości. Najwyższe noblowskie wyróżnienie otrzymał za „bezkompromisowy i pełen współczucia głęboki wgląd w konsekwencje kolonializmu i los uchodźcy w otchłani między kulturami i kontynentami”.

Pierwsza wydana na polskim rynku powieści noblisty Powróceni, opowiada o losach czwórki młodych ludzi połączonych przez los. Żyją w Afryce Wschodniej w oderwaniu od rodzin i swoich korzeni. Każdego dnia zmagają się z przeciwnościami, próbując być architektami własnego życia i przyszłości. Samotni, pozostawieni sami sobie w Afryce przed wybuchem i w trakcie I wojny światowej, fastrygują kolejne elementy codzienności.

Akcja powieści jest niespieszna. Autor bardzo spokojnie odkrywa przed czytelnikiem emocje głównych bohaterów i ich reakcje na dokonujące się zmiany. Relacja pisarza z czytelnikiem nie jest łatwa, bo temat, jaki chce nam przybliżyć, o jakim podyskutować, jest trudny.

Ciężko współczesnemu Europejczykowi przełknąć gorzką pigułkę krzywd, jakie wyrządził kolonializm w Afryce.

Powróceni nie jest lekką lekturą. Cały czas czułam mniejszy i większy dystans, który między nami wyrósł. Na pewno jest to powieść, która może być zapalnikiem do dalszego zgłębiania tematu zawłaszczenia.

Powróceni nie będzie powieścią, którą będę wspominała z wypiekami na twarzy. Mimo tego uważam, że to wartościowa książka, po którą warto sięgnąć, nawet po to, żeby poznać skrawek twórczości noblisty.

Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©Na czytniku
Bieżący rok był wyjątkowy dla rodzimych miłośników literatury. Z pierwszych jego miesiącach mieliśmy możliwość poznania książki tegorocznej laureatki Nagrody Nobla (czego w momencie premiery nikt chyba nie przewidywał), natomiast z jego końcem otrzymaliśmy zapowiadaną i wyczekiwaną z dużą niecierpliwością powieść ubiegłorocznego noblisty Abdulrazaka Gurnaha.

Abdulrazak Gurnah urodził się na Zanzibarze. Od roku 1968 mieszka w Wielkiej Brytanii – z rodzinnego kraju uciekł w związku z prześladowaniami osób pochodzenia arabskiego. Obecnie wykłada na uniwersytecie. Jest autorem dziesięciu powieści. Pisze w języku angielskim. Poza Noblem jego książki doczekały się licznych nominacji, między innymi do Commonwealth Writers’ Prize, Walter Scott Prize, Orwell Prize for Fiction oraz do Nagrody Bookera. Powróceni (Afterlives) są pierwszym tytułem wydanym w języku polskim – książka ukazała się w przekładzie Krzysztofa Majera.

Akcja Powróconych rozpoczyna się w Afryce Wschodniej, na początku XX wieku. Opleciona jest wokół kolonialnej rzeczywistości początku wieku – chociaż w finale sięga aż ku końcówce stulecia. Poprzez losy czwórki młodych bohaterów pisarz opowiada o kwestiach codziennych, ale przede wszystkim o sprawach kolonizacji, akcentując temat współpracy (czasem dobrowolnej, niekiedy przymusowej) z kolonizatorami. Opisując wykorzystywanie rdzennych mieszkańców jako żołnierzy i – dalekosiężne często – konsekwencje służby w oddziałach Schutztruppe.

Gurnah był intrygującym wyborem Komitetu Noblowskiego. Dość egzotycznym. Ale trzeba przyznać że wyjątkowo trafnym. Powróceni dają bowiem kapitalny obraz rzeczywistości dzisiejszej Tanzanii z początków XX wieku. Poruszający i znakomicie nakreślony. Nie ma żadnych wątpliwości, że to wybitna literatura.

W charakterze post scriptum warto wspomnieć o posłowiu autorstwa profesor Anny Branach-Kallas, pokrótce opowiadającym o całej twórczości Abdulrazaka Gurnaha oraz przedstawiającym historyczne tło tej oraz innych jego powieści. Bardzo dobry pomysł Wydawcy.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć