ebook Efekt niszczący. Jak dezinformacja wpływa na nasze życie
3.11 / 5.00 (liczba ocen: 15)

Efekt niszczący. Jak dezinformacja wpływa na nasze życie
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ciągu miesiąca
E-book - najniższa cena: 22.20
Audiobook - najniższa cena: 25.79
wciąż za drogo?
-7% 22.20 zł Lub 19.98 zł
-20% 29.59 zł
36.99 zł Lub 33.29 zł
31.44 zł
33.50 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Jak działa rosyjska propaganda i „soft war” towarzysząca napaści na Ukrainę? Jak stworzyć teorię spiskową i zmienić w zaraźliwy wirus? Jak za pomocą dezinformacji szczuć społeczeństwo przeciwko osobom LGBT? Ebook Anny Mierzyńskiej daje narzędzia, by przeciwstawić się niszczącemu efektowi dezinformacji. To precyzyjna, wciągająca i poruszająca analiza internetowych manipulacji, które służą sianiu nienawiści, wywoływaniu i podsycaniu politycznych wojen i chaosu.

Nie warto mieć złudzeń: wszyscy stajemy się ofiarami dezinformacji. Podejmujemy decyzje, opierając się na fałszywych danych, a nasze emocje falują zgodnie z interesami innych ludzi – choć najczęściej nie mamy o tym pojęcia.

To przerażające, że żyjemy, nie wiedząc, czyje interesy właśnie zaspokajamy. Jednak wcale nie jesteśmy bezbronni. Zwłaszcza wtedy, gdy wiemy o tym, jak działa dezinformacja i kto za nią stoi.
Anna Mierzyńska wprowadza nas głęboko w mechanizmy manipulacji. Jednocześnie gorąco zachęca czytelników – również tych zagubionych, zmęczonych, zaniepokojonych, a nawet obojętnych – do refleksji na temat naszego miejsca i naszych wyborów w świecie masowej dezinformacji.

„Dezinformatorzy niszczą państwa zachodnie właśnie dlatego, że uderzają w ich podstawy. Jeśli chcemy żyć w spokojnym, stabilnym kraju, musimy zawalczyć o prawdę”, takim poważnym apelem kończy się ebook „Efekt niszczący”.

O autorce ebooka „Efekt niszczący. Jak dezinformacja wpływa na nasze życie”:
ANNA MIERZYŃSKA – analityczka mediów społecznościowych. Specjalizuje się w analizie zagrożeń informacyjnych, zwłaszcza rosyjskiej dezinformacji w Polsce i manipulacji w sieci. Autorka poradnika „Dezinformacja. Jak się przed nią chronić”. Stale współpracuje z portalem OKO.press, publikuje też w „Gazecie Wyborczej”. W 2019 r. współpracowała z Institute for Strategic Dialogue z Londynu przy projekcie monitorowania dezinformacji podczas kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. W wolnym czasie fotografuje przyrodę.

Efekt niszczący. Jak dezinformacja wpływa na nasze życie od Anna Mierzyńska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
W pełnym brzmieniu tytuł Efekt Niszczący. Jak dezinformacja wpływa na nasze życie nie wpływa na czytelnika porywająco. Jest to jednak jedyna wada tej książki. Choć z drugiej strony należy uprzedzić potencjalnego czytelnika, że nie będzie to lektura łatwa, lekka i przyjemna. Tym bardziej, że nie potrwa długo, zanim znajdziemy zdanie, które nas wali obuchem w łeb.

Najczęściej wybieramy wciąż te same źródła informacji i zostajemy przy nich, bo dzięki nim czujemy się komfortowo. Tak powstają tak zwane bańki informacyjne.

Czyli co? Sami jesteśmy winni? W pewnej mierze tak. Wolimy Facebooka, bo tam łatwiej odciąć się od ludzi, którzy prezentują inny światopogląd. Wstępujemy do grupy „Nienawidzimy PiS” lub „Kochamy PiS” i gdy tylko pojawi się ktoś o innych poglądach, to zostaje usunięty. Twitter także daje nam możliwość blokowania, ale mimo to w naszej linii czasu pojawią się czasem wpisy spoza naszej bańki informacyjnej. Tradycyjne fora na stronach www w praktyce straciły znaczenie, ale młodzi ludzie dalej mają 4chan lub w polskiej wersji karachan. To też są pewne bańki informacyjne.

/…/ W bańkach informacyjnych możemy funkcjonować bardzo długo, nie konfrontując się z resztą świata. Pomagają nam w tym algorytmy mediów społecznościowych: na podstawie naszych dotychczasowych reakcji w sieci odfiltrowują z widocznych dla nas osi czasu to, co nie wzbudziło naszego zainteresowania, i zostawiają tylko takie wpisy, które mają szansę wywołać emocje i sprawić, że zareagujemy: dając lajka, udostępniając wpis lub go komentując.

Przeciętny użytkownik internetu ma wrażenie, że taki stan rzeczy dotyczy jedynie sympatii politycznych. Efekt niszczący udowadnia, że nie tylko. Łatwość publikowania w internecie stwarza idealną wręcz pożywkę dla teorii spiskowych. I to jest prawdziwe zagrożenie. Anna Mierzyńska rzeczowo i z dbałością o fakty przedstawia najgłośniejsze dezinformacje współczesnego świata. Przedstawia rozwój niebezpiecznego ruchu QAnon i jego rozprzestrzenianie się poza Amerykę. Spiskowe teorie dotyczące pandemii koronawirusa i szczepionek, wreszcie też przedwyborczą akcję partii rządzącej, wzbudzającą nienawiść do ludzi zaliczanych do LGBT. To tylko parę przykładów z książki.

Proste odpowiedzi, których nie można znaleźć nigdzie indziej. Pozorna logika, wyjaśniająca rzeczywistość, która ze znajomego miejsca stała się przestrzenią chaosu i katastrofy.

Skomplikowana rzeczywistość budzi lęk, niepewność i wątpliwości. Większość ludzi „nie ogarnia”, jak to się mówi w języku potocznym. Teorie spiskowe dają ludziom wrażenie porządku. Czynią wreszcie świat zrozumiałym. Dają też poczucie wyższości, przekonanie wtajemniczenia i dumę, że są ponad miliony głupiej biomasy, która wierzy mediom głównego nurtu, przekupionym naukowcom i skorumpowanym politykom. Jeśli chcemy się bronić przed dezinformacją, ta książka może nam pomóc.

Ocena: 5/6
czytaj więcej
©Autorski przewodnik kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć