ebook O zmierzchu
3 / 5.00 (liczba ocen: 519)

O zmierzchu
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 31.86
wciąż za drogo?
35.33 złpremium: 22.79 zł Lub 22.79 zł
31.86 zł Lub 28.67 zł
37.99 zł
37.99 zł
31.91 zł
37.99 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Książka nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera

Park Min-u, starzejący się architekt, może mówić o sukcesie. Jako jedynemu z grupy dzieciaków udaje mu się wyrwać z seulskich slumsów. Na fali transformacji Korei Południowej, dzięki determinacji i wieloletniej ciężkiej pracy ostatecznie staje się właścicielem dużej firmy realizującej prestiżowe projekty.

Pewnego dnia otrzymuje niespodziewaną wiadomość od kobiety, którą kiedyś pokochał, a potem zdradził. Pogrzebane w pamięci obrazy przyjaźni z dzieciństwa i pierwszej miłości powracają. Min-u zaczyna wspominać świat, który wymazał z pamięci. Uświadamia też sobie, że pomógł go unicestwić, przyczyniając się do bezwzględnej modernizacji Korei.

O zmierzchu to historia rozpisana na głosy ludzi, którzy nie mieli szans w starciu z bezdusznym kapitalizmem. To także głęboko humanistyczna opowieść o dzieciństwie, stracie, rozliczaniu się z samym sobą i tragicznych kosztach transformacji kraju, które ponoszą najsłabsi jego mieszkańcy.

Rekomendacje e-booka O zmierzchu:

Kenzaburō Ōe – laureat literackiej Nagrody Nobla z 1994 roku – napisał o Hwang Sok-yongu, że jest najsilniejszym literackim głosem w Korei. Nie można nie ulec sile tego głosu, wypełnionego jednak wrażliwością i uważnością. Bohater O zmierzchu, analizując swoją przeszłość, ofiarowuje nam coś jeszcze: opowieść o cenie, którą płaci się za pogoń za rozwojem i „zmianą”. - Georgina Gryboś-Szczepanik, redaktorka Radia Kraków Kultura, literackakavka.pl

„Powściągliwie polityczna, głęboko ludzką opowieść o domu, stracie i kosztach rozwoju kraju”. - „Kirkus Reviews”

„Wspomnienia z przeszłości, które snuje Min-u, stopniowo przeradzają się w medytację na temat osobistej odpowiedzialności i tego, co może oznaczać spełnione życie”. - „The Guardian"

„Hwang Sok-yong, gwiazda południowokoreańskiej sceny literackiej, bardzo często oddaje głos zapomnianym i wykluczonym. W swojej najnowszej książce robi to w sposób szczególnie przemyślany i poruszający. Pozorny sukces osiągnięty przez odcięcie się od przeszłości i porzucenie tych, którzy nie mieli tyle szczęścia, staje się emocjonalnie przejmującą i politycznie zaangażowaną metaforą”. - Bigissue.com

O e-booku O zmierzchu blogerzy napisali: 

Powieść ta wygląda objętościowo niepozornie, ale skrywa w tej skromnej postaci, porcję znakomitej prozy. Pomimo, że osadzona jest w odmiennym dla nas świecie to jednak zmusza do zastanowienia nad sprawami i problemami, które dotykają ludzi pod każdą szerokością geograficzną. - donos kulturalny - Krzysztof Komorek

Opowieść może nie przygnębiająca, ale bez wątpienia smutna i bez happy endu. Pomimo, że osadzona jest w odmiennym dla nas świecie to jednak zmusza do zastanowienia nad sprawami i problemami, które dotykają ludzi pod każdą szerokością geograficzną. Nie patrząc na nagrody i nominacje, warto ją przeczytać dla historii, którą w sobie zawiera. - Książkowe Wyliczanki - Magda Barwińska

O zmierzchu od Hwang Sok-Yong możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Hwang Sok-Yong jest jednym z najpoważniejszych południowokoreańskich kandydatów do Nagrody Nobla. "O zmierzchu" było tytułem nominowanym do Bookera, zdobyła inne nagrody literackie. Czy takie informacje zachęcą do sięgnięcia po tę powieść? A może raczej to, że jest to historia, która w niezwykły sposób pokazuje skutki przemian, jakie nastąpiły w Korei Południowej w II połowie XX wieku i trwają do dziś? Historia jednostek, które musiały dokonać wyboru, a ostatecznie ich losy doprowadziły do wielu trudnych momentów.

Park Min-u, jest znanym i szanowanym architektem, który przez lata spełnił swoje marzenia, wyrwał się z biedy i może mówić o sobie jak o osobie spełnionej. Na jednej z konferencji prasowych dostaje numer telefonu do starej znajomej, dziewczyny którą kiedyś kochał, a którą porzucił na drodze do bogactwa. Bohater zaczyna wspominać swoje dzieciństwo, które spędził w slumsach na przedmieściach Seulu, o drodze do sukcesu i o wyborach, które zamknęły mu pewne ścieżki. W międzyczasie młoda kobieta, Jeong U-hui, przedstawia swoje życie, które nie daje jej nadziei na lepsze jutro. Praca w teatrze, w których chciała się wybić, nie pozwala jej na przeżycie, dlatego dorabia na drugim etacie. Wiecznie niewyspana, wycieńczona, mieszkająca w najgorszej norze, snuje marzenia o lepszym jutrze. Co łączy dwoje bohaterów i jak ich losy się przetną?

Przy tego typu pozycjach zawsze zastanawiam się, jak na tak niewielu stronach można oddać historię i taką gamę emocji. Po raz kolejny przekonałam się, że można, a z obrazów, które przedstawia autor, wyłania się świat bardzo rozwarstwiony, trudny, gdzie losy jednostki niewiele znaczą. Żeby wspiąć się po drabinie społecznej trzeba mieć wiele samozaparcia, szczęścia i nie oglądać się na innych. Właściwe wybory, właściwi ludzie u boku, to wszystko może doprowadzić do lepszego życia, ale czy do szczęścia?

Przez pryzmat bohaterów autor pokazuje różne pokolenia bohaterów, a jednocześnie wyraźnie daje znać, że niewiele się zmieniło. Że wielka rewolucja ekonomiczna, do której dążyło państwo, żeby wprowadzić kraj do współczesnych państw rozwijających się, nie wpłynęła na życie obywateli. I choć zniknęły slumsy znane z dzieciństwa Park Min-u, to współcześnie żyjący młodzi ludzie muszą wiele znieść, żeby przeżyć, żeby walczyć o swoje. Samobójstwa w kraju są na szeroką skalę - z braku perspektyw, z braku możliwości lepszego życia.

Jest też ważny wątek miłości głównego bohatera z młodości. Młoda dziewczyna ze slumsów, która jako jedyna chodziła do szkoły, była obiektem westchnień okolicznych chłopaków. Jej losy, które można poznać dopiero pod koniec lektury, pokazują jeszcze jedną różnicę - tę między mężczyzną a kobietą. O ile bohater dzięki determinacji i nauce, miał szansę wyrwać się do lepszego świata, o tyle dziewczyna ma niewiele perspektyw. Nie w tamtych czasach, nie z takiego świata. Jej losy są trudne, a wyborów dokonuje z niewielu możliwości.

Korea Południowa przedstawiona przez autora to świat nierówności społecznych, układów i układzików, prania pieniędzy, braku szansy dla jednostki, wielu samobójstw, trudnego codziennego życia. Na tych niewielu stronach jest niezwykle duży przekaz emocji, które kotłują się na długo po przeczytaniu ostatniego zdania.

O zmierzchu to książka pokazująca świat przemian w Korei Południowej, społeczeństwo rozwarstwione i codzienność przeciętnego człowieka. Wybory życiowe rzadko prowadzą do szczęścia, zmuszają do decyzji, które często są niełatwe i przypłacone czyimś szczęściem. Świat sprzed kilkudziesięciu lat, wbrew pozorom niewiele różni się od współczesnego, a ludzie nadal walczą o lepszy los. To pozycja ważna i wartościowa. Nie patrząc na nagrody i nominacje, warto ją przeczytać dla historii, którą w sobie zawiera.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Książkowe Wyliczanki
Podaż nowych książek jest tak duża, że wiele wartych uwagi publikacji łatwo przeoczyć. Dzięki pozytywnym wrażeniom z lektury wcześniejszych tytułów wydanych w Serii z Żurawiem oraz stanowczemu poleceniu Wydawcy, sięgnąłem po powieść nieznanego mi wcześniej koreańskiego autora.

O Serii z Żurawiem opowiadałem w jednej z audycji Literackiego Biura Podróży:

Szukając informacji o Hwang Sok-Yongu zauważyłem, że nazwisko jego pojawia się również w kontekście typowania laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Nie wiem czy spekulacje te przekładają się na rzeczywiste zainteresowanie ze strony Komitetu Noblowskiego, ale ewentualny wybór Hwang Sok-Yonga [w kolejnych latach – bowiem laureatkę za rok 2022 już znamy] uznałbym za całkowicie uzasadniony. Warto też dodać, że O zmierzchu znalazła się już wcześniej na liście nominowanych do Międzynarodowego Bookera.

To dość niepozorna książka. Liczy zaledwie 200 stron. Trzy opowieści, prowadzone przez różnych narratorów splatają się powoli w jedną, wspólną historię. W tle przewijają się wydarzenia z kilkudziesięciu lat historii Korei (ich szczegóły przybliża w przypisach tłumaczka powieści Dominika Chybowska-Jang). A niewątpliwie ciekawym elementem – szczególnie dla czytelników z innych obszarów kulturowych – będą opisy realiów życiowej codzienności z różnych lat. Ponieważ główny bohater książki jest architektem więc jednym z powracających motywów książki będą odniesienia do szeroko rozumianych kwestii budowalno-architektonicznych.

O zmierzchu to opowieść o uciekaniu. Nie zawsze potrzebnym. Chociaż w każdym przypadku zrozumiałym. Opowieść może nie przygnębiająca, ale bez wątpienia smutna i bez happy endu. Pomimo, że osadzona jest w odmiennym dla nas świecie to jednak zmusza do zastanowienia nad sprawami i problemami, które dotykają ludzi pod każdą szerokością geograficzną. Być może powieść ta wygląda objętościowo niepozornie, ale skrywa w tej skromnej postaci, porcję znakomitej prozy. Niezwykle wartej poznania.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć