ebook Lekcje chemii - audiobook
4.39 / 5.00 (liczba ocen e-booka: 123864)

Lekcje chemii - audiobook
audiobook (mp3)

E-book - najniższa cena: 19.95
Audiobook - najniższa cena: 27.94
wciąż za drogo?
27.94 zł
44.91 złpremium: 29.94 zł Lub 29.94 zł
34.90 zł
34.92 zł Lub 31.43 zł
39.92 zł Lub 35.93 zł
37.42 zł
39.32 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Bestseller „New York Timesa”. Debiut, którego trzeba posłuchać! Czy gwiazda kulinarnego programu w Ameryce lat 60. może zachęcać gospodynie domowe do samodzielności? Czy gotowanie może być zaczątkiem rewolucji? Audiobook „Lekcje chemii” to przezabawna i niesamowicie wciągająca powieść o walce kobiet o należne im miejsce.

Elizabeth Zott jest chemiczką i kobietą daleką od przeciętności. Byłaby zresztą gotowa jako pierwsza wytknąć rozmówcy, że coś takiego jak „przeciętna kobieta” nie istnieje. Ale jest połowa lat 50. i jej koledzy z całkowicie męskoosobowego zespołu naukowców w Instytucie Badawczym Hastings prezentują bardzo nienaukowe podejście do kwestii równouprawnienia płci. Wszyscy z wyjątkiem jednego: to Calvin Evans, nominowany do Nagrody Nobla i słynący z pamiętliwości samotny geniusz, który zakochuje w umyśle Elizabeth. Co skutkuje autentyczną chemią.

Tyle że, podobnie jak w przypadku nauki, życie bywa nieprzewidywalne. Dlatego parę lat później Elizabeth Zott jest nie tylko samotną matką, ale i – dość niechętnie – gwiazdą kulinarnego programu numer jeden całej Ameryki: „Kolacji o szóstej”. Jej niezwykłe podejście do gotowania („Do łyżki stołowej kwasu octowego dodajemy szczyptę chlorku sodu”) staje się zaczątkiem rewolucji. W miarę jednak jak rosną zastępy jej sympatyków, rośnie też grupa niezadowolonych. Okazuje się bowiem, że Elizabeth nie uczy kobiet po prostu gotować, robi znacznie więcej; ośmiela je do zmiany status quo.

Śmieszne do rozpuku, przenikliwie trafne i wzbogacone gwiazdorską obsadą postaci drugoplanowych, „Lekcje chemii” są równie oryginalne i dynamiczne jak ich protagonistka.

Rekomendacje audiobooka Lekcje chemii:

„Tej powieści nie sposób się oprzeć. Daje mnóstwo satysfakcji i jest pełna ognia. Przypomina też, że zmiany wymagają czasu, a także bezwzględnie wysokiej temperatury”. - The New York Times Book Review

„Elizabeth Zott jest kobietą niezwykłą, zdecydowaną przeżyć swoje życie na własnych warunkach. Historia wciągająca i dająca mnóstwo satysfakcji, zrywna, zwrotna i pełna zapału jak sama Zott”. - Maggie Shipstead, autorka powieści „Great Circle”

„«Lekcje chemii» to haust świeżego powietrza – dowcipna, energetyczna i orzeźwiająco optymistyczna powieść, której karty zaludniają wyjątkowe postaci” - Claire Lombardo, autorka powieści „The Most Fun We Ever Had”

„Elizabeth Zott, na równi z Beth Harmon z «Gambitu królowej», zdobyła mnie swoim intelektem, szczerością i asertywną osobowością. «Lekcje chemii» to opowieść dla wszystkich inteligentnych dziewczyn, które ani myślą udawać głupsze, niż są, mimo że społeczeństwo właśnie tego od nich wymaga. Choć Zott stanowi wytwór przełomu lat 50. i 60., to jest ikoną feminizmu na nasze czasy”. - Rachel Yoder, autorka powieści „Nightbitch”

Audiobooka wysłuchasz w interpretacji Pauliny Holtz.

O audiobbooku Lekcje chemii blogerzy napisali:

Urzekająca jest ta historia, choć moim zdaniem (tylko mnie nie zlinczujcie!) odrobinę rozwleczona. Bonnie Garmus porusza kwestie fundamentalne, dlatego na Lekcje chemii warto się skusić, zwłaszcza w wersji audio, która za sprawą interpretacji Pauliny Holtz staje się niczym rozmowa z pokrewną duszą. - SieCzyta - Kasia Sosnowicz

Lekcje chemii od Bonnie Garmus możesz już bez przeszkód słuchać w formie audiobooka (mp3) lub bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Urzekająca jest ta historia, choć moim zdaniem (tylko mnie nie zlinczujcie!) odrobinę rozwleczona. Bonnie Garmus porusza kwestie fundamentalne, dlatego na Lekcje chemii warto się skusić, zwłaszcza w wersji audio, która za sprawą interpretacji Pauliny Holtz staje się niczym rozmowa z pokrewną duszą.

Chemia to zmiana.

Nawet jeśli miałam ochotę pozbyć się niektórych przydługawych fragmentów Lekcji chemii, bez wątpienia doceniam zalety tej lekko napisanej, dającej kobietom siłę powieści. Garmus na prawie pięciuset stronach zebrała wszystkie kobiece bolączki, z którymi jako płeć uznawana za słabszą musimy się mierzyć od wieków. Włożyła je w niepozbawiony zarysowań życiorys Elizabeth Zott – uzdolnionej chemiczki, nieprzeciętnej partnerki, matki i wojowniczki o równouprawnienie kobiet. To bohaterka, która z łatwością mogłaby się stać przyjaciółką na dobre i na złe, choć czasem bywała dla mnie irytująca w swoim spokoju i przekonaniu, że nikt jej nie podskoczy. Wypowiedziała jednak w powieści tak wiele mądrych i życiowych zdań, że stałam się jej fanką. A to, co zrobiła z gotowaniem, to prawdziwy majstersztyk! Nie będę nic więcej zdradzać, tego trzeba doświadczyć. Gwarantuję jednak, że odtąd inaczej będziecie patrzeć na dobór składników i wszystkie okołokuchenne czynności.

Lekcje chemii to powieść o zmianach i odwadze w ich dokonywaniu. Niełatwo wyjść poza stereotypy, upomnieć się o swoje, a potem jeszcze zagrzewać do walki innych. Jeśli jednak uwierzymy w moc samoakceptacji i siłę, którą jesteśmy w stanie wydobyć z siebie zupełnie same, będziemy niczym Elizabeth – niestrudzone, zdeterminowane, gwiżdżące na to, co myślą inni. I przede wszystkim szczęśliwe, bo funkcjonujące na co dzień w zgodzie ze sobą. Choć brzmi to jak zdania żywcem wyjęte z poradnika, powieść Bonnie Garmus absolutnie nie ma takiego charakteru. Jest ciepłą, pokrzepiającą historią, ze świetnie oddanym klimatem Ameryki lat 60. ubiegłego wieku.

Zdecydowanie wartościowa lektura!

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©SieCzyta
Bardzo rzadko sięgam po książkę w jakiejkolwiek formie, nic o niej nie wiedząc. Gdy przyjmuję książkowe propozycje od wydawnictw, to wcześniej czytam opis. To pewne, że dany tytuł musi mnie wstępnie zaciekawić, żebym podjęła się współpracy.

O Lekcjach chemii wiedziałam tyle, że się ukazały i są widoczne w mediach społecznościowych, ale też bez wielkiego szumu. Kiedy zobaczyłam okładkę oraz informację, że czyta Paulina Holtz, to wrzuciłam na tapet. I co się okazało? Wciągnęła mnie bez reszty! Co więcej, mogę stwierdzić, że to jedna z lepszych powieści obyczajowych, jakie czytałam (ale zważ, że nie czytam ich wiele, a wręcz mało). Iskrzy humorem, trafnymi życiowymi maksymami i taką mądrością, która potrafi płynąć z literatury rozrywkowej.

Kilka słów o fabule

Siłą napędową i motorem Lekcji chemii jest główna bohaterka Elizabeth Zott, a niezwykłymi pomocnikami, dzięki którym zmierza w dobrym kierunku, nie osadzając na mieliźnie, są postaci drugoplanowe i … pies. Elizabeth to współczesna kobieta-petarda, która pomimo piętrzących się trudności i kłód rzucanych pod nogi, znajduje sposób na życie, cały czas pozostając sobą i robiąc wszystko na własnych, dla niektórych kontrowersyjnych, warunkach. Awanturnica, uparciuch, ale i czuła matka i przyjaciółka. Wychodzi poza ramy ówczesnych konwenansów (lata 50. w USA) i rozwija się jako naukowczyni, chemiczka. Mądrzejsza od wielu kolegów na każdym kroku musi walczyć o swoje, o karierę i dom. Zyskanie szacunku i poważania jest jak zmierzenie się ze sztormem na otwartym morzu, ale Zott jest zdeterminowana i świadoma swojej wartości. Wbrew sobie staje się osobą publiczną, gwiazdą ekranu i wzorem do naśladowania dla wszystkich kobiet ubranych w ciasny gorset pań domu, bez możliwości samorealizacji.

Kilka słów o wrażeniach

Lekcji chemii słuchało się genialnie. Akcja płynie, co rusz wzbudzając salwy zachwytu i uśmiechu. Napisać, że to powieść na wskroś energetyczna, to jak nic nie napisać. Pod płaszczykiem lekkiej fabuły autorka w doskonały sposób przypomniała rolę kobiety w przeszłości oraz ogrom wysiłku, jaki musiała włożyć, żeby w ogóle zostać zauważoną, a potem docenioną w bardzo zmaskulinizowanym świecie nauki.

Jeśli szukasz w powieściach dobrej zabawy na wysokim poziomie, to bardzo polecam Ci Lekcje chemii. Gwarantuję, że pokochasz Szóstą Trzydzieści i mocno będziesz kibicować Elizabeth w byciu wysłuchaną i uznaną w naukowym świecie.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Gdyby nie to, że znalazłam dwie wpadki ( program jest emitowany ma żywo, a główna bohaterka w tym samym czasie wchodzi do domu i słyszy swój głos płynący z telewizora; czteroletnie dziecko bez opieki spotyka się w parku z obcym mężczyzną i nie budzi to nie tylko niczyjego zaniepokojenia, ale także zainteresowania), byłoby 5 gwiazdek.
    Bardzo dobrze napisana, zabawna książka, którą wysłuchałam w audio w mistrzowskim wykonaniu Pauliny Holtz (aż mam ochotę na kolejne audiobooki w jej interpretacji). Dla mnie to bardzo dobry przykład powieści, która będąc jednocześnie powieścią rozrywkową, obyczajową, przekazuje w sposób niewymuszony ważne treści. Jedyne co zgrzyta, a jednocześnie skłania do przemyśleń, to fakt, że opisywane wydarzenia dzieją się w latach 50- tych i 60-tych XX wieku, a w Polsce lat 20- tych XXI wieku są nadal żywe i obecne.
    Książka trafia na listę moich ulubionych.

Warto zerknąć