ebook Nagły świt
4 / 5.00 (liczba ocen: 2)

Nagły świt
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

najlepsza cena! w ostatnich dwóch tygodniach
E-book - najniższa cena: 28.80
Audiobook - najniższa cena: 39.40
wciąż za drogo?
34.40 złpremium: 22.19 zł Lub 22.19 zł
28.80 zł Lub 25.92 zł
36.99 zł
36.99 zł
36.99 zł Lub 33.29 zł
29.00 zł
33.50 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Gdy z Zachodu nadciąga nazistowska nawałnica, na wschodnie kresy Rzeczpospolitej pada zgoła inny cień – sowieckiego żołnierza. Anna Polakowska musi zrobić wszystko, by ochronić swoje dzieci. Ebook „Nagły świt” to dramatyczna historia o cierpieniu i nienawiści, ale też o wielkiej miłości i niezłomnej nadziei. „Ta przejmująca powieść pokazuje, że kiedy polscy zesłańcy trafiają na koło sowieckiej ruletki, stawką staje się walka o przetrwanie. Jednak choć zmuszeni są oddawać po kawałku swoje dawne życie, wciąż pozostaje im nadzieja. Polecam nie tylko miłośnikom powieści z historią w tle!” – Magdalena Witkiewicz

Anna Polakowska wie, do czego są zdolni Sowieci, i wolałaby się trzymać od nich jak najdalej. Ale podczas gdy jej mąż, oficer w Wojsku Polskim, przebywa na froncie, ona musi zrobić wszystko, by ochronić swoje dzieci.

Jej najstarsza córka, dorosła już prawie Zosia, właśnie przeżywa pierwszą miłość. Jednak w obliczu tego, co szykuje dla nich los – i sowieckie wyzwolenie – wszystko inne schodzi na dalszy plan. Choć może to właśnie miłość jako jedyna potrafi dać siłę, by stawić czoła okrutnej rzeczywistości Syberii, dokąd zostają przesiedleni Polakowscy.

Kiedy do głosu dochodzi prawdziwa natura Sowietów, a każdy dzień staje się walką o przetrwanie, liczy się tylko to, co najważniejsze.
Bo każdy dzień może być tym ostatnim.

O e-booku Nagły świt blogerzy napisali: 

To historia ujmująca nasze serce, sprawiająca, że będzie drgało ono w napływie emocji. A nie brak ich na każdej stronie tej powieści. Agnieszka Jeż ilustruje nam losy Polaków na Kresach w czasie II wojny światowej. - Czyt-NIK - Tomasz Kosik

Ten niewielki objętościowo tom zawiera w sobie niezwykle dużo różnorodnych emocji, które trzymają czytelnika do ostatniej strony. To lektura dla każdego, kto nie boi się trudnych wojennych tematów, niosących ze sobą bolesne emocje. -  Książkowe Wyliczanki - Magda Barwińska

Nagły świt od Agnieszka Jeż możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Kiedy człowiek ma o czym marzyć, łatwiej mu żyć w piekle.
Trzeba we wszystkim, co się człowiekowi zdarzy, szukać czegoś dobrego. A jeśli trudno to znaleźć, to czegoś gorszego, co mogłoby się trafić, a jednak się nie trafiło.
Człowiek ma naprawdę niezwykłą konstrukcję - przesiąknięty cierpieniem ma jeszcze miejsce na nadzieję.
II wojna światowa obfitowała w wiele trudnych momentów, a ludzie mieszkający na terenie ówczesnej Polski w zależności do miejsca musieli mierzyć się z różnymi demonami wojennymi i walczyć o życie swoje i swoich rodzin. Autorka pokusiła się o historię, która opisuje losy ludzi wywiezionych na wschód przez Armię Czerwoną. Nocne naloty, potworne warunki podróży i życie w głuszy.

Rodzina Polakowskich zostaje rozdzielona na początku wojny, kiedy mąż i ojciec - oficer Wojna Polskiego - idzie walczyć za ojczyznę. Anna zostaje sama z trójką dzieci, w tym najmłodszym rocznym synem. Dbanie o rodzinę staje się najważniejszą sprawą dla kobiety. Niestety ukrywanie swojego statusu nie na długo pomoże, której nocy bowiem Sowieci dobijają się do drzwi i wywożą gdzieś w głąb Rosji. Zosia, najstarsza córka Polakowskich, poznaje smak pierwszego uczucia, tylko czy rozdzielenie wojenne pozwoli przetrwać miłości. Warunki, w jakich przychodzi żyć bohaterom są okrutne i nieludzkie. Jednak żeby przetrwać, trzeba robić wszystko dla swoich najbliższych.

Niezbyt obszerny pierwszy tom cyklu zawiera w sobie bardzo dużo emocji. Autorka pokusiła się o kilkuosobową narrację, pozwalając w ten sposób poznać zarówno różne, mniej lub bardziej trudne, sytuacje, w których znaleźli się bohaterowie, ale również sposób myślenia i działania, które miały doprowadzić do wyzwolenia. Anna Polakowska z trójką dzieci - dorosłą prawie Zosią, młodszą Elą i malutkim Krzysiem, w środku nocy zmuszona do porzucenia dotychczasowego życia i wyjazdu w nieznane. W bydlęcych wagonach i niepewności. Tyle tysięcy historii, a jednak każda równie mocno porusza za serce. Anna robi wszystko, żeby ochronić dzieci, wierzy, że uda jej się wrócić i spotkać z mężem. Staje się silną kobietą, która nie cofnie się przed niczym. Syberyjski czas poznajemy również z perspektywy dwóch młodych mężczyzn, zupełnie różnych, znajdujących się w innych miejscach i mających odmienne spojrzenie na świat i swoje powinności. Różnorodność historii pokazuje ludzi z różnych szczebli drabiny społecznej, ale również z tak bardzo różnym spojrzeniem na świat.

To dopiero początek tej historii, która kończy się w ważnym momencie i każde czekać na kolejne części. Tutaj szczególnie istotna staje się Anna, ale widać powoli wychodzące z cienia dziewczyny. Zosia, prawie dorosła kobieta, choć przez matkę ciągle traktowana jak dziecko, w tych wszystkich trudnych chwilach wspomina chłopaka, z którym spotkała się przed wojną i z którym wymieniała listy. Pierwsze dziewczęce zauroczenie, które być może przerodzi się w coś więcej, o ile życie na to pozwoli. Ela, młoda nastolatka, która dotąd żyła pod kloszem, musi nauczyć się samodzielności. Ona też powoli wychodzi zza matczynych pleców. Dwóch młodych mężczyzn, którzy pokazani są chwilę przed wywózką i już na sowieckiej ziemi. Jeden marzy o walce za ojczyznę ale i o dziewczynie. Drugi myśli o wygodzie i robi wszystko, żeby było mu lepiej. Każdy podąża swoją drogą.

W tym wszystkim pojawiają się fragmenty, w których występuje Franciszek Polakowski, oficer Wojska Polskiego, który we wrześniu poszedł na front i szybko trafił do niewoli. Choć szybko znika z kart książki, to od razu staje się bliskim bohaterem. Może dlatego że początek tej książki to sielanka w której pokazani są małżonkowie, całkiem młodzi przecież, zaledwie czterdziestoletni.

Autorka zdecydowała się na niełatwy temat, ale myślę, że doskonale udało jej się go unieść. Ogrom emocji, który emanuje z każdej kartki, wiele zwrotów akcji i mnogość bohaterów, którzy w różnych momentach przeplatają ze sobą swoje losy. Myślę, że drugi tom będzie doskonałą kontynuacją, która pozwoli mi rozwiać niepewność i poznać dalsze losy bohaterów.

Nagły świt to pierwszy tom trylogii, Sagi rodziny Polakowskich. Autorka zabiera czytelnika na Kresy, skąd bohaterowie wyruszają w trudną podróż na Wschód. Dzięki różnorodności bohaterów i ich losów, książka pokazuje różne spojrzenia na świat i dążenia do wolności. Ten niewielki objętościowo tom zawiera w sobie niezwykle dużo różnorodnych emocji, które trzymają czytelnika do ostatniej strony. To lektura dla każdego, kto nie boi się trudnych wojennych tematów, niosących ze sobą bolesne emocje.

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Książkowe Wyliczanki
Miłość jest niezmiernie ważna dla każdego z nas. Miłość daje siłę, nadzieję, daje moc. W czasach wojennych może być jedynym bodźcem do walki o każdy dzień, o życie. W najnowszej powieści Agnieszki Jeż, to właśnie miłość ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza w obliczu wojny, która nie szczędziła trosk bohaterom książki Nagły świt.

Nagły świt to pierwsza część Sagi rodziny Polakowskich. To historia ujmująca nasze serce, sprawiająca, że będzie drgało ono w napływie emocji. A nie brak ich na każdej stronie tej powieści. Agnieszka Jeż ilustruje nam losy Polaków na Kresach w czasie II wojny światowej.

Anna Polakowka – bohaterka powieści – wie, co to znaczy cierpieć z rąk sowietów. Dlatego też jest gotowa zrobić wszystko, aby chronić swoje dzieci. Zwłaszcza że jej mąż jako oficer w Wojsku Polskim aktywnie włączył się w działania wojenne. Najstarsza córka Anny przeżywa miłosne rozterki. To uświadamia nam, że miłość jest ważna – zawsze! Należy się każdemu z nas. Niezależnie czy żyjemy w czasach pokoju, czy wojna sieje spustoszenie. To właśnie miłość jest w stanie dać nam wiarę na lepsze dni i siłę, aby wytrwać.

Nagły świt to powieść poruszająca, ukazująca ludzkie dramaty i cierpienia. To historia pokazująca bestialstwo człowieka. Najnowsza książka Agnieszki Jeż uświadamia nam, że wojna jest największym koszmarem i porażką ludzkości. Każdy dzień naznaczony cierpieniem i walką o przetrwanie jest dniem, który nie powinien zapisywać się w historii naszej ludzkości. Niestety historia niczego nas nie uczy. Miejmy tylko nadzieję, że nie będzie za późno, abyśmy na czas odrobili zadanie domowe z historii, a przede wszystkim z człowieczeństwa.

Nie ukrywam, że historia rodziny Polakowskich mocno mną wstrząsnęła – jej dramatyzm oraz heroizm w walce o każdy dzień. Agnieszka Jeż stworzyła historię, która choć jest fikcją, to pokazuje dramat wojny, która splamiła krwią karty naszej historii. Ważne, aby karty przyszłości zapisane były chlubniejszymi literami.

A jeśli o pisanie chodzi, to z niecierpliwością wyczekuję kolejnej powieści Agnieszki Jeż, pragnąc poznać kolejne losy rodziny Polakowskich.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć