Odyseja kosmiczna 2001
4.16 / 5.00 (liczba ocen: 291868)

Odyseja kosmiczna 2001
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 18.95
wciąż za drogo?
-38% 20.85 złpremium: 12.51 zł Lub 12.51 zł
18.95 zł
29.56 zł
29.56 zł Lub 26.60 zł
34.87 zł Lub 31.38 zł
29.54 zł
31.21 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Przeczytaj, zanim obejrzysz film. Ebook „Odyseja kosmiczna 2001” to niesamowita opowieść o odwiecznym pragnieniu eksplorowania wszechświata, ale też o reakcji wszechświata na ludzkość i o niszczącej rywalizacji Ziemian z innymi inteligentnymi bytami. Scenariusz Arthura C. Clarke’a i Stanleya Kubricka do kultowego filmu o tym samym tytule otrzymał nominację do Oscara, sama ekranizacja zdobyła aż 16 prestiżowych nagród.

Na sawannach Afryki u zarania ludzkości pojawia się tajemniczy monolit. Mija czas…

W XX wieku na Księżycu zostaje odkryty podobny artefakt, który emituje sygnał w głąb kosmosu. Ludzie postanawiają nawiązać kontakt z innymi inteligentnymi istotami i organizują wyprawę. Ku pierścieniom Saturna wyrusza statek kosmiczny Discovery, którego załoga nie zna jednak prawdziwego celu misji. Ten jest znany jedynie pokładowemu superkomputerowi HAL 2000. Wkrótce dochodzi on do wniosku, że ludzie przeszkadzają mu w realizacji zadania…

O e-booku Odyseja kosmiczna 2001 blogerzy napisali: 

Odyseja kosmiczna 2001 pomimo upływu lat zupełnie się nie zestarzała i przy ponownej lekturze jeszcze zyskała w moich oczach. Jest to znakomita i ponadczasowa opowieść o eksploracji kosmosu i nie tylko. Polecam! - Świat fantasy - Łukasz Marciniak

Odyseja kosmiczna 2001 od Arthur C. Clarke możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
W czasach prehistorycznych człekokształtne małpy odkrywają tajemniczy monolit, wtedy nagle rozpoczyna się ich ewolucja. W dwudziestym wieku ten sam przedmiot znajdują ludzie. Ludzie, którzy zdołali już zainicjować podbój kosmosu na dużą skalę. Gdy następują badania monolitu, okazuje się, że wysyła on w kierunku pierścieni Saturna sygnał radiowy. I tak nadchodzi pora na niezwykłą podróż, z dość sekretnym celem…

Autor poruszył w swej książce mnóstwo tematów, które nie tracą na aktualności: niedobory żywności, przeludnienie, nadużywanie władzy, rozwój człowieka. Czy znajdujemy proste odpowiedzi, jak rozwiązać problemy? Nie, do właściwych wniosków dochodzimy sami, posiłkując się najwyżej wskazówkami. Wszechświat został opisany w sposób przepiękny, ale oszczędny w słowach, żadnego przerostu formy nad treścią, a z każdej strony bije umiłowanie do nauki. Idealne połączenie jej z mistyką, fantastyką, różnymi hipotezami. To zaskakujące, niesamowicie słusznie autor przewidział naszą przyszłość, zwłaszcza w kwestii technologii (jak wspaniały Stanisław Lem), chociaż kilka aspektów chyba też jego by dzisiaj zdziwiło. I tak dosyć wolnym tempem, acz budzącym wyłącznie zainteresowanie, dobiegamy do zakończenia, dosłownie wbijającego w fotel. Po Odyseję kosmiczną warto sięgnąć nawet dla finału, jednego z najlepszych, na które w życiu trafiłam. I zerkając na inne recenzje widzę, że nie jestem osamotniona w tej opinii.

Ocena: 4+/6 czytaj więcej
©Majuskuła
Odyseja kosmiczna 2001 rozpoczyna się w czasach prehistorycznych, gdzie pewien tajemniczy monolit wpływa na rozwój człekokształtnych małp, a następnie akcja przenosi się do 1999 roku, w którym ludzkość odkrywa tajemniczy przedmiot w jednym z księżycowych kraterów. Dwa lata później wyrusza ekspedycja ku pierścieniom Saturna, której celem jest nawiązanie kontaktu z inteligentnymi istotami, twórcami monolitu. Odkrycie, którego dokona ekspedycja zmieni całe postrzeganie ludzi na wiele kwestii... Fabuła książki nie jest szczególnie skomplikowana i dość łatwo domyślić się, jak zakończy się ta historia i co ludzkość odkryje w pierścieniach Saturna. Nie to jest jednak najważniejsze. Siłą tej powieści jest narrator i to w jaki sposób opisuje kosmos i obserwowane zjawiska przez bohaterów, jak również jego rozważania i ciekawe obserwacje dotyczących wszechświata i ludzkości.

Książka Clarke'a ujrzała światło dzienne w 1968 roku, czyli ponad 50 lat temu i pomimo upływu czasu nie ma się wrażenia, że powieść się zestarzała a poruszane tutaj problemy wciąż będą aktualne za kilkadziesiąt lat. Autor stawia wiele różnych pytań dotyczących eksploracji kosmosu, naszego miejsca we Wszechświecie, czy istnienia obcych cywilizacji, co skłania do refleksji i zastanowienia się, co nas czeka w przyszłości. Cała książka została dokładnie przemyślana, jest przy tym oszczędna w słowach, choć nie uboga w opisy. Co ważne, Arthur C. Clarke, bazując na aktualnych informacjach, starał się wymyślić jak mogą w przyszłości wyglądać podróże kosmiczne i eksploracja kosmosu, dzięki czemu treść książki pozostanie jeszcze długo aktualna.

Książka Arthura C. Clarke'a Odyseja kosmiczna 2001 pomimo upływu lat zupełnie się nie zestarzała i przy ponownej lekturze jeszcze zyskała w moich oczach. Jest to znakomita i ponadczasowa opowieść o eksploracji kosmosu i nie tylko. Polecam!

Ocena: 5+/6 czytaj więcej
©Świat fantasy
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć