ebook M*A*S*H. Ponadczasowa satyra wojenna, na podstawie której powstał kultowy serial
3.95 / 5.00 (liczba ocen: 7715)

M*A*S*H. Ponadczasowa satyra wojenna, na podstawie której powstał kultowy serial
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Wydawca:  Wydawnictwo Znak
Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 38.00
wciąż za drogo?
41.99 zł
41.99 zł
41.99 zł Lub 37.79 zł
38.00 zł
41.99 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Manifest antywojenny, na podstawie którego powstał kultowy serial

Pełna humoru opowieść o lekarzach i pielęgniarkach, którzy w trakcie wojny koreańskiej pracowali w polowych wojskowych szpitalach chirurgicznych (Mobile Army Surgical Hospitals, czyli MASH) i pomimo swojego zaangażowania znaleźli się na skraju przepaści.

Zbyt młodzi, wrażliwi i niedoświadczeni, by mierzyć się z okrucieństwem wojny. Niektórzy tracą panowanie nad sobą, ale większość po prostu sprawia kłopoty swoim dowódcom. Aby odreagować życie w napięciu, zaglądają do kieliszka i romansują. Każdy z nich szuka własnej recepty na poradzenie sobie z traumą spowodowaną przez wojnę i stara się humorem przykryć tragiczne okoliczności, w których przyszło im funkcjonować.

Sokole Oko, Trapper, Duke, Henry Blake, Radar, Paskudny John, Bezbolesny Polak, Gorące Wargi to prawdziwi bohaterowie, choć w oczach niektórych wyglądają na zwykłych szaleńców. Piją martini, grają w pokera, ponownie sprowadzają Jezusa na ziemię, łowią syreny i organizują najbardziej widowiskowy mecz futbolu amerykańskiego w okolicy trzydziestego piątego równoleżnika.

Przede wszystkim jednak ciężko pracują, często pod gigantyczną presją i w obliczu wojennych przeciwności losu.

Oto opowieść o bohaterach, którzy uczynili M*A*S*H legendą.

O e-booku M*A*S*H. Ponadczasowa satyra wojenna, na podstawie której powstał kultowy serial blogerzy napisali: 

To książka pokazująca zderzenie zwykłego człowieka z trudami wojny i śmierci. Każdy rozdział odsłania przed czytelnikiem fragment beznadziei i trudów, które miały miejsce w szpitalach polowych. Wszystko opowiedziane lekkim językiem i z pewną dozą czarnego humoru pozwala uświadomić sobie realia tamtych czasów i tamtego miejsca. Myślę, że warto po nią sięgnąć i odkryć własne wrażenia z lektury. -  Książkowe Wyliczanki - Magda Barwińska

M*A*S*H. Ponadczasowa satyra wojenna, na podstawie której powstał kultowy serial od Richard Hooker możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Kiedy tylko usłyszałam o polskim przekładzie tej książki od razu przed oczami stanął mi serial oglądany w polskiej telewizji za dzieciaka. I choć nie pamiętam szczegółów, to ogólny zarys fabuły i charakterystyczne postacie wróciły z odmętów pamięci. Postanowiłam sięgnąć po książkę, pierwowzór, żeby przypomnieć sobie tę historię i porównać z tym, co udało mi się zapamiętać.

Do jednostki MASH-a 4077 trafia dwóch nowych lekarzy - "Sokole Oko" Pierce i Duce Forrest. Świetni specjaliści od razu znajdują swoje miejsce i na własnych zasadach postanawiają przetrwać czas przydzielony im w Korei przez amerykańską armię. Wraz z innymi członkami jednostki robią wszystko, żeby nie tylko stresujące, trudne momenty przy stole operacyjnym, które potrafiły trwać przez kilka dni, ale także śmiertelność pacjentów; dało się przetrwać i wrócić do rodziny i zwykłego życia.

Richard Hooker napisał tę powieść ponad 50 lat temu, jej pierwsze wydanie miało miejsce w 1968 roku. Sam brał udział w wojnie koreańskiej jako chirurg i swoje doświadczenia zawarł w popełnionej książce. Chyba właśnie dlatego jest ona tak bardzo prawdziwa i przejmująca. Z kart powieści wypływa bardzo osobiste przesłanie młodych amerykanów, lekarzy, którzy zostali wysłani do Korei w czasie wojny w latach 1950-1953 i tak musieli poradzić sobie w warunkach ekstremalnych - gdzie zarówno stres jak i brak wyspecjalizowanych środków, a także wielogodzinna praca, aby nie pozwolić umrzeć żołnierzom, wywoływała bardzo silne psychiczne obciążenie.

Książka opowiada o grupie lekarzy i pielęgniarek z jednego punktu sanitarnego usytuowanego na tyłach walczącej armii. Charakterystyczne postacie - Sokole Oko, Traper, Duke, czyli mieszkańcy namiotu zwanego "Bagnem" wyróżniali się zarówno na polu chirurgii jak i szalonych pomysłów w czasie wolnym. Ich przedsięcia czasami wywoływały zarówno szalone łzy jak i niedowierzanie podczas lektury, ale to właśnie był sposób na odreagowanie stresu jak i zachowanie równowagi psychicznej.

Próby porównywania tego tytułu do serialu trochę mijają się z celem. Choć ogólne przesłanie zawarte w obu środkach przekazu jest takie samo, to serial pokazuje bardziej komediową stronę wydarzeń. Tutaj szalone pomysły bohaterów mają raczej słodko-gorzki posmak. Nawet w tych najbardziej nietypowych sytuacjach cały czas czuć trudny czas i niemoc bohaterów.

Książka jest przedstawiona z punktu widzenia lekarzy na tyłach pól walki, podczas lektury raczej nie doświadczy się innych bohaterów niż Amerykanie. Pojedyncze postacie, jak młody Koreańczyk, pojawiają się tylko na chwilę i tylko w kontekście pomysłów głównych bohaterów.

M*A*S*H to lektura pokazująca zderzenie zwykłego człowieka z trudami wojny i śmierci. Ciągły stres i niepewność jutrzejszego dnia, wyjazd do nieznanego kraju, którego sprawy zwykłych amerykańskich obywateli niezbyt interesowały. Każdy rozdział odsłania przed czytelnikiem fragment beznadziei i trudów, które miały miejsce w szpitalach polowych. Wszystko opowiedziane lekkim językiem i z pewną dozą czarnego humoru pozwala uświadomić sobie realia tamtych czasów i tamtego miejsca. Myślę, że warto po nią sięgnąć i odkryć własne wrażenia z lektury.

- No cóż - powiedział w końcu Sokole Oko - kiedy funkcjonujesz w takich okolicznościach długo, parę osób w końcu pokochasz albo parę osób znienawidzisz. Nam się poszczęściło. Tak mi się zdaje. Wiem natomiast, że takie coś zdarza się raz w życiu. Poza rodzinami z nikim już nie stworzymy takich więzi, jak stworzyliśmy w tym cholernym namiocie przez ostatni rok, i jeszcze z Paskudnym, Rudym i kilkoma innymi. Cieszę się, że tak się stało, ale jeszcze bardziej się cieszę, że się skończyło.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Książkowe Wyliczanki
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć