ebook Tyłem do kierunku jazdy
3.85 / 5.00 (liczba ocen: 3)

Tyłem do kierunku jazdy
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 23.99
wciąż za drogo?
23.99 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Powieść Sylwii Chutnik, laureatki Paszportu Polityki.

Staśka zawsze była krewka. Spryciula, cwaniara, fryga. W PRL-u była jak kolorowy ptak. Biegła ulicami Warszawy w ufarbowanych pepegach. Zawsze dwa kroki do przodu. Tu biznes, tam flirt, na boku wódeczka.

Magda właśnie to kocha w swojej babci najbardziej. Sama też nie mieści się w szablonie i walczy o siebie – również przy wsparciu queerowej grupy znajomych. Ale czasem nawet przyjaciele nie są w stanie pomóc i wtedy Magda próbuje po prostu utrzymać się na powierzchni. Mimo zrzędzenia matki i kolejnej nieudanej randki. Ma w końcu mieszkanie do spłacenia, no i ciągle wierzy, że może być szczęśliwa.

Przewrotna, zabawna i dająca nadzieję opowieść o przebojowej Staśce, która pokochała pięknego Rumuna, i o Magdzie, dziewczynie po przejściach. O babci i wnuczce, które łączy to, co najważniejsze – potrzeba wolności i życia pełną piersią. Zawsze tyłem do kierunku jazdy.

O e-booku Tyłem do kierunku jazdy blogerzy napisali: 

Tyłem do kierunku jazdy należy do książek czytanych jednym tchem. Powieść ukazała się w serii Proza PL i muszę powiedzieć, że trudno wyobrazić sobie lepszą ambasadorkę tego cyklu. - donos kulturalny - Krzysztof Komorek

Tyłem do kierunku jazdy od Sylwia Chutnik możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Dość szybko po ukazaniu się najnowszej książki Sylwii Chutnik pojawiły się jej poświęcone tej publikacji artykuły. Chyba bez wyjątku pozytywne. Zgadzam się z większością tych pochwał i nie chcę ich tutaj powielać. „Tyłem do kierunku jazdy” jest jednak na tyle ważną publikacją, że jej pojawienie się należy koniecznie odnotować.

Co dla mnie było najważniejsze w tej powieści ? Przede wszystkim szczerość. Umiejętność pisania o sprawach ważnych, „żywym”, codziennym językiem. W książce nie brakuje fragmentów zabawnych, niekiedy wręcz komediowych. Ale jednocześnie Sylwia Chutnik nie unika również jasnych – nazwijmy to – publicystycznych deklaracji. I właśnie dzięki kapitalnemu wyczuciu języka nie brzmią one sztucznie. Co więcej, skłaniają do zastanowienia, poruszają, potrafią wzruszyć. To właśnie naturalny język sprzyja temu by od żartów i śmiechu przejść – czasem w jednej chwili – do spraw całkiem poważnych. Zupełnie jak w prawdziwym życiu.

Podoba mi się też fakt, że Sylwia Chutnik nie mitologizuje swoich bohaterek. Nie ukrywa ich słabości i ułomności charakterów. Podziwiam zmysł obserwacyjny autorki. Te wszystkie podpatrzone i podsłuchane zachowania oraz odzywki, znakomicie wplecione w narrację są ogromnym atutem powieści. Autorka wraca też do swoich varsavianistycznych zainteresowań, związanych między innymi z pracą akademicką. To co poznaliśmy w wydanej w roku 2021 książce Miasto zgruzowstałe, odbija się echem i w najnowszym dziele Sylwii Chutnik – przede wszystkim we fragmentach poświęconych babci głównej bohaterki. [o „Mieście zgruzowstałym” posłuchać można w jednym z odcinków Literackiego Biura Podróży

Najważniejsze jednak, że Tyłem do kierunku jazdy należy do książek czytanych jednym tchem. Powieść ukazała się w serii Proza PL i muszę powiedzieć, że trudno wyobrazić sobie lepszą ambasadorkę tego cyklu. Takiej właśnie prozy potrzebujemy.

Ocena: 5+/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć