ebook Krawcowe z Auschwitz
4.14 / 5.00 (liczba ocen: 4057)

Krawcowe z Auschwitz
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 27.72
wciąż za drogo?
33.48 złpremium: 21.60 zł Lub 21.60 zł
-17% 25.20 zł
27.72 zł Lub 24.95 zł
36.00 zł
36.00 zł Lub 32.40 zł
28.00 zł
29.88 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Jeden z zupełnie nieznanych wątków II wojny światowej. Historię krawcowych z Auschwitz i ich niezwykłe losy opowiada dopiero teraz Lucy Adlington, opierając się na niepublikowanych wcześniej materiałach i świadectwach.

W czasie szaleństwa hitlerowskiej zagłady, 23 młode więźniarki Auschwitz-Birkenau uniknęły komór gazowych, projektując i szyjąc modne ubrania dla nazistów. Szwalni założonej przez żonę komendanta obozu, Hedwig Höss, patronowały nie tylko żony oficerów SS, a działalność krawcowych nie ograniczała się jedynie do przerabiania odzieży znalezionej w walizkach ofiar.

Zamówienia na wyszukane stroje płynęły nawet z samego Berlina. Tę pracę wykonywały młode wykwalifikowane więźniarki, w większości Żydówki, które szyły, żeby – dosłownie – żyć.

O e-booku Krawcowe z Auschwitz blgerzy napisali: 

Bez wątpienia autorka, w przygotowaniu tej książki wykonała kawał solidnej pracy. Liczne ilustracje oraz przypisy świadczą o tym, że książka ta jest wiarygodnym dokumentem, a brytyjska historyczka zadbała o każdy szczegół przedstawionej historii. - Tomasz Kosik - Czyt-NIK

Krawcowe z Auschwitz od Lucy Adlington możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Brytyjska historyczka i pisarka Lucy Adlington opisała historie młodych więźniarek Auschwitz-Birkenau. Kobiety, aby uniknąć śmierci, pracowały w „elitarnym salonie krawieckim”, czyli obozowej pracowni założonej przez żonę komendanta obozu Hedwig Hoss. Szyjąc modne ubrania dla nazistów, mogły uniknąć śmierci.

Praca ta nie była ukierunkowana tylko na potrzeby oficerów SS. Kobiety realizowały zamówienia dla żon oficerów, a szykowne stroje przygotowywane były również dla elit z Berlina. Pracownicami szwalni były młode, wykwalifikowane Żydówki. Ich praca była jedyną szansą na ocalenie.

Nie ukrywam, że historia opisana przez Lucy Adlington mocno mną wstrząsnęła. Świadomość, że człowiek czerpał korzyści z nieszczęścia drugiego człowieka, jest przejmująca. Nie ukrywam, że historia ta wywołała we mnie silne emocje. Jest to dla mnie niezrozumiałe! Nieakceptowalne! Myśl, że w czasach, w których więźniowie Auschwitz każdego dnia bali się o swoje życie, ich oprawcy „martwili” się jak szykownie się ubrać. I aby swym ubiorem zrobić efekt WOW, wykorzystywali drugiego człowieka. To niewiarygodne, wręcz rozrywające moje emocje na drobne kawałki. Czytałem wiele książek ukazujących historię obozowe. Ta opisana przez brytyjską pisarkę mocno mną wstrząsnęła.

Bez wątpienia autorka, w przygotowaniu tej książki wykonała kawał solidnej pracy. Liczne ilustracje oraz przypisy świadczą o tym, że książka ta jest wiarygodnym dokumentem, a brytyjska historyczka zadbała o każdy szczegół przedstawionej historii.

Lucy Adlington spotkała się z Panią Brachą Kohut, jedną z krawcowych z Auschwitz. Kobieta opowiedziała historię swoją oraz wielu innych kobiet, które wraz z nią pracowały w „elitarnym salonie krawieckim”. Nie ukrywam, że nie miałem świadomości o istnieniu takiego miejsca w Auschwitz. Dlatego też podziękowania należą się autorce książki.

Brytyjska pisarka ukazała historię, którą warto poznać. Historię, która wstrząsnęła mną do głębi. Ukazała podłość człowieka. Człowieka jako istoty, który sięgnął dna. A Wy koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Zdecydowanie polecam – lektura obowiązkowa!

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć