ebook Dziewczyna z zapałkami
3.58 / 5.00 (liczba ocen: 1448)

Dziewczyna z zapałkami
ebook: pdf, epub (ipad)

Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 15.03
Audiobook - najniższa cena: 23.11
wciąż za drogo?
20.63 złpremium: 13.31 zł Lub 13.31 zł
15.03 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Niezwykły debiut prozatorski Anny Janko, znanej poetki, nominowanej do Nagrody Nike w 2001 r. “Dziewczyna z zapałkami” opowiada historię toksycznego związku, na zewnątrz wyglądającego na “normalną współczesną rodzinę”, opowieść kobiety “uwięzionej” w domu w trudnych latach 80. i na początku 90. Bohaterka, która zauważyła, że “życie, jak pogoda, nie dopisało”, nie chce poddać się w walce o własną tożsamość. Kibicujemy jej, śledząc zmagania z mężem, rodziną, z losem. “Na świecie ma się do wyboru tylko samotność albo pospolitość. Tako rzecze Schopenhauer. Zostałam obdarowana jednym i drugim. Na własne życzenie. A miałam pisać wiersze!” - wyjawia bohaterka.

Dziewczyna z zapałkami od Anna Janko możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Nic nie jest naprawdę piękne, jeśli się człowiek nauczy, że pięknie jest tylko we dwoje...
Książki to nie są czyjeś rzeczy, to są świadectwa rozumu. Książki, które czytasz, pozwalają zajrzeć ci do głowy i zobaczyć myśli, uczucia, intencje, potrzeby emocjonalne. Jeśli czytasz namiętnie to znaczy, że tym właśnie jesteś. Jesteś autorem swoich lektur i one zawsze cię zdradzą!!!
Śmierć. A może przechodzimy przez nią, jak księżyc przez chmury? Chwila ciemności i grozy – po czym światło powraca i czujemy ulgę, wszystko jest jak przedtem, tak samo jak było
Świat, w którym żyje każdy człowiek, zależy przede wszystkim od sposobu, w jaki go pojmuje. To samo zdarzenie, które lotny umysł ujmuje interesująco i odbiera jak przygodę, dla umysłu płaskiego i banalnego będzie bezbarwną sceną z życia codziennego. Pierwszym i najważniejszym warunkiem szczęścia w naszym życiu jest to, czym jesteśmy, nasza osobowość.
Nic nie jest naprawdę piękne, jeśli się człowiek nauczy, że pięknie jest tylko we dwoje...
Pospolitość. To jest w istocie pustynia serca. To jest w istocie prawdziwa samotność. Bez cienia wzniosłości. Najgorsza z możliwych, bo tracisz nawet siebie samą.
Miłość ma naturę falową. Przychodzi i odchodzi. Wybucha i gaśnie. Wprawia w euforię albo w gniew. Zamienia świat w niebo albo w piekło. Ten rytm odmierza nasze życie; nie umiemy i nie chcemy się z tego wyrwać. Może dlatego, że podskórnie wiemy, że istnienie w ogóle ma naturę dwoistą, zerojedynkową, od błysku, do ciemności. I z powrotem. Prawdopodobnie wszelki stan stały to byłby wyrok śmierci dla świata.
Niech więc i miłość raz jest, raz nie jest. Byleby zawsze wracała
Jakże trzeba poganiać życie, żeby łaskawie żyło! Zabieramy to życie na spacer, aby się przewietrzyło. Karmimy je, żeby nie osłabło. Kładziemy do łóżka, by się wyspało, albo kochamy się z kochankiem, aby to życie dotknęło w sobie czegoś, owej tajemniczej energii, która je uskrzydli i rozpali! Na chwilę.
A na co dzień ciągniemy je za sobą, jak dziecko worek z kapciami..."
Książki to nie są czyjeś rzeczy, to są świadectwa rozumu. Książki, które czytasz, pozwalają zajrzeć ci do głowy i zobaczyć myśli, uczucia, intencje, potrzeby emocjonalne. Jeśli czytasz namiętnie to znaczy, że tym właśnie jesteś. Jesteś autorem swoich lektur i one zawsze cię zdradzą!!!
Komentarze dotyczące książki:
  • Awatar

    Hanna, bohaterka książki Anny Janko "Dziewczyna z zapałkami", to przede wszystkim bardzo zagubiona kobieta. Czytając kolejne karty powieści odnosiłam wrażenie, iż wszelkie smutki, niepowodzenia, bolączki matek i żon, zostały tu skumulowane w jednej postaci.

    "Dziewczyna z zapałkami" - typowo kobieca literatura, napisana pięknym językiem i choć raczej nie trafi na listę bestsellerów, warto po nią sięgnąć. Pokazuje, iż czasem warto pójść za głosem serca, a nie rozsądku, pomyśleć bardziej o sobie niż o innych, zrobić drastyczny krok ku… szczęściu. Coś zrobić, zamiast tkwić do końca w wyniszczającym marazmie.

Warto zerknąć