ebook Szkoła luster
4.13 / 5.00 (liczba ocen: 9)

Szkoła luster
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Wydawca:  Wydawnictwo Znak
Kategoria:  /
E-book - najniższa cena: 28.34
wciąż za drogo?
28.34 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Wersal, rok 1755. Królewskie rezydencje widziane oczami trzynastoletniej Véronique oszałamiają blichtrem. Jej życie zmieni się na zawsze, kiedy po raz pierwszy przejdzie przez słynną Salę Luster. Jak wiele innych nieświadomych i niewinnych dziewcząt przed nią, Véronique szybko orientuje się, że znalazła się w pałacu nie po to, żeby być służącą polskiego hrabiego, kuzyna królowej. Ma zaspokajać fantazje wyjątkowo wpływowego mężczyzny. Ale nikt nie mówi jej, że stała się zabawką w rękach Ludwika XV. W świecie dworskich intryg prawda jest najpilniej strzeżoną tajemnicą. Kiedy Véronique przypadkiem ją poznaje, nie ma już dla niej odwrotu. Zadba o to sama madame de Pompadour.

"Szkoła luster" to wielogłosowa, misternie utkana powieść, w której splatają się losy Véronique i jej nieślubnej córki Marie-Louise. Kobiety robią wszystko, żeby odnaleźć swoje miejsce mimo sztywnej hierarchii społecznej i burzliwej epoki schyłku monarchii, w jakiej przyszło im żyć.

Ewa Stachniak, autorka bestsellerowej "Katarzyny Wielkiej", oddaje realia osiemnastowiecznej, szybko zmieniającej się Francji z niezwykłą dbałością o detale, czerpiąc inspirację m.in. z pamiętników madame du Hausset, pokojówki madame de Pompadour.

Rekomendacje e-booka Szkoła luster:

„Znakomita powieść, która zachwyci zarówno miłośników Francji, jak i pasjonatów historii kobiet”. - „Booklist”

„Stachniak bardzo umiejętnie wprowadza czytelników w niezwykle burzliwą epokę w historii Francji”. - „Publishers Weekly”

„Barwny styl Stachniak i nagłe zwroty akcji sprawiają, że opowieść jest bardzo dynamiczna, a losy bohaterów śledzimy z zapartym tchem. Powieść obfituje w detale zaskakujące nawet dla tych, którzy dobrze znają historię Francji i zwiedzali Wersal. Fascynująca powieść, szczególnie godna polecenia”. - Historical Novel Society

„Ewa Stachniak w przepiękny sposób ożywia dawny Wersal z całym jego bogactwem, splatając ze sobą historie kobiet, które mają odwagę odmienić swój los w czasie rewolucji francuskiej. Ta książka mnie urzekła”. - Shilpi Somaya Gowda, autorka "Sekretnej córki"

O e-booku Szkoła luster blogerzy napisali: 

To, co ujęło mnie w tej powieści, to nie tylko historia, która zapiera dech w piersiach. Przede wszystkim wyjątkowy styl Ewy Stachniak, która z lekkością pióra porusza ważny temat. To historia silnych kobiet, które znalazły się w samym centrum dworskiej hierarchii. Ich wola walki zachwyca, dodaje nam sił i jest ważnym głosem, w który warto się wsłuchać. - Tomasz Kosik - Czyt-NIK

W powieści Ewy Stachnik czuć przestrzeń, zapowiedź zagadki, tajemnicy, skrywanych sekretów i kuluarowych zagrywek. Pachnie przepychem oraz poraża nierównością społeczną. Ta historia jest jak otwarte drzwi do literackiej przygody, labiryntu, w którym może czekać wiele pułapek, jak i zachwycających momentów.  -  Na czytniku - Katarzyna Denisiuk

Szkoła luster od Ewa Stachniak możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Wersal, 1755 rok. Dla trzynastoletniej Véronique te paryskie, królewskie komnaty nadal wydają się się mirażem, jakimś nieprawdopodobnym snem. Prestiż i przepych, życie w luksusie, tak odmienne od tego, które wiodła do tej pory u boku ubogiej matki. Teraz Véronique ma zostać służącą "polskiego hrabiego". Szybko odkrywa jednak prawdę o charakterze tej pracy... "Pracy", którą dzieli z wieloma innymi młodymi, nieświadomymi dziewczętami - rezydentkami Parku Jeleni. Ich niewinność zostaje zhańbiona, ufność podeptana. Niebawem na świat przychodzi Marie-Louise - nieślubne dziecko Véronique... i Ludwika XV.

Ta powieść jest piękna i czarująca, pomimo ilość brudu i obłudy, jaka kipi w tej historii. Ewa Stachniak, dzięki imponującej wiedzy historycznej nasyciła powieść potężną dozą autentyczności, bolesnej autentyczności...
Za sprawą ogromnego literackiego talentu Pani Stachniak przenosimy się do XVIII wieku, do czasów panowania Ludwika XV oraz cichych rządów i intryg madame de Pompadour. Poznajemy obłudę, manipulacje i zło niepodzielnie wiodące prym na wersalskim parkiecie. Raz jeszcze pochylamy się nad niesprawiedliwością, jaka dotyka niewinne kobiety, które tak naprawdę nie mają wyboru, nadziei i wsparcia. Najdotkliwiej boli fakt manipulacji i obojętności ze strony innych kobiet, którym poczucie władzy i dominacji odbiera trzeźwość umysłu.

Szkoła luster to opowieść o sile i determinacji kobiet w czasach, kiedy kobietę traktowano przedmiotowo.

Doskonała powieść. Napisana przepiękną polszczyzną, z niebywałą delikatnością, a jednocześnie w sposób dobitny odzierająca ówczesne realia z uroku i majestatyczności.

Literacki cymes. Bardzo polecam!

Ocena: 5+/6 czytaj więcej
©Tylko skończę rozdział
Sięgając po tę lekturę przeniosłam się w czasy i miejsce, do którego rzadko trafiam, a mianowicie na dwóch Ludwika XV. Moje pierwsze zetknięcie z piórem Ewy Stachniak okazało się fascynującą opowieścią o trudnych dla nas praktykach, które były dla ówczesnego władcy sposobem na nudę. Pora na wyprawę do pełnego przepychu Wersalu.

Rok 1755. Do domu Veronique i jej rodziny przychodzi tajemniczy mężczyzna. Okazuje się, że dziewczyna zwróciła jego uwagę swoją urodą, a matka widzi świetny interes w oddaniu córki, z jednej strony zdobywając za nią duże pieniądze, a z drugiej pozbywając się jednej z gąb do wykarmienia. Trzynastoletnia dziewczyna trafia do Parku Jeleni, rezydencji na terenie Wersalu, gdzie wśród innych młodych dziewcząt będzie szkolona, aby spodobać się pewnemu polskiemu szlachcicowi. Żadna z dziewcząt nie wie, że tak naprawdę będzie spędzała czas z Ludwikiem XV i spełniała wszystkie jego zachcianki. Ten krótki czas spędzony z królem wpłynie na całe życie młodej dziewczyny, a jego konsekwencje okażą się niezwykle dalekosiężne.

Autorka przedstawia czasy Ludwika XV przez życie dwóch głównych bohaterek - Veronique i jej córki. Dwie młode kobiety, którym przyszło żyć w czasach, w których kobiety nie mają wiele do powiedzenia. Obie pochodzące z nizin społecznych, obu życie determinują decyzje innych ludzi. Veronique z ubogiego domu trafia na salony, przepych nowego życia, suknie, przysmaki, cały splendor związany z nowym życiem jest dla młodej dziewczyny czymś niezwykłym. Jest w stanie zgodzić się na wszystko, żeby żyć w tym idealnym miejscu, był ulubienicą tajemniczego mężczyzny. Większość młodych dziewcząt jednak nie jest w stanie przekroczyć pewnej granicy i jest odsyłanych do domu w niesławie. Te praktyki są dla czytelnika trudne, bo choć autorka nie pisze wprost o pewnych praktykach, to bardzo łatwo domyślić się o co chodzi. Jest to tak sprzeczne ze wszystkim, co współcześnie jest zakazane, że w głowie budzi się ogromny sprzeciw.

Druga część książki to życie Marie-Louise, od najwcześniejszych lat, kiedy żyła na wsi, do momentu bardzo brutalnych czasów rewolucji francuskiej. Życie tej bohaterki jest trudne i wielowymiarowe. Różnorodność jej losów, ciągłe oczekiwanie na matkę, a także późniejsze losy jako akuszerki, o tym wszystkim czyta się z wielkim zainteresowaniem.

Zaskakujące jest to, jak wiele tematów społecznych udało się autorce poruszyć w tej historii. Nierówność społeczna, życie ubogich mieszkańców Paryża, losy kobiet, ciąża i trudny z nią związane, porzucanie swoich dzieci, kupczenie życiem ludzkim, często najbliższych osób, własnych dzieci, kontrowersyjne praktyki arystokracji i króla, czasy rewolucji francuskiej i coraz bardziej pogłębiająca się wzajemna nienawiść ludzi. To wszystko na około 500 stronach powieści, tak dobrze wyważone, że nie czuje się przesytu żadnego z tematów.

W drugiej części powieści wraz z Marie-Louise czekałam na jej matkę, mając nadzieję poznać dalsze losy Veronique i mając nadzieję, że obie kobiety będą w stanie prowadzić wspólne życie. Autorka w pewnym stopniu spełniła moje oczekiwania, choć w inny sposób, niż się tego spodziewałam. To też pokazuje losy kobiet w ówczesnych czasach i niewielkie możliwości decydowania o własnym losie.

Szkoła luster to wielowymiarowa powieść, która pokazuje barwne życie Wersalu i trudne losy ubogich obywateli. Autorka porusza bardzo wiele tematów społecznych tamtych lat. Mimo sporej objętości, ciężko się oderwać od tej lektury, co powoduje nie tylko ciekawa i różnorodna historia, ale również wciągający język. Zdecydowanie jest to pozycja dla osób lubiących powieści historyczne, a zwłaszcza czasy końca monarchii we Francji.

Ocena: 5+/6 czytaj więcej
©Książkowe Wyliczanki
Ewa Stachniak po raz kolejny przenosi czytelników w fascynujący, dworski świat. Tym razem jest to osiemnastowieczny Wersal widziany oczami trzynastoletniej Veronique, która przybywa do pałacu. Szybko okazuje się, że nie została sprowadzona żeby być służącą polskiego hrabiego, kuzyna królowej a jej zadaniem będzie zaspokajanie fantazje wpływowego mężczyzny. Dziewczyna odkrywa, że tym mężczyzną jest Ludwik XV.

Szkoła luster to rozpisana na głosy historia opowiadająca losy Veronique a później jej nieślubnej córki Marie-Louise. Losy burzliwe, przejmujące, szokujące. Ta historia jest wręcz hipnotyzująca. Nie mogłam się od niej oderwać, chciałam wiedzieć, musiałam wręcz poznać dalsze losy bohaterek. A te losy przeplatają dworskie intrygi, obraz osiemnastowiecznego wersalskiego życia, francuskiego społeczeństwa. Z przyjemnością poznawałam ten świat. Ewa Stachniak odmalowała go z wielkim rozmachem.

Bardzo podobało mi się również oddanie narracji bohaterkom. Dzięki temu nie tylko możemy je lepiej poznać, obserwować ich oczami dworski świat ale także co najważniejsze poczuć ich uniesienia i rozpacz. Ja chłonęłam te uczucia jak gąbka. Niemal się w nich zatracałam.

Dla kogo jest ta książka? Przede wszystkim dla miłośników powieści historycznych, dworskich intryg, obrazów społeczeństwa. Jeśli uwielbiacie czytać o losach kobiet, poznawać nietuzinkowe postacie również będziecie tą pozycją zachwyceni.

Dla mnie lektura tej książki to była fascynująca przygoda, od której nie mogłam się oderwać. Polecam Wam całą sobą!

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Kocham Cię, moje życie
Przepadam za powieściami, których źródłem inspiracji jest historia, zwłaszcza ta, której nie doświadczyłam. W połączeniu z wielowątkowością, wielopokoleniowością i skomplikowanymi ludzkimi dziejami tworzy obraz mieniący się feerią barw.

Kilka słów o fabule

Szkoła luster przenosi czytelnika do XVIII wieku za mury Wersalu, gdzie młode dziewczęta są przygotowywane do bycia towarzyszkami i (przede wszystkim) kochankami ówczesnego władcy. Za zamkniętymi drzwiami, w głębokiej konspiracji garstka służących i zaufanych osób wie, co się dzieje. A tak naprawdę tylko krzywdzone i traktowane podmiotowo dziewczęta żyją w nieświadomości, mając w głowach wyobrażenia o wielkiej wzajemnej miłości. Rzeczywistość okazuje się okrutna i bezpardonowa. Nie ma w niej miejsca na romantyczne uczucie i marzenia o światowym życiu. Każdy ma znać swoje miejsce w szeregu i jakiekolwiek odstępstwo od konwenansów nie znajduje aprobaty.

Kilka słów o wrażeniach

Ewa Stachnik prowadzi czytelnika po świecie dworskich intryg, wychodząc do społeczeństwa, któremu blichtr jest zupełnie obcy. Towarzyszymy kobietom w ich zmaganiach ze sztywną hierarchią oraz podczas prób odnalezienia szczęśliwego miejsca do życia.

Szkoła luster to powieść, którą doskonale się czyta. Wydanie, chociaż piękne, nie jest poręczne, co nie zmienia faktu, że ta książka walczy o miejsce w wakacyjnej walizce.

W powieści Ewy Stachnik czuć przestrzeń, zapowiedź zagadki, tajemnicy, skrywanych sekretów i kuluarowych zagrywek. Pachnie przepychem oraz poraża nierównością społeczną.

Ta powieść jest jak otwarte drzwi do literackiej przygody, labiryntu, w którym może czekać wiele pułapek, jak i zachwycających momentów. Połączenie fikcji literackiej z wydarzeniami historycznymi daje rewelacyjny efekt. Czytelnik odrywa się od codzienności i przenosi do Francji obłudy, zakłamania, manipulacji, które tańczą wspólny taniec w komnatach Wersalu.

W mojej ocenie to powieść idealna na lato. Polecam!

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Na czytniku
Szkoła luster to najnowsza powieść Ewy Stachniak, cenionej pisarki powieści historycznych. Bestsellerowa autorka zaprasza nas do poznania historii trzynastoletniej Veronique. Jej historia zadaje w naszych głowach pytania, a przede wszystkim daje do myślenia. Dworskie intrygi i tajemnica sprawiają, że lektura tej powieści, zapewni nam wiele emocji. Autorka w niezwykle barwny sposób ilustruje zależności panujące w królewskiej rezydencji.

Pani Ewa Stachniak zaprasza nas do Wersalu. Tutaj młoda Veronique zauroczona przepychem trafia do słynnej Sali Luster. Niestety nie jest świadoma co niesie za sobą przekroczenie jej progów. W pałacu pełni funkcję służącej polskiego hrabiego. Służba ta związana jest również z zaspokajaniem fantazji, przez co Veronique staje się tym samym marionetką w rękach Ludwika XV.

Na kartach powieści Szkoła luster poznajemy również historię Marie-Louise, nieślubnej córki Veronique. Kobiety muszą zrobić wszystko, aby odnaleźć się w dworskiej rzeczywistości pełnej intryg. Rzeczywistości, która uświadamia, „że strach aż tak bardzo nie różni się od śmierci”.

To, co ujęło mnie w tej powieści, to nie tylko historia, która zapiera dech w piersiach. Przede wszystkim wyjątkowy styl pani Ewy Stachniak, która z lekkością pióra porusza ważny temat. To historia silnych kobiet, które znalazły się w samym centrum dworskiej hierarchii. Ich wola walki zachwyca, dodaje nam sił i jest ważnym głosem, w który warto się wsłuchać. Autorka ilustruje nam również burzliwą historię Francji, ukazując nam również oblicze Wersalu. Bez wątpienia jest to powieść z przesłaniem, skłaniająca nas do myślenia. A wspomnienia tej lektury jeszcze długo rozbrzmiewać będą w naszych czytelniczych sercach i umysłach.

Piękny styl, poruszając historia i jej przesłanie, to mocne punkty najnowszej powieści Ewy Stachniak. Powieści, którą kieruję nie tylko do miłośników dworskich intryg, ale również tych czytelników, którzy sięgają po ambitną prozę. Szkoła luster to książka, przemyślana, ważna, a przede wszystkim godna polecenia. Co też czynię. Poznając historię zapisaną na kartach tej powieści, znalazłem się w świecie tak odległym od obecnego – świecie, w którym siła kobiet zdumiewa i może być dla nas wzorem.

Ocena: 6/6 czytaj więcej
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć