ebook Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks
4.09 / 5.00 (liczba ocen: 658738)

Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 26.99
wciąż za drogo?
26.99 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

„Jedna z najistotniejszych książek dekady”. CNN

Dzięki niej dokonał się jeden z największych przełomów w historii współczesnej nauki – choć ona sama nigdy się o tym nie dowiedziała.

Nazywała się Henrietta Lacks, ale naukowcy znają ją jako HeLa. Większość swojego życia spędziła na plantacji tytoniu w stanie Wirginia. Mimo że zmarła w 1951 roku, stała się nieśmiertelna. Fragment jej guza dał początek pierwszej w historii linii komórkowej, która ma zdolność namnażania się poza ludzkim ciałem. Został pobrany bez jej zgody.

Komórki HeLa przyczyniły się do największych odkryć medycznych naszych czasów, takich jak szczepionki przeciw polio, wirusowi HPV i SARS-CoV-2. Testowano na nich eksperymentalne terapie, skutki promieniowania i większość przełomowych leków, między innymi na AIDS, białaczkę, grypę i chorobę Parkinsona.

Koncerny zbiły na linii HeLa fortunę, ale rodziny Henrietty nie stać było nawet na wizytę u lekarza. Życie Lacksów zmieniła dopiero ta książka, którą Rebecca Skloot pisała przez 10 lat.

Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks natychmiast stało się bestsellerem. Zostało okrzyknięte „książką roku” przez ponad 60 najważniejszych światowych mediów, trafiło też na listy lektur.

„Fascynująca historia, której tłem są pola tytoniu w Wirginii, biedne osiedla czarnych robotników w Baltimore, szpitalne oddziały dla kolorowych i sterylne laboratoria medyczne. Jedna z najlepszych pozycji literatury faktu ostatnich lat”.

Wstęp Piotra Cieślińskiego do polskiego wydania

Rekomendacje e-booka  Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks:

„Niezwykła i poruszająca książka. Żywy portret Henrietty Lacks, który powinien przetrwać równie długo, jak jej komórki”. - „The Times”

„Żadna martwa kobieta nie zrobiła tak wiele dla żyjących. Fascynująca, przejmująca i bardzo potrzebna książka”. - Hilary Mantel, „The Guardian”

„Powieść detektywistyczna z życia wzięta. Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks to niezwykle wnikliwe śledztwo dotyczące kwestii rasowych i etycznych w medycynie”. - „Nature”

„Jedna z największych biografii medycznych naszych czasów”. - „Financial Times”

„Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na ukazanie destrukcyjnego wpływu nieetycznych praktyk w badaniach medycznych. Niezwykle przejmująca historia, pięknie napisana”. - „The Lancet”

„Pisanie o nauce często skupia się tylko na faktach. Debiutancka książka Skloot jest znacznie głębsza, odważniejsza i absolutnie wspaniała”. - „The New York Times Book Review”

„Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks to fascynujący obraz kobiety, której komórki – pierwsze namnażające się bez końca i wiecznie żywe, pobrane bez zgody pacjentki – stały się niezbędne dla współczesnej medycyny”. - „Vogue”

„Jedna z najlepszych i najbardziej poruszających książek non-fiction, jakie czytałem od bardzo dawna. Jest w niej wszystko, co trzeba: głęboki namysł i świetne tempo. Napisana z werwą i wielkim sercem”. - Dwight Garner, „The New York Times”

O e-booku Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks blogerzy napisali: 

Reportaż Rebeki Skloot mnie zafascynował! Oprócz niezaprzeczalnych walorów poznawczych, pokazania, jaką rolę odegrały i nadal odgrywają komórki HeLa, autorka poruszyła wiele innych, ważnych tematów. Zdecydowanie otworzyła mi (laikowi) oczy i rzuciła światło na obszary, które pozostawały w cieniu mojego rozumowania i wiedzy. - Na czytniku - Katarzyna Denisiuk

Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks od Rebecca Skloot możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Wielokrotnie w swoim życiu łapałam się i nadal łapię na tym, że tak niewiele wiem o genezie wielu rzeczy, które mnie otaczają. Ktoś to wszystko wymyślił! To oczywistość, która poraża. W każdej dziedzina życia, czy to technice, informatyce, motoryzacji, czy w końcu medycynie był jakiś początek, jakaś myśl, pomysł i w końcu jego realizacja.

Za każdym razem, gdy czytam o genezie jakiegoś zagadnienia, gałęzi medycyny, to mam ciarki, a w głowie jedną myśl – jak dobrze, że żyję w cywilizowanym świecie, gdzie możemy czerpać garściami z doświadczenia innych.

Przyznaję, że nie miałam pojęcia o istnieniu Henrietty Lacks oraz o tym, jak jej życie i śmierć przyczyniły się do rozwoju współczesnej medycyny. A czy Ty wiesz?

Kilka słów o bohaterce

Henrietta Lacks była Afroamerykanką urodzoną 1 sierpnia 1920 roku w Roanoke w Wirginii. Zamarła w wieku 31 lat na nowotwór złośliwy jajników. Zostawiła męża i piątkę dzieci. Lekarze pobrali od niej komórki nowotworowe, które jako pierwsze przetrwały i rozwijały się poza żywym organizmem.

Były i wciąż są idealnym materiałem do badania tego, co dzieje się we wnętrzu żywej komórki, jak zachowuje się ona pod wpływem różnych czynników.

Dzięki komórkom HeLa przyznano już co najmniej trzy Nagrody Nobla.

Przyczyniły się do powstania wielu leków, metody zapłodnienia in vitro i szczepionki przeciw polio.

To, co mnie zaskoczyło i o czym przeczytasz w książce Rebeki Skloot to fakt, że nikt z medyków nie powiadomił rodziny o tym, że komórki zostały pobrane i jak je wykorzystano. Dla wielu stały się anonimowym materiałem do badań, jak również źródłem ogromnych pieniędzy. A co zyskała rodzina?

Rebecca Skloot amerykańska dziennikarka zainteresowała się tematem komórek HeLa i z wielkim zaangażowaniem oraz etycznym podejściem zbadała drogę pomiędzy tym, co zostało po Henrietcie Lacks i tym, co powinno było od dawna być udziałem jej rodziny. Jak sama autorka pisze: Historia Henrietty Lacks i komórek HeLa wzbudza liczne pytania natury naukowej, etycznej, rasowej i klasowej; starałam się je wszystkie zawrzeć w opowieści o rodzinie Lacksów. Oprócz tego w posłowiu poruszam sprawę toczącej się współcześnie debaty poświęconej kwestii praw własności i poddawania badaniom ludzkich tkanek.

Słowem podsumowania

Reportaż Rebeki Skloot mnie zafascynował! Oprócz niezaprzeczalnych walorów poznawczych, pokazania, jaką rolę odegrały i nadal odgrywają komórki HeLa, autorka poruszyła wiele innych, ważnych tematów. Zdecydowanie otworzyła mi (laikowi) oczy i rzuciła światło na obszary, które pozostawały w cieniu mojego rozumowania i wiedzy.

Bardzo polecam!

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć