ebook Wirtuoz
4.29 / 5.00 (liczba ocen: 25)

Wirtuoz
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 19.31
Audiobook - najniższa cena: 19.31
wciąż za drogo?
19.31 zł
34.90 złempikGO: 24.99 zł z Empik Go 24.99 zł
39.90 złpremium: 25.74 zł Lub 25.74 zł
29.90 zł
42.90 zł Lub 38.61 zł
35.28 zł
37.01 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (3)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane
Od Warszawy powstania styczniowego po współczesną Majorkę - autor bestsellerowej serii o Adamie Bergu zabiera czytelnika w kolejną sensacyjną podróż, w której nic nie jest oczywiste. 

Berg otrzymuje zlecenie odnalezienia zaginionych pamiątek po pewnym wybitnym Polaku. Jeśli mu się uda, historię polskiej kultury trzeba będzie pisać na nowo.    

We wrześniu 1863 roku narodową relikwię niszczą Kozacy w odwecie za zamach na carskiego namiestnika.  W 1939 roku, tuż po kampanii wrześniowej, z pewnej kamienicy warszawskiej w tajemniczy sposób znikają unikatowe portrety geniusza i jego rodziny. Bezcenne artefakty zostają bezpowrotnie utracone. Czy na pewno? Co łączy oba te dramatyczne zdarzenia? 

Dochodzenie przypomina morderczy tor przeszkód. Rozpoczyna się pojedynek, w którym wszystkie metody są dozwolone. Zdrada, podstęp, zbrodnia, mistyfikacja… Kto jest rywalem Berga w dojściu do prawdy? Swoi czy obcy? Gra idzie o wielką stawkę. Jest nią nie tylko splendor – ale także  życie bohatera i najbliższej mu osoby. 

Triumf i upadek, chore fascynacje i ludzkie słabości, zagadki historii i szyfry.… Perfekcyjny splot fikcji i prawdy historycznej rodem z najlepszych powieści detektywistycznych w stylu Artura Pereza Reverte. 

O e-booku Wirtuoz blogerzy napisali: 

To fascynujące, jak po raz kolejny Krzysztof Bochus w sensacyjnym opakowaniu, podaje nam pigułki wiedzy i historii. A w połączeniu z bogactwem tła i kunsztem języka, książki Autora są prawdziwą ucztą literacką. Gorąco polecam! - Joanna Onysk - CzytAśka

Wirtuoz od Krzysztof Bochus możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Są w naszej historii przedmioty, których dzieje są znane. Niektóre przetrwały wszelkie zawieruchy targające naszym krajem i obecnie jako świadkowie przeszłości prezentują się jako podziwiane eksponaty w muzeach. Inne zaginęły bez wieści, skradzione bądź wywiezione przez któregoś z zaborców lub okupantów. I są takie, które uległy zniszczeniu, połamane, spalone, przy wielu świadkach, którzy akt dewastacji opisali, przekazali ludzkiej pamięci. Nikt nie poddaje w wątpliwość faktu ich nieistnienia.

Ale gdyby tak jeden z takich artefaktów ocalał? Gdyby po latach okazało się, że świadkowie ulegli ułudzie, a sam przedmiot został zachowany, w tajemnicy wywieziony i przez lata ukrywany?

Adam Berg spotyka się z nietypową prośbą, pewna kobieta prosi go o zapoznanie się archiwum jej niedawno zmarłej matki. Są tam zgromadzone przez wiele lat pracy i pasji, informacje na temat pamiątek po Chopinie. Tych zachowanych i tych zaginionych. I tych, które zostały bezpowrotnie utracone.

Maria Sobol, fascynatka i wielbicielka, wieloletnia pracownica Towarzystwa Chopinowskiego zebrała i uporządkowała wszystkie wiadomości o tym, co się rzeczywiście stało oraz te ślady i wątki, które budzą wątpliwości. Ale nieoczekiwanie zmarła. Przed śmiercią zostawiła córce tylko prośbę o przekazanie jej archiwum i kontynuowanie sprawy jej życia właśnie Adamowi Bergowi. Znała go jako tego, który potrafi szukać i drążyć nawet tam, gdzie wszyscy inni odpuszczają. Zatem wierzyła, że on dotrze w miejsca, w które jej się nie udało.

Adam po zapoznaniu się z dossier zebranym przez Marię, podejmuje trop. Skupia się na portretach Chopina i jego rodziny, które niby zaginione w czasie II wojny, już przed laty narobiły nieco szumu zauważone we wnętrzu stanowiącym tło enerdowskiego serialu. Czy Adam znajdzie portrety pędzla Mieroszewskiego? Odzyska? A może wytropi jeszcze inne przedmioty?

Tym razem w pogoni za chopinaliami podróżuje do kosmopolitycznego Berlina, zrujnowanego zamku na zamglonych i tajemniczych bezdrożach Estonii, i na słoneczną Majorkę. Czasem goni, czasem ucieka, a groźne wypadki zdarzają się wokół. Dziwne rzeczy przytrafiają się nawet w jego domu. Ale czy celem jest Adam? A może jego dziewczyna, Miłka? Ona też obraca się w niespokojnych środowiskach, uczestniczy w niebezpiecznych sytuacjach. I jest przecież sprytną hakerką.

Połknęłam książkę w dwa wieczory, przepełniona z jednej strony fascynacją tropami związanymi z historią pamiątek po Chopinie (niedawno czytałam wskazaną przez Autora jako jedno ze źródeł Sztukę zagrabioną oraz Narzeczone Chopina Magdy Knedler, więc jeszcze we mnie to siedzi), z drugiej jak zwykle emocjonującym śledztwem Adama, wiodącym w wiele odległych miejsc. Plastyka opisów zabiera tam czytelnika, czy to na chłodny uporządkowany i nowoczesny niemiecki uniwersytet, czy do ponurego i nieprzyjemnego przydrożnego estońskiego zajazdu, albo do majorkańskiego klasztoru, mekki turystów ale dawno już bez wielkiego znaczenia dla miejscowych. Widzimy wnętrza tajemniczej willi w niemieckim Oberhofie, i drugiej, umiejscowionej na oszałamiającym wybrzeżu Majorki. A wszystko łączą nieoczekiwanie nitki historii wschodniej Europy zbiegające się współcześnie. Co z odkryć Adama już przeszło do historii, a co dopiero wiąże się z przyszłością? Komu mogą zagrozić znalezione przez niego powiązania?

Kto jest tajemniczym, niewidocznym wrogiem? Kto i na kogo poluje? Czy Adamowi powiedzie się chopinowska misja? Co na niej zyska, a co straci? No i kim jest Wirtuoz?

Tradycyjnie Autor nie oszczędza swojego bohatera fizycznie, fundując mu czy to męczące podróże, czy walki z dobrze wyszkolonymi napastnikami, ani emocjonalnie. Gdy Adamowi zaczyna się wydawać, że wie jak ma wyglądać jego związek z Miłką, a ona zdaje się podzielać jego dążenia, życie znowu zaskakuje wykonując niespodziewaną woltę.

Zakończenie mnie niezwykle zaskoczyło. Połączenie wielkiego sukcesu i ogromnej straty powoduje, że bohater w oczach czytelnika jest po prostu człowiekiem. Życie nie oszczędza nawet bohaterów. A za sukcesem na jednym polu, może kryć się porażka na innym. Nic nie jest dane na zawsze. Nawet fikcyjnym postaciom literackim.

To fascynujące, jak po raz kolejny Krzysztof Bochus w sensacyjnym opakowaniu, podaje nam pigułki wiedzy i historii. A w połączeniu z bogactwem tła i kunsztem języka, książki Autora są prawdziwą ucztą literacką. Gorąco polecam!

I czekam na kolejne książki!

Ocena: 6/6
©CzytAśka
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć