ebook Papierowy Pałac
3.9 / 5.00 (liczba ocen: 103753)

Papierowy Pałac
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - polecana oferta: 23.14
wciąż za drogo?
-34% 22.34 zł
23.14 zł Lub 20.83 zł
37.11 złpremium: 23.94 zł Lub 23.94 zł
31.92 zł Lub 28.73 zł
39.90 zł
24.74 zł
31.90 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (5)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

Jest idealny lipcowy poranek. Elle, pięćdziesięcioletnia, szczęśliwie zamężna matka trójki dzieci, budzi się w Papierowym Pałacu – rodzinnym, ulubionym miejscu, w którym zawsze spędzała lato. Jednak ten dzień zaczyna się zupełnie inaczej. Ostatniej nocy Elle i jej najlepszy przyjaciel z dzieciństwa Jonas wymknęli się na zewnątrz i po raz pierwszy w życiu uprawiali ze sobą seks.

W ciągu kolejnych dwudziestu czterech godzin Elle będzie musiała zdecydować, czy wybrać życie, które stworzyła ze swoim ukochanym mężem, czy zacząć od nowa z Jonasem – jej wielką miłością, o czym zawsze marzyła. Przeszłość i bolesne wspomnienia powracają do nich obojga. Gdyby nie doszło do tragicznego wydarzenia zmieniającego bieg ich żyć na zawsze, wszystko potoczyłoby się inaczej.

Miranda Cowley Heller w piękny sposób portretuje doświadczenia, które doprowadziły Elle do obecnej chwili. Wraz z nią przechodzimy przez liczne rozterki i jesteśmy świadkami podejmowanych przez nią – niejednokrotnie trudnych – decyzji. Działający na emocje i niszczący wewnętrznie „Papierowy Pałac” przedstawia napięcie między pożądaniem a godnością, obrazuje nadużycia wobec najmłodszych i zbrodnie patologicznych rodzin. Niezwykła proza. 

Rekomendacje e-booka Papierowy Pałac:

„Byłam całkowicie zanurzona w tej pędzącej narracji, która płynnie splatała przeszłość i teraźniejszość. Myślę, że pokochacie ten tytuł!” - Reese Witherspoon

„«Papierowy pałac» zatapia nas głęboko w żywym, letnim krajobrazie, w losach rodziny i prywatnej, wieloletniej historii miłosnej, która trzyma w napięciu od początku do końca” - Meg Wolitzer, autorka książek „Żona” oraz „Ich siła” 

„Pełna napięcia, sugestywna opowieść” - Observer

O e-booku Papierowy pałac blogerzy napisali: 

Potrzebowałam takiej prozy – niedojmującej, łatwo przyswajalnej i życiowej. Uważam, że to zgrabnie skrojona i uszyta literatura środka, którą świetnie się czyta. Nie wymaga nadmiernego skupienia i swobodnie można ją czytać z doskoku, a kartki i tak same przewracają się jedna za drugą. - Na czytniku - Katarzyna Denisiuk

Nie daj się zwieść okładce. To nie jest pełna słońca letnia plaża, a smutna, przygnębiająca, pełna napięcia, całkowicie pochłaniająca… - Paulina Kaleta - Reading My Love

Papierowy Pałac od Miranda Cowley Heller możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Papierowy Pałac skupia się na życiu i losach Elle, matki trójki dzieci, która ostatniej nocy zbliża się ze swoim przyjacielem z dzieciństwa Jonasem. Zarówno Elle, jak i Jonas są związani małżeństwem z innymi ludźmi, ale ich wspólna historia (opowiedziana w serii retrospekcji) ma duże znaczenie. pod koniec powieści czytelnik będzie się zastanawiał, czy ich działania to niewierność, czy jednak los.

Czytelnik powinien zostać ostrzeżony zanim zacznie czytać tę powieść, że zawiera wiele trudnych tematów. Wygląda na to, że Cowley Heller wzięła sobie do serca edykt, że ​​pisarz powinien uczynić swojego głównego bohatera tak nieszczęśliwym, jak to tylko możliwe. Od samego urodzenia Elle doświadcza kryzysów i nieszczęść. Czasami zastanawiałam się, czy wszystkie te traumatyczne doświadczenia były naprawdę konieczne, aby książka mogła posunąć się do przodu.

Papierowy Pałac nie wydaje się być zbyt długą lekturą, ale być może przydałoby mu się trochę przycinania, choćby po to, by dać czytelnikowi odpocząć od całego ciężaru, jaki zawiera. W połowie książki stwierdziłam, że muszę ją odłożyć, ponieważ to, co działo się z Elle, było zbyt mroczne i po prostu musiałam się zatrzymać.

Powieść składa się z serii retrospekcji przeplatanych scenami współczesności. Dzisiejsze sekcje są częścią tych samych kilku dni, w których Elle i jej rodzina oraz Jonas i jego żona Gina przebywają na wakacjach w Papierowym Pałacu.

Wspomnienia Elle z własnego życia, a także szczegóły, które pamięta o swoich rodzicach i dziadkach, mają zbudować obraz wszystkiego, co doprowadziło do decyzji, którą teraz musi podjąć – czy zostać z lojalnym mężem Peterem, czy poddać się długo tłumionej miłości, którą czuje do Jonasa. Retrospekcje są ściśle kontrolowane i często przedstawiane jako krótkie, ale efektywne momenty w czasie, a nie nostalgiczne przyjemności. Czytelnik szybko przechodzi przez pół wieku lub więcej historii i równie szybko zaczyna budować złożony portret niezwykle nieszczęśliwej rodziny. Prawdziwa siła powieści tkwi w głębi jej scharakteryzowania.

Osobiście czułam, że całość książki ma klimat kinowy; biorąc pod uwagę tło autorki, nie jest to zaskakujące. Z łatwością mogłam sobie wyobrazić, jak ta powieść zmienia się w produkcję w stylu Wielkich Kłamstewek. Nie daj się zwieść okładce. To nie jest pełna słońca letnia plaża, a smutna, przygnębiająca, pełna napięcia, całkowicie pochłaniająca…

Ocena: 5/6
©Reading My Love
Czytelnicza podróż z literaturą środka może być interesująca, intrygująca i angażująca. Poszczególne przystanki, dzięki którym lepiej poznajemy współtowarzyszy, ich tajemnice oraz motywy postępowania, potrafią wzruszyć falę przemyśleń i wywołać wewnętrzny dyskurs.

Kilka słów o fabule

Tytułowy Papierowy Pałac jest miejscem, do którego Elle przyjeżdżała na letnie wakacje. To tutaj odkrywała siebie, kształtowała swoją wrażliwość, jak i doświadczała wielu radości i smutków. Tutaj poznała, czym jest przemoc psychiczna i fizyczna. W końcu Papierowy Pałac naznaczył ją na całe życie, a wydarzenia, których była świadkiem, przez cały czas krążyły w jej arteriach i determinowały podejmowanie kolejnych życiowych decyzji.

Kilka słów o wrażeniach

Proza Mirandy Cowley Heller jest bardzo wciągająca. Czyta się ją w sposób kompulsywny, pragnąc poznać losy jej bohaterów. Wiodą one krętymi ścieżkami, na których piętno odcisnęła przeszłość. Dylematy głównych bohaterów nie są trywialne. Muszą wielokrotnie dokonywać wyborów wierząc, że będą najlepszymi z możliwych. Ale czy to się uda? Zwykle ktoś bywa pokrzywdzony, zraniony, odrzucony.

Przyznaję, że obawiałam się tej historii – „wieloletniej historii miłosnej, która trzyma w napięciu od początku do końca”. Niepotrzebnie, gdyż nie było nadmiaru lukru i banału. Trudno się spierać z postawami i wyborami fikcyjnych bohaterów, dlatego przyjęłam i zaakceptowałam pomysł autorki na tę powieść.

Potrzebowałam takiej prozy – niedojmującej, łatwo przyswajalnej i życiowej. Uważam, że to zgrabnie skrojona i uszyta literatura środka, którą świetnie się czyta. Nie wymaga nadmiernego skupienia i swobodnie można ją czytać z doskoku, a kartki i tak same przewracają się jedna za drugą.

Ocena: 5/6
©Na czytniku
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć