ebook Oni
3.44 / 5.00 (liczba ocen: 17)

Oni
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

Kategoria:  / /
E-book - polecana oferta: 14.90
Audiobook - najniższa cena: 14.90
wciąż za drogo?
-41% 14.50 zł
-48% 14.90 zł Lub 13.41 zł
26.97 złpremium: 17.40 zł Lub 17.40 zł
22.68 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Dystopijny majstersztyk Kay Dick wzbudził zachwyt w momencie wydania, po czym został zapomniany na ponad cztery dekady. Odkryty na nowo w Anglii przeżywa dziś drugą młodość: ukazuje się po raz pierwszy we Francji, w Stanach Zjednoczonych, Niemczech oraz w Polsce. Powieść strukturalnie niejednoznaczna: bo – czy mamy tu do czynienia z jedną narratorką lub jednym narratorem, czy może wieloma mówiącymi osobami – nie jest ani razu jasne. Wiadomo natomiast na pewno, że ukazane nam historie mają miejsce w koszmarnym świecie, w którym oddanie się jakiejkolwiek formie twórczości jest bezwzględnie piętnowane i grozi jej autorowi nieodwracalnymi konsekwencjami.

Proza Dick skłania do swobodnej interpretacji – jedni czytają ją jako orwellowską wizję przyszłości, inni chcą widzieć w niej szereg fenomenalnie zarysowanych sennych koszmarów, jeszcze inni – metaforę twórczych zmagań samej autorki.

Niebywale prorocza opowieść, w której anonimowy tłum obiera sobie za cel artystów i niszczy ich dzieła, wymierzając karę za zbrodnię indywidualizmu. Niepostrzeżenie przeraża! – Margaret Atwood

Zaginione arcydzieło pośród dystopii. Apel o wolność osobistą i intelektualną, wystosowany przez artystkę, która nie godziła się na życie zgodne z zasadami narzuconymi przez społeczeństwo. – „The Paris Review”

O e-booku Oni blogerzy napisali: 

Oni Kay Dick to powieść niejednoznaczna. Można dopatrywać się w niej orwellowskiej wizji ponurej przyszłości. Lubię sięgać po dystopie. Choć przygnębiają mnie podczas czytania, po zakończeniu pozwalają odetchnąć pełną piersią. To jak ze złym snem – budzę się i z ulgą odkrywam, że “to był tylko sen”. - Kasia Kulik - Jej Wysokośc Literatura

Oni od Kay Dick możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook) lub słuchać w formie audiobooka (mp3).
Oni to dystopia, która wzbudziła zachwyt w momencie wydania, a następnie została zapomniana na ponad cztery dekady. Podobnie jak w przypadku powieści “Nazwij to snem” Henry’ego Rotha mamy okazję przeczytać ją ponownie i znów się nad nią zachwycić dzięki Artrage.pl. Obrali sobie szczytny cel – przypominanie czytelnikom o zapomnianych, acz doskonałych powieściach!

Powieść Kay Dick Oni przeżywa dziś drugą młodość. Niewielka rozmiarem zawiera w sobie ogrom treści i przesłania, nad którymi warto się pochylić.


Oni – prorocza powieść na złe czasy

Oni to powieść niejednoznaczna strukturalnie. Nie wiemy do końca, czy mamy do czynienia z jednym narratorem, czy wieloma osobami. Bohaterowie są płynni i w ten sam sposób oddają sobie głos. Historia odbywa się w koszmarnym świecie – pozbawionym zasad i – co gorsza – pozbawionym sztuki. Czy to wizja przyszłości, która nas czeka za kilka, kilkadziesiąt lat?

Tu twórczość i kreatywność jest surowo karana – za tworzenie muzyki, literatury, oddawanie się malarstwu grozi nawet śmierć. Ci, którzy nie działają w zgodzie z przyjętymi normami muszą ponieść konsekwencje. A jednak mimo tego część artystów pragnie płynąć pod prąd – gromadzi się, aby nie pozwolić sztuce umrzeć. Są dla siebie ostoją, wspierają się nawzajem, motywują do działań i próbują przetrwać w tym dziwnym świecie, nie dając się zastraszyć.

Jakie konsekwencje przyjdzie im za to ponieść? Czy życie w świecie pozbawionym piękna, jakim bez wątpienia jest twórczość, jest dziś możliwe?

Oni to powieść niejednoznaczna

Oni Kay Dick to powieść niejednoznaczna. Można dopatrywać się w niej orwellowskiej wizji ponurej przyszłości. Lubię sięgać po dystopie. Choć przygnębiają mnie podczas czytania, po zakończeniu pozwalają odetchnąć pełną piersią. To jak ze złym snem – budzę się i z ulgą odkrywam, że “to był tylko sen”. No właśnie – można dopatrywać się w niej koszmarów sennych. Sama powieść jest na wskroś oniryczna, a granica między jawą, a fantazją pozostaje zamazana. Czytelnik ma pole do swobodnej interpretacji, kierując się własnymi odczuciami. Oni uważane przez niektórych jest również jako swoisty manifest autorki – apel o wolność osobistą i intelektualną; życie w zgodzie z własnymi zasadami, a nie narzuconymi normami.

Polecam tę powieść Waszej uwadze, szczególnie w dzisiejszych dziwnych czasach, kiedy sztuka często musi dopominać się o wolność.

Ocena: 4/6
©Jej Wysokość Literatura
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć