ebook Sklepy cynamonowe i inne opowiadania
4.1 / 5.00 (liczba ocen: 8024)

Sklepy cynamonowe i inne opowiadania
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 17.96
wciąż za drogo?
-41% 17.96 zł
33.41 złpremium: 21.55 zł Lub 21.55 zł
35.92 złempikGO: 19.99 zł z Empik Go 19.99 zł
28.74 zł Lub 25.87 zł
35.92 zł
27.53 zł
28.72 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (4)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Jedno z najoryginalniejszych dzieł literatury polskiej. Nowe wydanie klasycznego dzieła Brunona Schulza zostało wzbogacone o cztery późniejsze i mniej znane opowiadania, napisane już po publikacji „Sklepów cynamonowych”: „Jesień”, „Republikę marzeń”, „Kometę” i „Ojczyznę”. „Dziś można powiedzieć, że być może to Schulz, a nie Gombrowicz czy nawet uhonorowany Noblem Miłosz, jest najbardziej powszechnie znanym i docenianym pisarzem polskim XX w., a liczba prac powstających na temat jego twórczości w różnych krajach świata idzie w setki. Jeśli dołączymy do tego […] recepcję jego dzieł i biografii przez literaturę, teatr i kino, ujrzymy obraz twórcy, który w ponad 70 lat po śmierci z młodzieńczą energią zdobywa coraz to nowe umysły” – Jerzy Jarzębski

Poetyckie opowiadania Brunona Schulza zebrane w tomie „Sklepy cynamonowe” są uznawane za jedno z najoryginalniejszych dzieł literatury polskiej, jednak tuż po publikacji wywołały sprzeczne emocje: od krytyki ze strony politycznej prawicy po zachwyty takich twórców jak Zofia Nałkowska, Julian Tuwim czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. W czasach stalinowskich twórczość Schulza była oficjalnie zwalczana, a po 1956 roku za sprawą Jerzego Ficowskiego została odkryta na nowo. Do dziś opowiadania te przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, a „Ulica Krokodyli” doczekała się też ekranizacji w reżyserii braci Quay. Autor – skromny malarz i nauczyciel rysunku – z dnia na dzień dołączył do grona najbardziej rozpoznawalnych pisarzy tamtych czasów.

Rekomendacje e-booka Sklepy cynamonowe i inne opowiadania:

„Zarówno oryginalność, jak i siłę Schulz czerpał ze swego rodzinnego miasteczka. Dzięki zdolności spowijania najprostszych rzeczy pajęczyną metafory czyni ze sprzedawców w sklepie swego ojca, ze służącej Adeli i samego ojca postaci mitologiczne, bohaterów przypowieści o egzystencji” – Czesław Miłosz

„Styl tej książki naświetla i przegląda rzeczywistość jakby na wylot, ukazuje ją zdeformowaną i prawdziwą, jak tkankę pod mikroskopem − prawdziwością spotęgowaną i groźną. Książka niezmiernie interesująca, do której wraca się po wciąż nowe zdziwienia, którą się czyta na nowo w różnych kierunkach, na różnych głębokościach” – Zofia Nałkowska

O e-booku Sklepy cynamonowe i inne opowiadania blogerzy napisali: 

Bez wątpienia Bruno Schulz potrafi operować symboliką. Potrafi dotrzeć do naszej wrażliwości, emocjonalności. Sklepy cynamonowe i inne opowiadania to lektura wymagająca ambitnego czytelnika, który między słowami potrafi wyczytać przekaz, dotrzeć do sedna zapisanego na kartach tego dzieła. - Tomasz Kosik - Czyt-NIK

Dajcie się ponieść tym niesamowitym słowom, których każde brzmienie jest wyjątkowe. Ja czuję, że w twórczości Bruno Schulza dopiero się zakochuję. Potrzebne jest ponowne przeczytanie Sklepów cynamonowych, by rozbudzić tę namiętność i nienasycenie słowami – pięknymi słowami. - Kasia Kulik - Jej Wysokośc Literatura

Sklepy cynamonowe i inne opowiadania od Bruno Schulz możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Sklepy cynamonowe były moją lekturą szkolną w czasach liceum. W przeciwieństwie do Pani Bovary, o której pisałam ostatnio, nie polubiłam się z tą książką. Teraz postanowiłam sięgnąć po nią ponownie, aby sprawdzić, czy odbiorę ją w ten sam sposób i czy wrażenia będą te same. Te dziesięć lat temu wydawała mi się… no cóż – przyznam wprost: zawiła i przede wszystkim… NUDNA! Teraz, podczas drugiego czytania, zachwyciłam się poetyckością świata i języka Bruno Schulza. Z ogromną przyjemnością przeczytam ją jeszcze kolejny i kolejny raz, bo wiem, że wtedy znów odkryję w niej coś nowego.

Sklepy cynamonowe – od krytyki poprzez zachwyt

Opowiadania Bruno Schulza są uważane za jedno z najbardziej oryginalnych dzieł w zbiorach literatury polskiej. Wzbudzają skrajne emocje – od krytyki, po zachwyt. W czasach stalinowskich twórczość autora była zwalczana, odżyła dopiero po 1956 roku. Teraz, kiedy na rynku książki obserwuje się “boom” na powieści klasyczne, ma szansę przeżyć swoją drugą młodość – tym bardziej w tak pięknym wydaniu, jakie zaserwowało nam Wydawnictwo Marginesy.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że “Sklepy cynamonowe” to utwór trudny. Ich lektura wymaga całkowitego skupienia i zatopienia się w tym świecie opisywanym przez autora. A jest to świat dziwny, dziki, rodem z sennym koszmarów, gdzie nie zawsze potrafimy dostrzec granicę pomiędzy prawdą a wyobraźnią. Są to opowiadania, które można interpretować na wiele sposobów i tak, jak napisałam we wstępie – wraz z każdym kolejnym czytaniem można dostrzec w nich coś nowego. To świadczy jednak tylko o bogactwie tego tekstu, bo przecież “im trudniej, tym ciekawiej”.

Sklepy cynamonowe– powrót do dziecięcych lat

Niełatwo jest opisać, czego dotyczą Sklepy cynamonowe i inne opowiadania. To świat widziany oczami dziecka – często jest więc przerysowany, a pewne rzeczy, zjawiska czy osoby urastają do karykaturalnych rozmiarów. Schulz opisuje wiele – odnosi się do różnych archetypów i motywów. Pojawiają się tutaj wzmianki o rodzinie – w tym przede wszystkim ojcu, domu, mieście. Najbardziej podobają mi się – najlepiej je też rozumiem, co pozostało mi po lekcjach z liceum – te utwory, które dotyczą właśnie ojca i jego pasji ornitologicznej. Budzą we mnie fascynację, nieprzenikniony lęk i zachwyt.

Bruno Schulza najlepiej czyta się, mając pod ręką jakieś przypisy czy analizy. Podchodząc w taki sposób do lektury tej książki jesteśmy w stanie wynieść z niej wiele więcej, uzupełnić swoją wiedzą i zrozumieć kwestie, które do tej pory wydawały się mgliste.

Nie podejmę próby opowiedzenia o treści tej książki. Lekturę zostawiam Wam samym – wyciągnijcie z niej co najlepsze, przeżywajcie tę lekturę niczym jawę lub sen, rzeczywistość lub fantazję. Dajcie się ponieść tym niesamowitym słowom, których każde brzmienie jest wyjątkowe. Ja czuję, że w twórczości Bruno Schulza dopiero się zakochuję. Potrzebne jest ponowne przeczytanie Sklepów cynamonowych, by rozbudzić tę namiętność i nienasycenie słowami – pięknymi słowami.

Ocena: 5/6
©Jej Wysokość Literatura
Bez wątpienia Sklepy cynamonowe i inne opowiadania to dzieło literatury. To klasyka. Ponadczasowa. Bruno Schulz zachwyca słownictwem. Tym jak nim operuje. To wyjątkowe, gdy potrafi się za pomocą słów przekazać tę wrażliwość.

Najnowsze wydanie jego dzieła wzbogacone zostało czterema opowiadaniami, które Schulz napisał po ukazaniu Sklepów cynamonowych. Kometa, Ojczyzna, Jesień, Republika marzeń to nie jedyne urozmaicenie tego wydania. Dodatkowo na kartach książki umieszczone zostały autorskie ilustracje Schulza. Nie da się ukryć, że to dzieło zostało zadbane pod względem wydawniczym. Biorąc je do rąk otrzymujemy coś więcej. Nie tylko znaną już treść prozaika, lecz jego dodatkową twórczość w postaci wspomnianych opowiadań i ilustracji.

Bez wątpienia Bruno Schulz potrafi operować symboliką. Potrafi dotrzeć do naszej wrażliwości, emocjonalności. „Sklepy cynamonowe i inne opowiadania” to lektura wymagająca ambitnego czytelnika, który między słowami potrafi wyczytać przekaz, dotrzeć do sedna zapisanego na kartach tego dzieła. I choć książka traktuje o sprawach ważnych, jej lektura wprowadza nas w lekki stan hipnozy, zabierając nas do światów jakże odległych. Warto wziąć udział w tej podróży. Podróży, która uczy i pozostawia ślad w naszej pamięci.

Wyjątkowy język, nostalgiczny i nieco „senny” klimat to znak rozpoznawczy tego dzieła. Choć senny nie oznacza, że będziecie się nudzić podczas czytania. Senny to bardziej atmosfera, która jest czymś pomiędzy jawą a snem. To wyjątkowy stan, który warto sobie zaaplikować.

Ocena: 6/6
©Czyt-NIK
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć