ebook Jakuba Sobieskiego pamiętnik wojny chocimskiej
0 / 5.00 (liczba ocen: 0)

Jakuba Sobieskiego pamiętnik wojny chocimskiej
ebook: pdf

E-book - najniższa cena: 25.56
wciąż za drogo?
empik#Empik - promocje - SUPER CENY
empik#Empik - promocje - SUPER CENY
39.00 zł
25.56 zł
26.46 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (1)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

NOTY DODANE PRZEZ TŁUMACZA Gdy w obecnym pamiętniku Jakub Sobieski uważał swój przedmiot raczej jako historyk niż kronikarz, przyszło mu pominąć daty i inne drobne szczegóły, które dorzucić po słówku tu i ówdzie mieliśmy za obowiązek. Polski diariusz Sobieskiego wojny chocimskiej, o którym rzekliśmy wyżej, będąc nie już historią, ale tylko potoczną notatką, skrupulatnie ma u siebie zapisane daty, skąd je tutaj bierzemy.

Soliman, lubo połączony przyjaźnią z Zygmuntem I, marząc o podbiciu Europy, a znając, że Polska jest do niej przedmurzem, oraz pragnąc na Morzu Bałtyckim mieć swoją wojenną flotę, zamyślał uderzyć na Polskę, zdobyć jej nieliczne zamki, z jej ludzi dopełnić swe hufce, z lasów pobudować okręty, a tak lądem i morzem zagrozić Niemcom i dalszej Europie. Dwór Rzymski ze swej strony podburzał naszego króla do wojny z Turkami, ale przezorny Zygmunt I znał niebezpieczeństwo i unikał go, ile można, lubo przewagi Solimanowe na Węgrzech i los jego córki Izabelli, królowej węgierskiej, mocno go obchodziły. Traktat Polaków z Solimanem oprócz warunków przyjaźni określał stosunki Wołoszczyzny z Polską i Turcją, które odtąd pozostały zasadniczym prawem w rządzie tej krainy.

Jakuba Sobieskiego pamiętnik wojny chocimskiej od Jakub Sobieski, Władysław Syrokomla możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć