ebook Niepokorna, niezłomna. Krystyna Skarbek
4.41 / 5.00 (liczba ocen: 11)

Niepokorna, niezłomna. Krystyna Skarbek
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 28.80
wciąż za drogo?
empik#Empik - promocje - SUPER CENY
empik#Empik - promocje - SUPER CENY
28.80 zł Lub 25.92 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Wojenna zawierucha wymieszała wszystko.

Czy torturowany więzień pozostanie człowiekiem?
Kto jest bohaterem, a kto zdrajcą?
Czy jest granica między odwagą a głupotą?

Christine Granville, bo takim pseudonimem posługiwała się Krystyna Skarbek w służbach brytyjskiego wywiadu, nie jest postacią kryształową. Winston Churchill nazywał ją swoją najlepszą agentką, ale trzy lata wojny spędziła bezczynnie w Kairze, podejrzana o współpracę z Niemcami.

Czy w życiu miała dużo szczęścia, czy była dobrą rozgrywającą?

Na pewno warto poznać jej osobistą relację.

Akcja powieści „Niezłomna, niepokorna. Krystyna Skarbek” rozpoczyna się w żeńskim gimnazjum, z którego Skarbkówna została wyrzucona z powodu podpalenia szat liturgicznych księdza odprawiającego mszę w święto Matki Bożej Gromnicznej. Wezwani na rozmowę przez przeoryszę i proboszcza rodzice, Stefania Goldfeder, z pochodzenia Żydówka, córka warszawskiego bankiera i zubożały hrabia Jerzy Skarbek herbu Awdaniec, nie pierwszy raz muszą tłumaczyć wybryki swojej latorośli.

Dla ojca Krysia jest oczkiem w głowie, to z nią, a nie jej bratem, szusuje na nartach w Zakopanem, dojeżdża młode konie i poluje na kaczki. Od niego niesforna panienka dowiaduje się, czym jest patriotyzm i oddanie dla kraju. Kiedy ojciec umiera, Skarbkówna musi szybko dorosnąć. Poszukać pracy, bo ojciec zostawił sporo długów, męża, ale też nietypowych dla hrabianki źródeł adrenaliny.

W latach 30. wielokrotnie przekracza słowacką granicę, więc kiedy wybucha wojna, wydaje się doskonałą kandydatką na kuriera. Może zbyt doskonałą, bo kiedy gestapo wypuszcza ją – nie kończąc przesłuchania – Polacy i Brytyjczycy przestają wierzyć w jej czyste intencje.

Monika Koszewska nie zanudza czytelników długimi opisami. Dialogi bohaterów łatwo można byłoby adaptować na filmowy scenariusz. Narracja w pierwszej osobie uwiarygodnia bohaterkę i zmniejsza dystans. Dziś niełatwo identyfikować się z Krystyną Skarbek, bo czasy mamy inne – na szczęście – ale optymizmem i wiarą w siebie można się od niej zarazić. Można też sporo dowiedzieć się o wojennych realiach, znacznie bardziej zagmatwanych, niż to opisują podręczniki historii.

O Autorce
Monika Koszewska – autorka książek obyczajowych, kryminałów i tekstów piosenek, menadżerka z 21-letnim doświadczeniem. Kocha sport, każdy dzień rozpoczyna treningiem lub grą w tenisa. Lubi podejmować nowe wyzwania, takie jak nauka gry na pianinie w wieku 43 lat. Każdą wolną chwilę poświęca na czytanie, nawet biegając na bieżni.
W książkach Moniki Koszewskiej – przepełnionych sporą dawką humoru – znajdziemy motywację do działania i oryginalną receptę na sukces. Nieobce są jej tematy takie jak: – pedofilia, – przemoc w rodzinie, – pracoholizm i rywalizacja w miejscu pracy, – alkoholizm, – samobójstwa, – narkomania wśród młodzieży, – samotność i bezradność osób starszych.

Niepokorna, niezłomna. Krystyna Skarbek od Monika Koszewska możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć