ebook Niezwyciężone. Antologia opowiadań science fiction
3.33 / 5.00 (liczba ocen: 100)

Niezwyciężone. Antologia opowiadań science fiction
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 29.90
wciąż za drogo?
29.90 zł
29.90 zł
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę
Inne proponowane

Antologia „Niezwyciężone” to dziewięć opowiadań science fiction zainspirowanych twórczością Stanisława Lema. Tytuł zbioru nawiązuje do „Niezwyciężonego”, jednej z najsłynniejszych powieści pisarza, której tematami przewodnimi są: spotkanie z Innym, przezwyciężanie własnych słabości i przekraczanie granic.

Autorzy i autorki, zaproszeni do projektu, interpretują lemowskie światy i ukazują je z perspektywy postaci kobiecych. Jakub Żulczyk, Marta Kisiel, Jakub Szamałek, Bartek Biedrzycki, Magdalena Świerczek-Gryboś, Romuald Pawlak, Magdalena Kucenty, Krystyna Chodorowska i Ewa Białołęcka zabierają czytelnika w widowiskową, kosmiczną podróż spod znaku hard SF i science fantasy, gdzie magia łączy się z nauką.

Doświadczymy obyczajowych wizji życia po zmianach klimatycznych i apokalipsie, cyberpunkowych obrazów triumfu megakorporacji, socjologicznych fantazji o osiągnięciu przez człowieka długowieczności, wyzwań macierzyństwa przyszłości.

O e-booku Niezwyciężone. Antologia opowiadań science fiction blogerzy napisali:   

Cały zbiór oceniam bardzo dobrze. Niesamowicie było przedzierać się przez fragmenty prawdopodobnej przyszłości widziane oczyma tak różnych osób. Ten zbiór ma jeszcze jedną zaletę. Przekonał mnie do ponowienia próby sięgnięcia po twórczość Stanisława Lema. - Martyna Pokrzywa - Zaczytana Majka

Niezwyciężone. Antologia opowiadań science fiction od Ewa Białołęcka, Bartek Biedrzycki, Krystyna Chodorowska, Marta Kisiel, Magdalena Kucenty, Romuald Pawlak, Jakub Szamałek, Magdalena Świerczek-Gryboś, Jakub Żulczyk możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
W 2021 wspominano setne urodziny najsłynniejszego polskiego pisarza science fiction, Stanisława Lema. Z tej okazji powstało dziewięć opowiadań zainspirowanych jego twórczością, nawiązujących treścią do powieści Niezwyciężony, od której antologia wzięła swój tytuł. Stwierdziłam, że przygodę zacznę od końca i najpierw sięgnę po zbiór opowiadań.

Jeśli tak jak ja zastanawiacie się, co może połączyć opowiadania pisarzy i pisarek o zupełnie odrębnych stylach przedstawienia swoich historii, spieszę z pomocą. W tym celu wykorzystano motywy przewodnie zawarte w Niezwyciężonym tj. spotkania z innymi, przezwyciężanie własnych ograniczeń oraz przekraczanie granic. Tytuł w formie żeńskiej również nie jest przypadkowy – osią każdej historii jest postać kobieca. Jeśli jesteście ciekawi co spotka bohaterki w dalszej lub bliższej przyszłości, sięgnijcie po ten zbiór opowiadań!

Antologie opowiadań mają te zaletę, że można czytać je na raty, co szczególnie przypadło mi do gustu w ostatnim zabieganym czasie. Dzięki nim można też ocenić czyj styl pisania najbardziej nam odpowiada. Mnie np. nie przypadło do gustu pisarstwo Magdaleny Świerczek-Gryboś. Po prostu nie zagrało, cóż poradzić.

Jeśli miałabym wybrać swoje ulubione opowiadanie to wskazałabym aż trzy. Złodziejkę czasu za świetny pomysł i logikę opowiadania, cały czas trzymającą w napięciu. Misję Maksymeny za docenienie kotów i architektury - tutaj z pewnością nie jestem obiektywna, ale kieruję się swoim gustem. Inkluzję za humanizm, emocjonalność i podkreślenie, że człowiekowi by być człowiekiem, nie wystarczy tylko technika.

Cały zbiór oceniam bardzo dobrze. Niesamowicie było przedzierać się przez fragmenty prawdopodobnej przyszłości widziane oczyma tak różnych osób.

W opowiadaniach poruszono zagadnienia techniczne, etyczne, apokaliptyczne, klimatyczne, znalazło się miejsce dla cyberpunku, socjologii i rodzicielskich wyzwań. Zafascynowały mnie te rozważania, radując moją techniczno-humanistyczną duszę. Nie zapomniano również o tym, że przyszłość ma korzenie w przeszłości - dzięki jednemu z opowiadań dowiedziałam się nowych rzeczy na temat historii podboju kosmosu!

Ten zbiór ma jeszcze jedną zaletę. Przekonał mnie do ponowienia próby sięgnięcia po twórczość Stanisława Lema. Niestety nie polubiliśmy się kilkanaście lat temu i powstała wtedy blokada skutecznie odpychała mnie od całego gatunku. Także, na pohybel uprzedzeniom, spodziewajcie się recenzji lemowskich utworów!

Ocena: 5/6 czytaj więcej
©Zaczytana Majka
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć