ebook „Zadanie Polski jest na Wschodzie”. Polityka piłsudczyków wobec nierosyjskich narodowości byłego Cesarstwa Rosyjskiego (1921-1940)
0 / 5.00 (liczba ocen: 0)

„Zadanie Polski jest na Wschodzie”. Polityka piłsudczyków wobec nierosyjskich narodowości byłego Cesarstwa Rosyjskiego (1921-1940)

Chcę otrzymać powiadomienie,
kiedy oferta będzie dostępna
Podając nam adres e-mail
lub korzystając z konta na Facebooku

damy Ci znać, kiedy oferta będzie dostępna.
Aktualnie brak dostępnej pozycji do zakupu
Warto zerknąć

Tytułowe „zadanie Polski jest na Wschodzie”, przywołane za Józefem Piłsudskim, to niezależna od mocarstw polityka wschodnia Polski. Natomiast wielu spośród jego zwolenników interpretowało stwierdzenie Marszałka jako opowiedzenie się za „rozczłonkowaniem” Związku Radzieckiego. Temu celowi służyła idea prometejska, która zakładała sojusz zamieszkujących go narodowości przeciw wspólnemu przeciwnikowi. jednak stanowiące 1/3 ludności odrodzonej Polski mniejszości narodowe były poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa. Z powyższych uwarunkowań wynika założenie autora o niekonsekwencji dwóch polityk piłsudczyków. Jednej skierowanej na zewnątrz, opowiadającej się za prometeizmem oraz drugiej – wewnętrznej, której adresatami były zamieszkujące Polskę mniejszości narodowe, w tym zwolennicy utworzenia niepodległej Ukrainy na terenie Małopolski Wschodniej.

Monografia „Zadanie Polski jest na Wschodzie”. Polityka piłsudczyków wobec nierosyjskich narodowości byłego Cesarstwa Rosyjskiego (1921-1940) jest próbą prześledzenia ewolucji deklaracji i działań piłsudczyków od podpisania traktatu ryskiego (18 marca 1921 r.) do ataku Związku Radzieckiego na Polskę, 17 września 1939 roku. Formę epilogu pełnią wydarzenia z przełomu 1939-1940. Natomiast główny jej cel to wyjaśnienie przyczyn niepowodzenia polityki prowadzonej przez II Rzeczpospolitą wobec nierosyjskich narodowości byłego Cesarstwa Rosyjskiego.

„Zadanie Polski jest na Wschodzie”. Polityka piłsudczyków wobec nierosyjskich narodowości byłego Cesarstwa Rosyjskiego (1921-1940) od Wojciech Łysek możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Komentarze dotyczące książki: