ebook Czas drogi
4.06 / 5.00 (liczba ocen: 7106)

Czas drogi
ebook: mobi (kindle), epub (ipad)

E-book - najniższa cena: 17.00
wciąż za drogo?
empik#EMPIK - WTK
empik#EMPIK - WTK
17.00 zł
31.62 złpremium: 20.40 zł Lub 20.40 zł
27.90 złempikGO: 24.99 zł z Empik Go 24.99 zł
34.00 zł
34.00 zł Lub 30.60 zł
27.95 zł
34.00 zł
kliknij aby zobaczyć pozostałe oferty (2)
Wesprzyj UpolujEbooka.pl - postaw kawę

„Kiedy po raz pierwszy przeczytałem «Czas drogi» (ebook w formacie epub, kindle mobi), poczułem go w nogach. Mówił do moich podeszew. Współbrzmiał z tym, co po niemiecku nazywa się Sehnsucht: pragnieniem lub tęsknotą za nieznanym i tajemniczym. Zmusiło mnie to do wstania i marszu – aby przeżyć przygodę” – Robert Macfarlane

W grudniu 1933 roku osiemnastoletni Patrick Leigh Fermor samotnie wyrusza pieszo przez Europę do Konstantynopola. Postanawia żyć jak tramp, pielgrzym lub wędrowny uczony. Nocuje w przytułkach, klasztorach, stodołach, ale także dzięki szczęśliwym trafom – w zamkach i pałacach. Przede wszystkim jednak maszeruje z wierszami Horacego w plecaku.

„Czas drogi” (ebook w formacie epub, kindle mobi) to błyskotliwa relacja z przygód, które spotkały autora podczas niezwykłej wędrówki. Obejmuje wspomnienia z trasy przez Niderlandy do granicy Węgier. Fermor przemierza teutońskie krainy ku słowiańszczyźnie, idzie przez gotycką północ, mija przyczółki imperium rzymskiego – w górę Renu i w dół Dunaju – prosto do serca starych Bałkanów i pobizantyjskich krain.

Od początku wyprawy do publikacji oryginału „Czasu drogi” (ebook w formacie epub, kindle mobi) minęły 44 lata. W międzyczasie autor był kochankiem rumuńskiej księżniczki, wziął udział w szarży królewskiej kawalerii w Grecji, skacząc ze spadochronem, wylądował na zajętej przez Niemców Krecie i wspierał partyzantów. Po wojnie stał się największym żyjącym podróżopisarzem w Wielkiej Brytanii.

 
O e-booku Czas drogi blogerzy napisali: 
 
Mamy do czynienia z literaturą najwyższych lotów. Czas drogi nie utracił nic ani z przenikliwości obserwacji, ani z młodzieńczej beztroski i świeżości spojrzenia. Ta książka może być znakomitym początkiem poznawania dzieł Patricka Leigh Fermora. - Krzysztof Komorek - donos kulturalny
Czas drogi od Patrick Leigh Fermor możesz już bez przeszkód czytać w formie e-booka (pdf, epub, mobi) na swoim czytniku (np. kindle, pocketbook, onyx, kobo, inkbook).
Patrick Leigh Fermor uznawany jest za jednego z największych pisarzy podróżniczych, nie tylko w rodzimej w Wielkiej Brytanii. Czas drogi który właśnie ukazał się w Polsce jest klasykiem literatury XX wieku.

W grudniu 1933 roku osiemnastoletni Patrick Leigh Fermor wyruszył w pieszą podróż do Konstantynopola. Swoją podróż opisał potem w trzech tomach – cykl zapisków otwiera właśnie „Czas drogi”, który zawiera relację z trasy przez Niderlandy do granicy Węgier. Książka (w oryginale) premierowo ukazała się dopiero po ponad czterdziestu latach od początku wyprawy, a nad ostatnim tomem Fermor pracował do śmierci w wieku 96 lat.

Czy zapiski „postrzelonego” nastolatka, nawet jeżeli wyrósł z niego potem znakomity pisarz, mogą być wartościowe ? Szczególnie dla czytelnika posiadającego dzisiejszy bagaż wiedzy i dostęp do najprzeróżniejszych źródeł. Otóż mogą. Przyznam się, że nieco sceptycznie podchodziłem do tej książki, właśnie ze wspomnianych powyżej powodów. Okazało się, że Czas drogi udowadnia dlaczego Fermor należy do światowego panteonu pisarzy-podróżników.

Zapewne trzeba wziąć pod uwagę, że książkę formował w ostateczny kształt autor bogatszy o kilka dekad życiowych doświadczeń. Ale i to nie zmienia faktu, że mamy do czynienia z literaturą najwyższych lotów. Czas jaki upłynął zarówno od podróży Fermora jak i od premiery książki zupełnie nie ma tu znaczenia. Czas drogi nie utracił nic ani z przenikliwości obserwacji, ani z młodzieńczej beztroski i świeżości spojrzenia.

Nie znam planów Wydawcy co do kontynuacji całej trylogii, ale pierwsza cześć podróży i relacji z niej zachęciły do sięgnięcia po ich kontynuację. Wprawdzie inne książki tego autora były już w Polsce wydawane, ale jego obecność na naszym rynku wydawniczym zdecydowanie nie odzwierciedla pozycji i znaczenia jego twórczości. Warto to zmienić wydając, ale przede wszystkim czytając Fermora. Czas drogi może być znakomitym początkiem poznawania jego dzieł.

Ocena: 5/6
©donos kulturalny
Komentarze dotyczące książki:
Warto zerknąć